Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

15.08.2013 10:49
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Konya'da yatsı namazı çıkışı gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

Konya'da, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi. Pazar günü evlenecek gençler ise damatlıklarını yakarak katliamı protesto etti.

Şerafettin Camisi'nde yatsı namazını kılan cemaat ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, cami önünde toplandı. Grup, burada bir süre tekbir getirdi, "Direnişe devam", "Konya'dan İhvan'a", "Kahrolsun İsrail kahrolsun Sisi", "Bir Musa gelecek sizi bulacak" sloganları attı.

Anadolu Gençlik Derneği Şube Başkanı Mehmet Parlak, burada yaptığı açıklamada, 45 gündür devam eden Mısır'daki direnişin dün gece itibariyle katliamla sonuçlandığını söyledi.

Silahsız direnişe karşı, silahlı saldırılar, katliamlar ve zulümlerin yapıldığına dikkati çeken Parlak, "Zalimler ve onların uşakları elbet bir gün bertaraf olup gideceklerdir. Darbe yönetimi keskin nişancıları kullanarak 2 bine yakın insanı şehit ederken on binlerce insanı da yaralamıştır. Darbeye karşı direnişin sembolü olan Adaviyye Meydanı, adeta kan gölüne çevrilmiştir" dedi.

Bu kanlı katliamın canlı yayında tüm dünyanın gözleri önüne sergilendiğini dile getiren Parlak, şöyle konuştu:

"Biz inanıyoruz ki ABD, AB ve İsrail'in desteği olmasaydı Mısır'da ne darbe gerçekleşirdi ne de katliamlar yaşanırdı. Geçtiğimiz cuma günü Sina Yarımadası'nda görgü tanıklarının ifadesiyle İsrail'e ait insansız hava araçları kullanılarak yapılan katliam da Mısır ordusunun hangi güçlerle hareket ettiğini bir göstergesi olmuştur."

-Damatlıklarını yaktılar-

Konuşmanın ardından emekli imam Şerif Korkmaz dua etti. Duanın ardından pazar günü düğünü olan gençler, "Mısır'da yaşayan, evleri perişan olanlar ve evlenemeyenler için" damatlıklarını yaktı.

Damatlığını yakan Muhammed Korkmaz (26), "Allah izin verirse pazar günü düğünümüz var. Mısır'daki kardeşlerimize dünyanın gözü önünde zulüm yapılıyor. Elimizden gelen başka bir şeyin olmadığını düşündük. Oradaki kardeşlerimiz zulüm altındayken, kanı akarken biz burada güle oynaya düğün yapamazdık. Önceden belirlediğimiz için düğünümüzü yapacağız ancak hüzünlü bir şekilde yapacağız" dedi. - Konya

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement