Son Dakika Haberleri: Morolu Hukukçulara "Türk Yargı Sistemi" Eğitimi

Morolu Hukukçulara "Türk Yargı Sistemi" Eğitimi

5 yıl önce

Türkiye Adalet Akademisince düzenlenen eğitim seminerine katılan hakim, savcı, öğretim üyesi ve avukatlardan oluşan 18 Morolu hukukçuya sertifikaları verildi.

Morolu Hukukçulara
Türkiye Adalet Akademisince Türk hukuk ve yargı sisteminin tanıtımına yönelik düzenlenen eğitim seminerine katılan Morolu 18 hukukçuya, sertifikaları verildi.

Bangsamoro bölgesinden hakim, savcı, öğretim üyesi ve avukatlardan oluşan 18 kişilik heyet için Türkiye Adalet Akademisince Türk hukuk ve yargı sistemine yönelik 10 günlük eğitim semineri düzenlendi.

Seminere katılan hukukçulara, akademide düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Adalet Akademisi Başkanı Yılmaz Akçil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Moro Müslümanlarının uzun yıllar Filipinlere karşı bağımsızlık mücadelesi verdiğini söyledi.

Moro Müslümanlarının, en son martta bir protokol imzalayarak bağımsızlık konusunda adım attıklarını dile getiren Akçil, "Bunun üzerine Moro devletinin ilk aşaması olarak yargı teşkilatının kurulması noktasında Türkiye'den yardım talep ettiler. Bunun üzerine orada görev alacak hakim ve savcıların eğitilmesi konusunda bir seminer düzenledik. Bu çerçevede kendilerini davet ettik" diye konuştu.

Eğitim programının, yargı teşkilatının kurulması noktasında gerçekleştirildiğini bildiren Akçil, Türkiye Adalet Akademisinin hem Türk hem de 75 ülkeden hukukçulara hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Morolu hukukçular ise hukuk tecrübesinden çok istifade ettikleri Türkiye'den memnun ayrılacaklarını söyledi. Türkiye'yi AB devleti olarak gördüklerini, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm Türk halkına kalpten, sevgiyle bağlı olduklarını ifade eden hukukçular, Bangsamoro'da yeni şekillenen hükümete Türkiye'nin daha fazla katkısını beklediklerini belirtti.

Törende, seminere katılan Morolu hukukçulara sertifikaları verildi.

Programa, Uluslararası Hukukçular Birliği Genel Sekreteri avukat Necati Ceylan, Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Tuna ile Birlik Genel Sekreter Yardımcısı, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve AA Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Refik Korkusuz da katıldı.

-Seminer programı-

Türk hukuk ve yargı sisteminin tanıtımına yönelik düzenlenen eğitim seminerinde, örnek anlatımlarla hukuk ve ceza uygulamaları da yer aldı.

Programda ayrıca kültürel etkinlikler kapsamında 8- 10 Kasım arasında İstanbul şehir gezisi düzenlendi. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Anayasa Mahkemesi, Danıştay başta olmak üzere çeşitli kurum ziyaretleri de düzenlenerek, uygulamaların  yerinde gözlemlenmesi sağlandı. - Ankara
Haber Yayın Tarihi: 13.11.2014 07:57 Kaynak: AAGüzel oyuncu Kristen Stewart, üstsüz şekilde objektiflere yakalandı ABD Başkanı Trump düğmeye bastı! Yasak başlıyor 23 Haziran İstanbul seçimi sonrası İmamoğlu ile Erdoğan ilk kez bir arada görüntülendi