"Mısır, İmaj Çağının Kurbanı!" - Son Dakika

"Mısır, İmaj Çağının Kurbanı!"

20.07.2013 13:03

Mısır ve Arap dünyasının ünlü gazeteci yazarlarından Fehmi Hüveydi, önceki gün köşe yazısında Mısır'da darbe ile sonuçlanan sürecin karanlıkta kalan yanlarına ışık tuttu.

Mısır ve Arap dünyasının ünlü gazeteci yazarlarından Fehmi Hüveydi, önceki gün köşe yazısında Mısır'da darbe ile sonuçlanan sürecin karanlıkta kalan yanlarına ışık tuttu.

Türk medyasının da yakından tanıdığı ünlü yazar, Mısır'ın eş-Şuruq gazetesinde yayınlanan "görüntü ve imaj çağının zaferi" başlıklı makalesinde, darbe öncesi 30 Haziran'da Mısır'da yaşanan olayların, imajın sadece algıyı şekillendirmekle kalmadığı, aynı zamanda tarih de yapmaya başladığını açık bir şekilde gösterdiğini söyledi.

Hüveydi, Güney Amerika ülkelerinden Perulu ünlü yazar Mario Vargas Llosa'nın iletişim devrimi hakkındaki görüşlerine değindikten sonra, "modern toplum, semboller inşa etme, onların içini bir takım değerlerle doldurma ve hayatın gerçeklerini yeniden şekillendirme gücüne sahip iletişim devrimi araçlarının esiri haline geldi. Bu da, göz (görme), kulak (işitme) ve aklın (düşünme) rolünün gerilemesine neden oldu. Öyle ki artık bir düşünürün değeri, bu modaya uymadaki kabiliyet ve kudretine göre kıyaslanır hale geldi." şeklindeki sözlerine yer verdi.

MEDYA ÜZERİNDEN DARBE SENARYOSU

Hüveydi, 30 Haziran ve onu takip eden günlerde meydana gelen olayların "görüntü ve imaj medeniyeti"nin güç ve kudretine yeni bir delil sunduğuna işaret etti ve ekliyor: "Haftalar öncesinden TV kanalların pazarladığı ve muhalefetin etrafında kümelendiği Temerrüt-İsyan hareketinin çağrısına uyan kalabalıklar sokağa çıktılar. Kameralar, kalabalıklar ve yaptıkları büyük gösterileri, hem de silahlı kuvvetlerin hava desteği ile havadan ve karadan kayda geçirdiler. Bu görüntülerden hareketle, kimileri, Mursi'ye karşı yapılan yürüyüşlere katılanların sayısının 14 milyon, kimileri de 20 milyon civarında olduğunu iddia etti. Hatta bazıları bu rakamı 30 milyona kadar çıkardı. Sayılar hakkındaki bu spekülasyonlar, birçoklarının "bütün bir Mısır, Mursi'nin gitmesi için sokaklara döküldü" şeklinde sözler etmesi için iyi bir malzeme sundu. O kadar ki, gazetelerde yer alan bazı haberler, bu protestoların insanlık tarihinin en büyük protestoları olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmişti. İşte silahlı kuvvetlerin askeri darbe beyanı, bütün bu arka zemine dayanmaktadır. Asker, sokağa çıkmış milyonlarca kişiden oluşan Mısır halkının, gür ve yüksek sesi ile kendisine seslendiğini, onun da bu çağrıya olumlu yanıt verdiğini, zira halkı hayal kırıklığına uğratmasının söz konusu olamayacağını vurguladı!"

Bu sahneyi aktardıktan sonra tecrübeli yazar Hüveydi, muhaliflerin düzenlediği gösteri eylemlerine katılanların sayısı hakkında yapılan spekülasyonların iç ve dış medyadaki yansımalarını aktardı. Hüveydi sözlerini şöyle sürdürdü: "BBC, 16 Temmuz'da bir rapor yayınladı. Konu ile ilgili uzmanların görüşlerini aktaran kanal, Mursi karşıtı protestoların tarihin en büyük gösterileri olduğu iddiasının kabul edilemez olduğunu ifade etti ve rakamlarda açık ve anlaşılabilir bir şike ve oynama olduğunu belirtti. Zira böyle bir durumda, çıkar sahiplerinin, bütün halk ve meydanların kendisini desteklediğini ve arkasında olduğunu söylemesinden daha tabii ne olabilir ki! BBC, ayrıca yayınladığı raporda Tahrir Meydanı'nın kapasitesinin 500 bini aşamayacağına dikkatleri çekti."

RAKAMLARLA OYNADILAR

Mısırlı iletişim ve elektronik uzmanı mühendis Emced el-Münzir'den kendisine konuyla ilgili bir elektronik posta geldiği bilgisini aktaran Hüveydi, daha sonra postanın içeriği hakkında şu satırlara yer verdi: "Emced, Google Earth üzerinden Tahrir Meydanı ve ona bağlı bütün caddelerin yüzölçümünü çıkarmış. Tahrir'in alanının 50 bin metrekare, Kasr en-Nil köprüsüne kadarki caddelerin yüzölçümünün de bir o kadar (50 bin metrekare) olduğunu, dolayısıyla TV ekranlarında gösterilen protesto alanlarının toplamının yaklaşık 100 bin metrekare kadar olduğu neticesine varıyor. Emced, bu veriler üzerine bina ettiği analizinin sonunda, 1 metrekarenin 4 kişiden fazla alması imkansız olmasına rağmen, söz konusu bütün alanların protestocular tarafından doldurulduğunu varsaysak bile protestocuların sayısının 400 bini geçmesinin mümkün olmadığının altını çiziyor."

Arap ve İslam dünyasının ünlü entelektüeli Fehmi Hüveydi köşe yazısını şu sözleriyle bitirdi: "Mısır'ın diğer şehirlerinde protesto eylemlerine katılanların da bir o kadar veya biraz daha fazla olduğunu farz etsek bile bu sayı, ya 1 milyon veya biraz daha fazla olabilir en fazla. Bütün bu objektif bilimsel gerçeklere rağmen, sahte imaj ve görüntü bu sayıyı 30 milyona çıkarmıştır. Bu hadise, görüntü ve imaj çağının en büyük zaferini teşkil etmektedir. Ne var ki, problemi sandıkta çözme fırsatı verilmiş olsaydı belki bu labirentten de sağlam çıkma şansımız olabilirdi."

 Mısır, İmaj Çağının Kurbanı!

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya 'Mısır, İmaj Çağının Kurbanı!' - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu ABD'den S-400 testi için Türkiye'ye tehdit gibi sözler: Başka işbirliklerine engel olmaya devam ediyor Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Acun Ilıcalı, kendisinden 30 yaş küçük sevgilisiyle Londra'da görüntülendi 6 ay sonra ortaya çıktı! Annesini korumak isteyen çocuğu işkence edip diri diri yakmışlar