Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

15.08.2013 19:01
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Van'da toplanan sivil toplum kuruluş üyeleri, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Van Ofisi önüne siyah çelenk bıraktı

Van'da çeşitli sivil toplum kuruluş üyeleri, Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik gerçekleştirilen katliama tepki göstererek Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Van Ofisi önüne siyah çelenk bıraktı.

Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnsiyatifi öncülüğünde ikindi namazından sonra Hz. Ebuzer Camisi önünde toplanan vatandaşlar, burdan yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta İstasyon Mahallesindeki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne yürüdü.

Aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu kalabalık, yürüyüş boyunca 'Muhammedin ordusu kafirlerin korkusu', 'İhvan'a selam direnişe devam', 'Darbeciler yenilecek İslami hareket kazanacak', 'Kahrolsun BM, kahrolsun NATO' yazılı dövizleri taşıyıp slogan attı.

Komiserliğine ait binanın önünde Sisi'ye ait bir kula yakılırken, STK'lar adına basın açıklamasını Müslüman Kardeşler ile Dayanışma İnsiyatifi üyesi Cihad Aktaş okudu.

Aktaş, "Yakub'un Yusuf'un diyarında, Mısır'da olan zulme karşı, susmayan vicdanların sesiyle sesimizi yükseltmek için burada toplandık. Darbeci zihniyetin, halkın iradesine zerre kadar saygısının olmadığını göstermesinin yanı sıra, ellerine sapan bile almayan İhvana karşı başlattığı katliama şahit oluyoruz. Bu katliama vicdanını, gözünü, kulağını kapatan sözüm ona modern dünya devletlerinin, İslami bir gücün karşısında ne derece aciz kaldıklarını bir daha görüyor ve onları lanetliyoruz. İnsanların diri diri yakıldığını, meydanlarda onbinlerin acımasızca tarandığını tüm dünya görüyorken Amerika ve diğer emperyalizim odaklarının hala 'Mısır'da katliam yok' demesi manidardır. Mısırlı kardeşlerimiz bilsinler ki asla yalnız değiller. Bugün Adeviyye'de, her fırsatta demokrasi naraları atan batı dünyasına, İslami bir düşünceyle hak ve özgürlük dersi veriliyor. Bu gelen İslami bir devrimin ayak sesleridir. Allah'ın izniyle firavunlara karşı Musalar hiç bitmeyecektir ve hep galip gelecektir" dedi.

Başta Suudi Arabistan olmak üzere Arap ülkelerini bu zulam karşısında sessiz kalmamaya davet eden Aktaş, şöyle devam etti:

"İslam coğrafyası, yüreği parçalanmış halde oluk oluk kan akarken tüm dünya Müslümanlarını zulme karşı sokaklara dökülmeye, katledilen kardeşlerinin yanında olmaya, ümmet bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz. Türkiye olmak üzere tüm dünya Müslümanlarına direnmeleri çağırısında bulunuyoruz. Birleşmiş Milletleri derhal Mısır'da katledilen masum Mısır halkının sesine kulak vermeye çağırıyoruz."

Açıklamanın ardından üzerinde 'Katliam ortağı Birleşmiş Milletler' yazılı siyah çelenk komiserlik ofisi önüne bırakıldı.

Açıklama, Kuranı Kerim ve duaların okunmasıyla sona erdi. - Van

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement