Mor kuru soğan hasadına başlandı - Son Dakika

Mor kuru soğan hasadına başlandı

18.07.2019 13:32

Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde mor kuru soğan hasadına başlandı.

Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde mor kuru soğan hasadına başlandı.

Nurdağı Ziraat Odası Başkanı Kemal Belpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin Sakçagözü Mahallesi'nde yaklaşık 5 bin dekar alanda üretilen mor soğanın soğuğa dayanıklılığı nedeniyle tercih edildiğini söyledi.

Her yıl temmuz ayında başlayan hasadın eylül ayına kadar sürdüğünü dile getiren Belpınar, bu yıl yaklaşık 20 bin ton rekolte beklediklerini belirtti.

Mahallede yaklaşık 30 yıldır kuru soğan yetiştiren Mehmet Gilgil (53) de 50 dekar alanda üretim yaptığını ve dekar başına 3,5-4 ton ürün aldığını ifade etti.

Gilgil, geçen yıl üründe yaşanan çürüme nedeniyle zarar ettiklerini, bu yıl hem fiyatın hem de rekoltenin iyi olduğunu söyledi.

Hatay'dan gelen tüccar İbrahim Kılıç da ilçeden aldıkları mor soğanı kilogramı 1,75-1,80 liradan sattıklarını belirtti.

Sabah erken saatlerde tarlalarda söküme başlayan işçiler, belirli yerlerde topladıkları soğanı kök ve yeşil kısımlarından ayırıyor. Ardından file tipi çuvallara doldurulan soğanlar, tarlada satışa hazır hale getiriliyor.

Mor kuru soğan hasadına başlandı
Mor kuru soğan hasadına başlandı
Mor kuru soğan hasadına başlandı
Mor kuru soğan hasadına başlandı

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mor kuru soğan hasadına başlandı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Neslihan Atagül, Sefirin Kızı dizisinden ayrıldı Rıdvan Dilmen, Fenerbahçe'den ayrılacak futbolcuların ismini tek tek verdi Çukur dizisinde Yamaç'a hayatının dayağını atan maskeli dövüşçünün kimliği ifşa oldu Son Dakika: Türkiye'de 18 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 164 kişi vefat etti, 5 bin 862 yeni vaka tespit edildi Yürek burkan olay! Yardım istemek için geldiği muhtarlıkta kalp krizinden öldü Feci kazada bir aile paramparça oldu: Anne ve oğlu öldü, baba ağır yaralı 1,5 yıl önce trafik kazası nedeniyle öldüğü sanılan sürücünün başına mermi isabet ettiği ortaya çıktı Bakan Çavşuğlu'nun Alman mevkidaşıyla ortak basın toplantısına Mesut Özil diyaloğu damga vurdu