Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

15.08.2013 16:28
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış: "Türkiye’nin duruşunu sorgulayanların bugün bu vahşete hala sessiz kalmaları düşündürücüdür" "Derhal Muhammed Mursi ve diğer İhvan liderleri serbest bırakılmalı" "Türkiye devletiyle ve milletiyle bu vahşetin karşısındadır"

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik yapılan katliamı şiddetle lanetlediğini belirterek, "Derhal, Muhammed Mursi ve diğer İhvan liderleri serbest bırakılmalıdır. Türkiye'nin duruşunu sorgulayanların, bugün bu vahşete hala sessiz kalmaları düşündürücüdür. Türkiye, devletiyle ve milletiyle bu vahşetin karşısındadır" ifadesini kullandı.

Bağış yaptığı yazılı açıklamada, mübarek ramazan ayını hüzne ve kedere boğan Adeviyye saldırısının bir benzerini gerçekleştirenleri şiddetle lanetlediğini ifade ederken, haftalardır silahsız ve barışçıl bir eylem gerçekleştiren masum insanların üzerine kurşun yağdırılmasının hiçbir değer ile açıklanamayacağını kaydetti.

Yapılan bu menfur ve alçakça saldırıların sadece gözü dönmüşlük ve korku sarhoşluğu ile açıklanabileceğine işaret eden Bağış,  "Bina tepelerinden keskin nişancıların masum halkı hedef alması, askerlerin katliamdan sonra sevinç çığlıkları atmaları, masum insanların yakılarak öldürülmeleri Mısır'da insanlığın tükendiğinin en çarpıcı kanıtıdır. Bugün Mısır'ın yönetimine talip olanlar milletin kalbine giden yolun göğüslerde açılan kurşun deliklerinden geçtiğini düşünecek kadar sefil ve zavallıdır" ifadelerini kullandı.

"Darbe rejiminin olağanüstü hal ilan etmesi, kendilerinin içinde bulunduğu olağanüstü halin bir tezahürü olarak görülmelidir" değerlendirmesinde bulunan Bağış, sıkılan her kurşunun Mısır halkının Mursi'ye ve demokrasiye olan desteğini artıracağını belirtti. Bağış, Türkiye'nin darbeyi de olağanüstü hal koşullarını da yaşamış bir ülke olduğunu anımsatarak, o günlerin nasıl geride bırakılacağına dair güçlü ve geçerli bir model olduğunun altını çizdi. Bağış, "O modelin adı istikrar ve demokrasidir. O modelin adı adalet ve kalkınma mücadelesidir" açıklamasında bulundu.

-"Türkiye zulmün karşısında, mazlumun yanındadır"-

Bağış açıklamasında, Türkiye'nin her zaman olduğu gibi zalimin ve zulmünün karşısında, mazlumun hemen yanı başında yerini aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye bundan sonra da mazlumun yanında yer alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye, Mısır'da durulması gereken yerdedir. Türkiye'nin duruşunu sorgulayanların, bugün bu vahşete hala sessiz kalmaları düşündürücüdür. Uluslararası toplumun, özellikle de BM ve AB'nin, bir an evvel önce vahşete 'vahşet' demeleri, sonra da bu vahşeti sona erdirecek adımları atmaları gerekmektedir."

-Diplomatik temaslar-

Bağış açıklamasında, AP Başkanı  Martin Schulz, AB Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Stefan Füle ve diğer bazı ülkelerin bakanları ve AP üyeleriyle dünden itibaren yoğun bir telefon diplomasisi yürüttüğünü dile getirdi.

AB'deki muhataplarına bir kez daha, Mısır'da vahşetin karşısında, demokrasinin yanında durmaları konusundaki mesajını ilettiğini kaydeden Bağış, muhataplarına bu yönde Mısır halkının özgürlük ve demokrasi mücadelesini destekleyen, darbe rejiminin vahşetini güçlü şekilde kınayan bir mesaj vermeleri gerektiğini söylediğini vurguladı.

-Türkiye'nin politikası-

Türkiye'nin pozisyonunu hak ve hakkaniyete göre belirlediğini anımsatan Bağış,  "Kimse unutmamalıdır ki Nil'in hafızası çok kuvvetlidir. Mısır geçmişte de nice Firavunlar görmüştür ama hepsinin üstesinden gelmeyi bilmiştir. Hükümetler, yöneticiler gelip geçse dahi baki kalan sadece halktır. Tarih kendi halklarına karşı silah kuşanan zalimleri hiçbir zaman affetmemiştir bundan sonra da affetmeyecektir. Derhal Muhammed Mursi ve diğer İhvan liderleri serbest bırakılmalı ve Mısır yönetimi tekrar Mısır halkının iradesine teslim edilmelidir. Bu şartlar gerçekleşene kadar kimse Türkiye tavrında bir değişiklik beklemesin" ifadesine yer verdi.

Bağış açıklamasında, "Meydanlardaki kardeşlerimiz davalarına zeval getirecek hareketlerde bulunmamalıdır" ifadelerini kullanırken, Türkiye'nin Mısır halkına ve Mısır'da demokrasiye destek vermesinin siyasetin değil, vicdan ve insafın bir gereği olduğunu kaydetti.  Bağış ayrıca, iç savaş çıkararak, zulümlerini meşrulaştırmak isteyen savaş bezirganlarına, bu fırsatın verilmemesi uyarısında bulundu.

Hasan El Benna'nın,  "Ölümü hayata tercih eden bir milletin önünde hiçbir şey duramayacaktır" sözlerini anımsatan Bağış, şöyle devam etti:

"Nil'in bütün suları kandan kızıla dönse, dikilen bütün piramitler yerle bir olsa da Mısır halkı haklı davasından vazgeçecek değildir. Kardeşlerimizin yolu hak yoludur. Türkiye olarak Mısır halkına demokrasi ve özgürlük mücadelelerinde sabır ve sebat diliyoruz." - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement