Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması - Son Dakika

Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması

09.10.2013 01:23
Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması, System.String[]

Eski Mısır Müftüsü Cuma'nın, darbe karşıtlarına Tahrir Meydanı'ndaki kanlı müdahale sonrası Savunma Bakanı Sisi ve komutanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşma basına sızdırıldı Cuma: ''Cennet onları (darbe karşıtlarını) öldürenler içindir"

Eski Mısır Müftüsü Ali Cuma'nın, darbe karşıtlarına Tahrir Meydanı'ndaki kanlı müdahale sonrası Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve komutanlarının katıldığı toplantıda yaptığı konuşma basına sızdırıldı.

Sızdırılan görüntülerde eski Mısır Müftüsü Cuma, darbe karşıtlarını "hariciler (topluma kökten karşı gelen sapkınlar)" olarak tanımlayarak kanlarının dökülmesinin dinen meşru olduğunu savunuyor.

Görüntüde Cuma, Sisi ve kuvvet komutanlarına hitaben "Elinden geldiğince sert vur, sakın askerlerinin bu hariciler için ölmesine izin verme. Korkma, din seninledir, Allah seninledir, Resulü seninledir, müminler ve halk seninledir. Cennet onları öldürenler içindir. Mısır'ı hak etmiyorlar, biz onların Mısırlı olmasından utanıyoruz. Ülkemizi bu aşağılıklardan temizlemeliyiz. Dışları da içleri de kötü kokuyor, Peygamberimiz bizi bu gibi kişiler hakkında uyarmıştı" ifedelerini kullanıyor.

Eski Müftü Cuma, Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi için de "(Meşruiyet) diyorlar, ne meşruiyeti? İslam fıkhında tutuklu imamın (Mursi) meşruiyeti kalmaz. Her halükarda biraz meşruiyeti kalmışsa bu yargı süreci kalan şüpheli meşruiyetini de sona erdirecektir. (Darbe karşıtlarının müdahale sonrası) Fetih Camisi'ndeki hallerini gördüğümde, kir içinde, korku içindeydiler, Allah gazabını üzerlerine indirmiş gibiydi. Çünkü böyle hileli şeyleri sevmezdi" değerlendirmesinde bulunuyor.

"Görüntülerin sızdırılması bir komplo olabilir"-

Ezher Üniversitesi'nden bir kaynak, görüntünün ordu tarafından sızdırılmış olabileceğini belirterek, buradaki amacın da Cuma'ya devlet eliyle suikast düzenlenip bu suçu darbe karşıtlarına yıkmak olabileceğini söyledi.

Ürdün'ün siyasi analistlerinden Yasir Zaatire de "Görüntünün sızdırılma amacı, Suriye'de Ramazan Buti'ye yapıldığı gibi, Ali Cuma'nın da devlet tarafından öldürülerek, suçun İslamcılara atılmak istenmesidir" yorumunda bulundu.

Zaatire, aktivistlerin darbe şartları altında bu görüntüleri elde etmesinin zorluğuna ve gözaltındaki darbe karşıtlarının en çok "halkı şiddete teşvik etmek" suçlamasıyla yargılandığına da dikkati çekti.

Görüntünün çekildiği toplantının 18 Ağustos'ta düzenlendiği tahmin ediliyor. Kahire'de Tahrir Meydanı'nda gösteri yapan darbe karşıtlarına 14 Ağustos'ta gerçek mermi ile müdahalede bulunulmuş İhvan'ın kaynaklarına göre 2 bin 600 kişi hayatını kaybetmişti. - Kahire

Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır'da Ordunun Yönetime El Koyması - Son Dakika


Son Dakika

Galatasaray yönetiminin başlattığı bağış kampanyasına taraftarlar ilgi göstermedi Sadakatsiz'de Mert karakterini canlandıran Eren Vurdem diziye veda etti ABD'li bilim insanları katmanlı maske takmayı önerdi: Koronaya karşı yüzde 90 koruma sağlıyor ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın kalemle imtihanı sosyal medyayı salladı Tatlıses'in meşhur ettiği oryantal Didem, yıllar sonra yeniden İbo Show'da boy gösterecek Volkswagen'i tahtından eden Toyota dünyanın en çok satan otomobil markası oldu Çobanı evlilik vaadiyle dolandıran ve canlı yayında gözaltına alınan fettan gelin tutuklandı Sokakta donmak üzere olan evsiz kadını polis kurtardı