Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

14.08.2013 17:32
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarını dağıtmak için yaptığı müdahelelerde, çok sayıda basın mensubu yaralanırken, 2 basın mensubu hayatını kaybetti

Mısır'da güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarının düzenlediği gösterileri dağıtmak için yaptığı müdaheleler esnasında, İngiltere merkezli SKY News televizyonu Kameramanı Mick Deane ve Dubai merkezli bir basın kuruluşunda çalışan Habibe Ahmed Abdulaziz (26) hayatını kaybetti.

Çalıştıkları kurumlarca yapılan açıklamalara göre, iki gazeteci de darbe karşıtı gösterilerin düzenlendiği Rabia'tül Adeviyye Meydanın'a güvenlik güçlerinin yaptığı müdahele esnasında vurularak hayatlarını kaybetti. Olayları takip ederken gözaltına alınıp haber alınamayan çok sayıda gazeteci olduğu bildiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir dergide çalışan Mike Giglio, gözaltına alındığı sırada yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Yetkililer beni tutuklarken basın mensubu olduğumu gayet iyi biliyorlardı. Sanırım bu, fazladan birkaç yumruk yememe neden oldu. Fransız fotomuhabir Louis Jammes benimle birlikte tutuklandı. Gözaltındayken birçok gazeteciyle karşılaştım. Basın kimlik kartlarımızı gösterip, dövüldükten sonra serbest bırakıldık. Şu an onun durumu da iyi. Polis minubüsünün içindeki muamele çok kötüydü. Polisler bilgisayarımı açtıktan sonra şifresini söyleyinceye kadar beni yumrukladılar. Cüzdanım, cep telefonum ve laptopum geri verilmedi. Polis memuru, benimle gözaltına alınan gazetecilerle ilgili ne bir suçlama, yakalama veya tutuklama emri olmadığını söyleyerek, tüm konularla ilgili 'İçişleri bakanlığı ile iletişime geçin'dedi."

Giglio, kendisiyle birlikte gözaltına alınan Mahmud Ebu Zeydan isimli fotomuhabirden henüz haber alamadığını sözlerine ekledi.

Mısır'da ordu yanlısı yayınlarıyla tanınan Orbit TV kanalı ekibinin Nahda Meydanı'na girişinin engellendiğini aktardı. Avrupa Basınfotoğrafı Ajansı'nın (EPA) Kahire fotomuhabiri Halid Elfiki'nin fotoğraf makinesine el koyulurken, Reuters haber ajansı ekibinden Asma Wagueh'in bacağından mermiyle vurulduğu belirtildi. Associated Press Haber ajansından fotomuhabir Halil Hamra'ya biber gazı kapsülünün isabet etmesi sonucu yaralandığı ancak sağlık durumunun iyi olduğu ifade edildi.

Sabah saatlerinde ordu müdahelesini takip eden, AA ekibinden Ahmet Said ve Mohammed Hossam, güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra çektiği fotoğraf ve görüntülere el koyulduktan sonra serbest bırakılmıştı. - Kahire

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement