Son Dakika Haberleri: Mısır'da Bulunan 30 Tonluk Lahitin İçinden Lağım Suyu Çıktı

Mısır'da Bulunan 30 Tonluk Lahitin İçinden Lağım Suyu Çıktı

7 ay önce

Mısır'da, temmuz ayının başında ülkenin kuzeyindeki İskenderiye'de bulunan 30 tonluk lahitin içindeki sıvının, hayat iksiri ya da kırmızı cıva değil lağım suyu olduğunu ortaya çıktı.

Mısır'da Bulunan 30 Tonluk Lahitin İçinden Lağım Suyu Çıktı, System.String[]

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi, temmuz ayının başında ülkenin kuzeyindeki İskenderiye'de bulunan bir lahit içinde sıvının, hayat iksiri ya da kırmızı cıva değil lağım suyu olduğunu duyurdu.

LAHİTTEKİ SUYUN İÇİLMESİ İÇİN KAMPANYA BAŞLATILMIŞTI

Bir inşaat çalışması sırasında bulunan 30 tonluk lahitin içindeki suyun içilmesi yönünde sosyal paylaşım sitelerinde kampanya başlatıldığı yönündeki haberlere Mısır yönetimi açıklık getirdi.

Mısır Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri yaptığı açıklamada, uzmanların lahitin içindeki sudan numune alarak tahlil ettiğini ve bu suyun hayat iksiri ya da kırmızı cıva değil, lağım suyu olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

KAFATASININ ÜZERİNDE OK İZİNE RASTLANDI

Lahitin içinde bulunan 3 kafatasının, askerlere ait olduğu yönünde daha önce yaptığı açıklamalara atıfta bulunan Veziri, bu açıklamaları kafataslarının şekillerine bakarak yaptığını, onun dışında askerlere ait olup olmadıklarıyla ilgili ellerinde bulgu olmadığını, sadece birisinde ok izine rastlandığını aktardı.

LAHİTİN BÜYÜK İSKENDER'E AİT OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Veziri, lahitin üzerinde hangi döneme ya da kime ait olduğuna dair hiyeroglif yazılar ya da süslemeler olmadığını belirtti.

Batı basınında yer alan haberlerde, bulunan lahitin Büyük İskender'e ait olduğu yer almış ancak Mısır yönetimi bunu yalanlamıştı.
Türkiye'de İlk Yüz Nakli Yapılan Hastayı Gören, Şaşıp Kalıyor Çankırı'da Bulunan 5 Bin Yıllık Mağara, Türkiye'nin 400 Yıllık İhtiyacını Karşılayacak Rezerve Sahip

16 Yaşındaki Kız "Gitmek İstemiyorum" Dese de İcra Memurları Zorla Anneyle Görüştürdü