Son Dakika Haberleri: Moto kurye kılığında kart kopyalayan şebekeye operasyon: 5 gözaltı

Moto kurye kılığında kart kopyalayan şebekeye operasyon: 5 gözaltı

4 gün önce

Moto kurye kılığında kart kopyalayan şebekeye operasyon: 5 gözaltı Pos cihazlarından vatandaşları kredi kartı bilgilerini kopyalayarak dolandıran çete takip sonucu yakalandıİSTANBUL - İstanbul İstanbul'da moto kurye olarak çalışarak vatandaşların kart bilgilerini kopyalayan şebeke Siber...

Moto kurye kılığında kart kopyalayan şebekeye operasyon: 5 gözaltı
Pos cihazlarından vatandaşları kredi kartı bilgilerini kopyalayarak dolandıran çete takip sonucu yakalandı
İSTANBUL - İstanbul İstanbul'da moto kurye olarak çalışarak vatandaşların kart bilgilerini kopyalayan şebeke Siber Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından çökertildi. Şahıslardan birinin sürekli olarak kullandığı şapkanın eşkallerinin belirlenmesinde belirleyici olduğu öğrenirken, ekipler tarafında yapılan operasyon kameralara yansıdı.
İstanbul'da birçok sektörde moto kurye olarak görev yapan 5 kişi alışverişlerde kredi kartını kullanan yüzlerce vatandaşın kart ve şifre bilgilerini alarak kopyalamaya başladı. Bir istihbaratı değerlendiren Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri bir hafta boyunca takip ettiği şüpheliler üzerinde çalışma başlattı.
Dolandırıcıların alışveriş yapan müşterilerine yanlarında yazılımı değiştirilmiş olan sahte olan pos cihazlarından kredi kartına işlem yaptığı ardından bu cihazın çalışmadığını söyleyerek iki pos cihazından paranın çekilerek vatandaşların kredi kartı ve şifrelerini kopyaladığı öğrenildi. Bu yöntemle 50.000 TL haksız kazanç elde eden şahısların belirlenmeye üzerine yapılan operasyonda kimliği belirlenen B.Ç, M.F. G, F.S, A.T ve H.A tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yapılan operasyonda işlemlerde 3 adet yazılım cihazı, yazılımı değiştirilmiş pos cihazı ve çok sayıda dijital materyal ele geçilirdi. Öte yandan operasyon sırasında kamera kayıtlarını inceleyen polis ekipleri şahıslardan birikin sürekli kullandığı bir şapkanın operasyonun başarılı olmasında etkili olduğu öğrenildi.
Öte yandan ekiplerinin yaptıkları fiziki takip ve operasyonu polis kamerasına yansıdı.
Haber Yayın Tarihi: 16.08.2019 10:55 Kaynak: İHA

YORUMLAR


Adnan Oktar ve Didem Ürer'in operasyondan önce villadan kaçış görüntüleri ortaya çıktı
İBB'den vatandaşlara su baskını uyarısı: 2 gün sürecek, dikkatli olun İkinci el araç alanların Eylül ayından itibaren aracı aldığı gün sigorta yaptırması gerekecek Kız çocuğunu istismar eden 72 yaşındaki sapık, mahalleyi ayağa kaldırdı