Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

15.08.2013 09:49
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

IKBY'deki İslami eğilimli partiler, Irak yönetiminin Mısır'daki olayları kınamasını istedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) İslami eğilimli partiler, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamı kınayarak, IKBY ve Bağdat yönetiminden olayı kınamalarını istedi.

Kürdistan İslam Birliği Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Salah Babekr, AA muhabirine yaptığı açıklamada, partisinin, Mısır'da yaşanan olayları "katliam" olarak nitelendirdiğini belirterek, olayı kınadıklarını bildirdi.

"IKBY yönetimi ve merkezi hükümetin yaşanan olayları resmi olarak kınamasını umuyorum" diyen Babekr, insanlığa karşı işlenmiş bu suçun sorumlularının uluslararası adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade etti.

İslami Hareket Partisi sözcüsü Şivan Kaladzehi ise Mısır'da yaşananların, "Arap devletlerinin de katıldığı uluslararası bir komplo" olduğunu savunarak, "Mısır ordusu nezdinde, halkın seçme iradesi bir önem taşımıyor. Çevre ülkeler de orduyu yönetime hükmetmesi için teşvik ediyor" şeklinde görüşlerini aktardı.

IKBY ve Bağdat yönetimini, "bu utanç verici katliamı" kınamaya çağıran Kaladzehi, tepkilerini dile getirme amacıyla İslami eğilimli partilerden oluşan bir cephe kuracaklarını belirtti. - Erbil

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement