Son Dakika Haberleri: Mısır Halkı Bu Kez "Şura Meclisi" İçin Sandık Başında

Mısır Halkı Bu Kez "Şura Meclisi" İçin Sandık Başında

8 yıl önce

Mısır Parlamentosu'nun üst kanadı "Şura Meclisi" seçimlerinin ilk aşaması için halk ikinci kez sandık başına gitti.

Mısır Halkı Bu Kez

Mısır Parlamentosu'nun üst kanadı Şura Meclisi seçimlerinin ilk aşaması için halk ikinci kez sandık başına gitti. 270 sandalyenin 90'ının belirleneceği ilk aşama seçimleri de tıpkı daha önce yapılan ve Müslüman Kardeşlerin zaferiyle sonuçlanan Halk Meclisi seçimleri gibi iki gün sürecek.


Şura Meclisi seçimlerinin ikinci aşaması ise 14/15 Şubat tarihlerinde yapılacak ve 180 üye halkın tercihiyle belirlenmiş olacak. 90 üye ise Haziran yapılacak olan cumhurbaşkanlığını seçimini kazanacak olan aday tarafından atanacak. Şura Meclisi üyeleri 6 yıllık süre için seçiliyor. 28 Şubat'ta ilk oturumunu yapması beklenen Şura Meclisi üyelerinin 120'si parti listelerinden, 60'ı ise bağımsız adaylar arasından seçilecek.


Halk Meclisi'ne göre daha az önemli olarak görülen Şura Meclisi seçimlerinin tamamlanmasından sonra her iki meclis ortak olarak 100 kişilik Anayasa Komisyonu üyelerini belirleyecek. Ancak daha önce anayasa çalışmalarının parlamentoda temsil edilen partiler tarafından yürütülmesinin bazı sakıncalar doğuracağını öne süren Yüksek Askeri Konsey'in komisyon üyelerinin belirlenmesinde nasıl bir rol alacağı merak ediliyor. Yüksek Askeri Konsey Başkanı ve Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi, ülkenin fiili cumhurbaşkanı durumunda bulunuyor.


Halk Meclisi seçimlerinde katılım oranı yüzde 54 civarında olurken, Şura Meclisi seçimlerinde ise bu oranın daha düşük olabileceği belirtiliyor.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 02:05 Kaynak: CHAOrmanlık alanda yakılan ateş vatandaşları harekete geçirdi
Yetişkin film yıldızı Mia Khalifa evleniyor Ünlü model Emily Ratajkowski'den sütyensiz Instagram paylaşımı