Moroğlu: Türkiye'de Vicdansızlar Bir Tarafta, Vicdanlılar Bir Tarafta Olacak - Son Dakika

Moroğlu: Türkiye'de Vicdansızlar Bir Tarafta, Vicdanlılar Bir Tarafta Olacak

6 yıl önce

İzmir Adliyesi önünde sabah saatlerinden itibaren toplanan binlerce İzmirli, medyaya yönelik operasyonu protesto etti.

Moroğlu: Türkiye'de Vicdansızlar Bir Tarafta, Vicdanlılar Bir Tarafta Olacak, System.String[]

İzmir Adliyesi önünde sabah saatlerinden itibaren toplanan binlerce İzmirli, medyaya yönelik operasyonu protesto etti.


Adliye önündeki kalabalığı ziyaret eden CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ve Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, basına yönelik operasyona tepki gösterdi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, "Artık Türkiye’de vicdansızlar bir tarafta vicdanlılar bir tarafta olacak. Biz vicdanlıların yanındayız, onların tarafındayız." dedi.


İzmir Adliyesi önünde toplanarak demokrasiye ve basına yönelik darbe operasyonunu protesto eden binlerce İzmirlinin ziyaretçileri oldu. Adliye önüne gelerek protestoculara destek veren Türkiye Gazeteciler Sendikası İzmir Şube Başkanı Halil Hüner, ayrımsız ve herkes için basın özgürlüğü istediklerini belirterek, "Gazetecilerin, televizyoncuların, eli kalem tutan, senaryo yazan, dizi çeken insanların fikir ve düşüncelerini serbestçe ifade etmelerinden yana olduklarını bildiriyoruz. Türkiye’nin birlik beraberliğe en çok ihtiyacı olduğu günlerde daha fazla ayrışma, daha fazla düşman yaratmaya son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Hangi siyasi düşünce içinde olursa olsun bugün yapılanlar basın özgürlüğünü yok etmeye yönelik girişimlerdir. 12 Mart, 12 Eylül yakın tarihimizde Balyoz, Ergenekon, KCK gibi siyasi davaların sonuçları ortadadır. Dün yapılanlar yanlıştı karşı çıktık, bugün de yapılanların yanlış olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Ayrımsız herkes için basın özgürlüğü talebini yineliyoruz. İnsan haklarına saygılı bir hukuk devletinde intikam duygusunun değil erdemli adalet ve özgürlük duygularının ağır basması gerektiğini düşünüyoruz." sözlerini kaydetti.


Hüner’in ardından adliyeye gelen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da medya operasyonunu eleştirdi. Moroğlu, "İnancınız, cinsiniz, ırkınız ne olursa olsun haklı davanıza destek olmak için buradayım. Çünkü yıllardır adalet insan olan herkesin en doğal hakkıdır diye sokaklarda zaman zaman ayrı dursak da bu şiarla hep sokaklarda olduk. Özgürlük insan olan herkese lazımdır diye her zaman adliye binalarının önünde olduk. Bugün de sizin özgürlük talebiniz için, sizin özgürlük talebiniz bizim özgürlük talebimizdir diye inandığımız için buradayız. Bu operasyon sadece Zaman gazetesine, Samanyolu Grubu’na ya da bunların yan kuruluşlarına yapılmış bir operasyon değil, Türkiye demokrasisine ve özgürlüğüne karşı yapılmış bir operasyon, bir darbedir. Darbeler 12 Mart’ta olduğu gibi 12 Eylül’de olduğu gibi silahlı güçlerle yapılmıyor sadece. Darbeler yargı yoluyla, darbeler polis gücüyle, darbeler iktidar gücüyle hem de özgürlük ve demokrasi kisvesi altında yapılmaya devam ediliyor. Bunlara karşı durduğunuz için sizinle olmaya geldik, sizinle can cana bu mücadelenin içinde başarıya ulaşmak için güçlerimizi birleştirmeye geldik. 17 ve 25 Aralık’ta yapılan yolsuzlukların üzerini örtmek için nasıl polislere operasyon yapıldıysa, nasıl yargıçlara operasyon yapıldıysa bu yolsuzlukların konuşulmasını engellemek için bugün de basına operasyon yapılıyor. Basın susturulduğu zaman biliniz ki hepiniz susturulmuşsunuzdur. Basın susturulduğu zaman biliniz ki kimliklerimizin, ideolojilerimizin hiçbir önemi kalmaz. Basın susturulduğu zaman artık Türkiye’de örgütlenme özgürlüğünün, inanç özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün, gösteri ve toplu yürüyüş özgürlüğünün hiçbir anlamı kalmadığını bilmemiz gerekiyor. Çünkü bizim isteklerimizi, bizim taleplerimizi sokakta ne talep ettiğimizi bütün yurttaşlara ve dünyaya duyuracak bir basın olmadıkça bu mücadelenin başarıya ulaşması mümkün değil. Umarım Türkiye bu beladan 2015’te kurtulur. Onun için hepimizin birleştiği bir nokta var artık. Türkiye’de vicdansızlar bir tarafta, vicdanlılar bir tarafta olacak. Biz vicdanlıların yanındayız onların tarafındayız. İsterseniz onların en önünde isterseniz en arkasında olmaya hazırız. Bugün başbakan olanlar, bugün cumhurbaşkanlığı kisvesi altında diktatörlük yapanlar ya da bugün milletvekili olanlar bu apoletleri söküldüğünde hiçbir şey olmadıklarını anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacaklar. Ama bizler bu apoletleri bıraktığımızda da sizlerin arasında özgürce alnı açık vicdanı hür dolaşacaksak bu kavgada her zaman omuz omuza kol kola girmeye hazırız. Siz de hazırsanız bu belayı hep beraber defedeceğiz." diye konuştu.


Moroğlu daha sonra yoğun programı nedeniyle protestoya gelemeyen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay'ın mesajını okudu.

Haber Yayın Tarihi: 14.12.2014 06:33 Kaynak: CİHANSon Dakika

Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu
Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti İngiltere yasak ilişki rezaletini konuşuyor! Gardiyan, uyuşturucu baronuyla birlikte oldu

Son Dakika Haberleri