Mozambik, terör saldırılarına karşı sınır kontrollerinin artırılması çağrısı yaptı - Son Dakika

Mozambik, terör saldırılarına karşı sınır kontrollerinin artırılması çağrısı yaptı

09.04.2021 11:01
Mozambik, terör saldırılarına karşı sınır kontrollerinin artırılması çağrısı yaptı, System.String[]

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Ensar'ul Sunna terör örgütünün saldırılarını engellemek için Güney Afrika ülkelerine sınırların daha fazla korunması çağrısında bulundu.

Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Ensar'ul Sunna terör örgütünün saldırılarını engellemek için Güney Afrika ülkelerine sınırların daha fazla korunması çağrısında bulundu.

Yerel basındaki habere göre, Mozambik'in başkenti Maputo'da düzenlenen Güney Afrika Kalkınma Topluluğu (SADC) toplantısında konuşan Nyusi, bölge ülkelerinden, Cabo Delgado'da devam eden terör saldırılarına karşı daha fazla adım atılmasını istedi.

Nyusi, "SADC ülkelerinin terörle mücadele için atması gereken adımlar arasında sınır kontrollerinin artırılması geliyor." dedi.

Sınırdaki yasa dışı geçişlere de dikkati çeken Nyusi, Güney Afrika ülkeleri güvenlik güçleri ve yargı sistemlerinin, terörün finansmanı olan kaçakçılık ve yasa dışı para geçişleriyle mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan SADC toplantısında, terörle mücadeledeki ihtiyaçları belirlemek için Mozambik'e teknik bir ekibin gönderilmesi kararı alındı.

Ensar'ul Sunna 4 yıldır saldırı düzenliyor

Hint Okyanusu kıyısındaki Doğu Afrika ülkesi Mozambik'te, Ensar'ul Sunna terör örgütünün sivillere yönelik saldırıları nedeniyle göç edenlerin sayısı 670 bini geçti.

Mozambik'te, doğal gaz ve değerli maden kaynaklarının bulunduğu Tanzanya sınırındaki Cabo Delgado'da, 4 yıl önce ortaya çıkan terör örgütü Ensar'ul Sunna'nın saldırılarında bugüne kadar 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Söz konusu saldırıları gerçekleştiren ve terör örgütü DEAŞ ile bağlantılı olduğu ileri sürülen silahlı grubu, yerel halk, "Eş-Şebab" olarak adlandırıyor.

???????

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mozambik, terör saldırılarına karşı sınır kontrollerinin artırılması çağrısı yaptı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Ronald Koeman: Bütün dünyada bu maçı izleyenler penaltı olduğunu gördü Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji gün verdi! Şemsiyeleri hazırlayın, kuvvetli yağış geliyor Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Yoğun bakım hemşiresinden koronavirüs hastalarına insan dokunuşu Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı Koronavirüs aşısı yaptıran Bensu Soral, öncelikli oluşunu hastalığıyla açıkladı İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti İstanbul'da gözü dönmüş sapık, genç kadının boğazına bıçak dayayıp taciz etti Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Seycan hemşirenin otomobiliyle 30 metreden bahçeye uçtuğu anların görüntüleri ortaya çıktı Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Sapık öğretmen, kocası evdeyken 16 yaşındaki öğrencisiyle defalarca ilişkiye girdi Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı Ev inşaatı için yapılan kazıdan içi altın ve gümüş dolu çömlek çıktı