Son Dakika Haberleri: Mısır'da 678 Tutukluya Af

Mısır'da 678 Tutukluya Af

4 gün önce

Mısır'da dün 678 mahkum daha cumhurbaşkanlığı affıyla serbest bırakıldı.

Mısır'da 678 Tutukluya Af, System.String[]
Mısır'da dün 678 mahkum daha cumhurbaşkanlığı affıyla serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan af kararı kapsamında 472'si şartlı, 678 mahkumun serbest bırakıldığı belirtildi.

Söz konusu aftan yararlananlar arasında siyasi tutukluların olup olmadığı konusunda bilgi verilmezken, son iki haftada üçüncüsü çıkarılan cumhurbaşkanlığı affıyla bin 862 kişinin tahliye edildiği aktarıldı.

Mısır'da geçen salı günü bin 118 mahkum, 4 gün önce 66 mahkum cumhurbaşkanlığı kararıyla salıverilmişti.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es- Sisi benzeri af kararlarını, gençlik kongreleri esnasında ya da sonrasında almasıyla tanınıyor. Son olarak geçen mayısta alınan af kararıyla gençlerden oluşan 332 kişi serbest bırakılmıştı.

Hukukçular, Mısır'da ilk kez demokratik seçimle başa geçen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz darbesiyle görevden zorla uzaklaştırılmasının ardından çıkan olaylarda binlerce kişinin tutuklandığını bildirirken, Mısır Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) bu sayısının 40 bin olduğunu belirtiyor.

Mısır makamları ise siyasi tutukluların varlığını reddederek, mahkumların tüm haklarının garanti altında olduğunu ifade ediyor.Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Piyasalar İçin 16 Maddelik Destek ve Önlem Paketi Açıkladı Galatasaray 2. Başkanı Abdurrahim Albayrak: Bugün Bir Transfer Açıklayacağız

Son Dakika! Türkiye ve Fransa, ABD'nin Uygulamalarına Karşı Birlikte Hareket Etme Kararı Aldı Bursa-Ankara Karayolunda 12 Araç Birbirine Girdi: Ölü ve Çok Sayıda Yaralı Var