Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

16.08.2013 03:23
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Darbeye Karşı Koalisyon "öfke cuması" adıyla 38 farklı protesto yürüyüşü düzenleneceğini duyurdu

Mısır'da, Darbeye Karşı Koalisyon, ülkede yaşanan katliamları protesto etmek için "öfke cuması" adıyla Kahire, Giza ve El-Kalyubiyye'de 38 farklı yürüyüş düzenleneceğini duyurdu.

Koalisyondan yapılan yazılı açıklamada, cuma namazının ardından başlayacak yürüyüşe katılan göstericilerin Kahire'deki Ramses Meydanı'nda bir araya geleceği ifade edildi.

Öte yandan, Mısır'ın diğer kentlerinde de cuma namazından sonra "milyonluk yürüyüşler" adı altında protesto gösterileri düzenlenecek.

Açıklamada, gösterilerin "barışçıl" olacağının altı çizilirken, "Gösteriler herhangi bir şiddet veya sabotaj olayına sahne olmayacaktır. Şiddet bizim çizgimize uygun değil. Sabotaj çalışmaları ise barış yanlısı gösterilerimizi karalamak ve darbeci liderlerin iktidarda kalabilmek için öne sürdükleri bir mazeret" değerlendirmesinde bulunuldu.

Koalisyon, tüm Mısırlıları milyonluk "öfke cuması"nda meydanlara çağırdı.

Nahda ve Rabiatul Adaviyye meydanlarının demokrasi yanlısı göstericilerden tahliye edilmesine yönelik çalışmalar karşısında mücadelenin devam ettiğini ifade eden Darbeye Karşı Koalisyon liderlerinden Mecdi Salim, cuma günü geniş kapsamlı bir gösterinin düzenlenmesi yönünde karar alındığını belirtimişti.

25 Ocak 2011 Mısır devrimi sürecinde düzenlenen ilk gösteri de "öfke cuması" adıyla organize edilmişti. - Kahire

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement