Son Dakika Son Dakika Son Dakika
MSB: "Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır. - Son Dakika

MSB: "Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır.

MSB: "Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır.

28.09.2023 - 12:03,

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 15'i FETÖ mensubu olmak üzere 27'si terör örgütü üyesidir. 4 bin 35 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 8 bin 63'e yükselmiş, yakalanan şahıslardan 360'ı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 524 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 162 bin 415 olmuştur. Ayrıca, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda 20 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 889 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir" dedi.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlığın faaliyetleri hakkında MSB Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Salonu'nda bugün basın toplantısı düzenledi. Aktürk, şunları söyledi:

"24 TEMMUZ 2015'TEN BUGÜNE KADAR ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI İSE 38 BİN 694'E ULAŞMIŞTIR"

"Son bir asrın en kapsamlı ve en etkili faaliyetlerinin icra edildiği bu dönemde kahraman ordumuz, başta PKK/KCK/PYD- YPG, DEAŞ ve FETÖ terör örgütleri olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürmektedir.

Bu kapsamda Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil; 1 Ocak'tan itibaren Terörle Mücadele Harekatı bölgesinde 80'i son bir haftada olmak üzere bin 351 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece, 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 38 bin 694'e ulaşmıştır. Ayrıca, Hava Kuvvetleri unsurlarımız tarafından, 1-23 Eylül tarihleri arasında icra edilen terör yuvalarına yönelik planlı hava harekatları ile Kandil, Asos, Gara, Metina, Zap ve Hakurk'daki 82 hedef etki altına alınmıştır.

Harekatlar ile teröristlere ait sığınak, mağara ve depo olarak kullanılan yerler imha edilmiş, elde edilen ilk bilgiler kapsamında 58 teröristin etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Terörle Mücadelemiz, tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu operasyonların yanı sıra Bakanlığımız; FETÖ ile mücadelesini de yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürmektedir.

"YILBAŞINDAN BU YANA TOPLAM 4 BİN 889 KİLOGRAM UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLMİŞTİR"

Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen çok katmanlı emniyet sistemi ile korunan hudutlarımızda; Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 15'i FETÖ mensubu olmak üzere 27'si terör örgütü üyesidir. 4 bin 35 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 8 bin 63'e yükselmiş, yakalanan şahıslardan 360'ı FETÖ mensubu olmak üzere toplam 524 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 162 bin 415 olmuştur. Ayrıca, yılbaşından bu yana icra edilen operasyonlarda 20 kilogramı son bir haftada olmak üzere toplam 4 bin 889 kilogram uyuşturucu ele geçirilmiştir.

"SURİYELİLERİN EMNİYETLİ BİR ORTAMA GERİ DÖNÜŞLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARA DEVAM EDİLMEKTEDİR"

Suriye'de istikrarın bir an önce tesis edilmesi, Suriyelilerin emniyetli bir ortama geri dönüşleri ve normalleşmenin sağlanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Diğer taraftan operasyon bölgelerindeki güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için de gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Bu yılın başından itibaren terör örgütü tarafından harekat bölgelerimize 342 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, bu saldırılara misliyle karşılık verilerek 65'i son bir haftada olmak üzere 991 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

"AZERBAYCANLI KARDEŞLERİMİZİN HAKLI DAVALARINDA YANLARINDA OLMAYI SÜRDÜRÜYORUZ"

Askeri eğitim, yardım ve danışmanlık faaliyetlerimizin devam ettiği ve 'iki devlet, tek millet' şiarıyla bir ve beraber olduğumuz Azerbaycanlı kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olmayı sürdürüyoruz. Karabağ'da gerçekleştirilen askeri operasyon sonrası bölgedeki son durumu yakinen takip ediyor, Azerbaycan ve Ermenistan arasında kalıcı barışın tesis edilmesine yönelik çabaları desteklediğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Kahraman Azerbaycan ordusunun 30 yıldır işgal altındaki öz topraklarını kurtarmak amacıyla başlattığı ve 44 gün süren 'Tek Vatan Harekatı'nın üçüncü yıl dönümü ve '27 Eylül Şehitleri Anma Günü' münasebetiyle Azerbaycan'ın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün sağlanması uğruna hayatını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnet, kahraman gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyoruz.

"KOSOVALI BİR POLİS MEMURUNUN HAYATINI KAYBETMESİNE, BİRİNİN DE YARALANMASINA NEDEN OLAN SALDIRIYI KINIYORUZ"

Ülkemiz, ortak tarihi ve kültürel değerlerimizin bulunduğu Balkanlardaki gelişmeleri de yakından takip etmektedir. Son olarak Kosova'nın kuzeyinde gerçekleşen, Kosovalı bir polis memurunun hayatını kaybetmesine, birinin de yaralanmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz. Kosova'da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının yapıcı bir tutum ve diyalogdan geçtiğini önemle vurguluyoruz. Ayrıca; 10 Ekim'de icra edilmesi planlanan KFOR Komutanlığı devir teslimine ilişkin hazırlıklar devam etmektedir. Bu kapsamda görevi devralacak KFOR Komutanımız 25-29 Eylül tarihleri arasında NATO Karargahı ve SHAPE'te inceleme ve koordinasyon faaliyetlerini sürdürmektedir.

"ORDUMUZ EĞİTİM VE TATBİKAT FAALİYETLERİNİ DE ARALIKSIZ SÜRDÜRMEKTEDİR"

Birçok coğrafyada başarıyla görev yapan kahraman ordumuz eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmektedir. Bu kapsamda; 22 Eylül'de Güvence Tedbirleri kapsamında uçuş görevi, 11-22 Eylül tarihleri arasında Yıldırım Seferberlik, 11-27 Eylül tarihleri arasında Türkiye- Macaristan Birleşik Özel Kuvvetler, 18-22 Eylül tarihleri arasında ise Kararlılık-2023 tatbikatları icra edilmiştir. Yine, 18-29 Eylül tarihleri arasında Dynamic Messenger, 18-30 Eylül tarihleri arasında; Sonsuz Kardeşlik – II, Toxic Trip 2023, 25-29 Eylül tarihleri arasında da TRITON-2023 Tatbikatı icra edilmektedir.

Ayrıca; 30 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Sonsuzluk, 2-13 Ekim tarihleri arasında; Milli Anadolu Ankası, NATO Tıger Meet, Yıldırım Seferberlik, 2- 6 Ekim tarihleri arasında Hava Savunma Komuta Kontrol, 2-20 Ekim tarihleri arasında ise Erciyes Hava İndirme-2023 Tatbikatlarının icra edilmesi planlanmaktadır. Diğer yandan, Bangladeş Deniz Kuvvetlerine ait BNS SANGRAM korveti tarafından 20-24 Eylül tarihleri arasında Mersin'e liman ziyareti gerçekleştirilmiştir. NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli Arnavutluk Sahil Güvenlik gemisi ALS BUTRINTI tarafından ise 26 Eylül, 6 Ekim tarihleri arasında İzmir'e liman ziyareti icra edilmektedir.

"2023 NATO DENİZALTI KOMUTANLARI KONFERANSI, 26-28 EYLÜL ARASINDA ÜLKEMİZ EV SAHİPLİĞİNDE İCRA EDİLMEKTEDİR"

2023 NATO Denizaltı Komutanları Konferansı, 26-28 Eylül tarihleri arasında Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi Komutanlığı Yenilevent/ İstanbul'da ülkemiz ev sahipliğinde icra edilmektedir. Ayrıca; Karadeniz'de sürüklenen mayınların tespiti ve imhası maksadıyla Deniz Karakol Uçağı, Helikopter, İHA, Karakol Gemileri ve Mayın Avlama Gemileri ile mayın gözetleme faaliyetleri icra edilmekte ve "bölgesel sahiplik ilkesi" çerçevesinde gereken tüm tedbirler alınmaktadır. Bu kapsamda, toplam 16 bin 413 saat seyir ve 669 sorti uçuş icra edilmiştir.

"İHTİYACIMIZ OLAN SİSTEMLER YERLİ VE MİLLİ OLARAK TASARLANMAKTA, GELİŞTİRİLMEKTE VE ÜRETİLMEKTEDİR"

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği, desteği ve teşvikiyle savunma sanayisinde yerlilik ve millilik oranının yüzde 80'lere yükseldiği bu dönemde ihtiyacımız olan sistemler yerli ve milli olarak tasarlanmakta, geliştirilmekte ve üretilmektedir. 23 Eylül'de Sayın Bakanımız ve Pakistan Savunma Bakanı'nın katıldığı törenle Bakanlığımıza bağlı ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Açık Deniz Karakol Gemilerimiz AKHİSAR ve KOÇHİSAR'ın denize iniş; Pakistan MİLGEM Projesi'nin 1'inci Gemisi PNS BABUR'un ise teslim törenleri İstanbul Tersanesi Komutanlığında başarıyla icra edilmiştir.

25 Eylül'de ise Sayın Cumhurbaşkanımız ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın katılımıyla bağlı şirketimiz ASFAT tarafından modernize edilen Nahçıvan Askeri Kompleksi'nin açılışı yapılmıştır. Modernize edilen tesis ile Azerbaycan ordusuna ait kara araçlarının bakım-onarım, yenileştirme ve modernizasyon ihtiyaçları dışa bağımlı olmadan kendi bünyesinde gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir. Ayrıca, dün itibarıyla 2'nci Ana Jet Üs Komutanlığı Çiğli'de başlayan TEKNOFEST 2023 İzmir'e; Milli Savunma Bakanlığı standı, SOLOTÜRK ve Türk Yıldızları dahil çeşitli hava araçları ve askeri bandonun yanı sıra Bakanlığımıza bağlı Makine Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi ve ASFAT ile katılım sağlanmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı stantlarına gençlerimiz başta olmak üzere tüm halkımızı bekliyoruz.

"LİBYALI KARDEŞLERİMİZE UÇAK VE GEMİLERİMİZLE GEREKLİ DESTEK SAĞLANMIŞTIR"

Başta deprem bölgelerinde hayatın normalleştirilmesi olmak üzere orman yangınları ve diğer afetlerle mücadele çalışmaları da ilgili bakanlık ve kurumlarla tam bir koordinasyon içerisinde sürdürülmektedir. Ayrıca; askeri eğitim, yardım, iş birliği ve danışmanlık faaliyetleriyle destek sağladığımız ve son yaşanan kasırga felaketi ile sarsılan Libyalı kardeşlerimize yardım elini uzatan ilk ülke olarak uçak ve gemilerimizle gerekli destek sağlanmıştır. Ülkemizin dost ve kardeş Libya halkına sağladığı destek ve yardımlar batı-doğu ayrımı olmaksızın Libya'nın tamamını kapsamaktadır.

"ŞANLI ORDUMUZDA GÖREV YAPMAK İSTEYEN TÜM GENÇLERİMİZİ BEKLİYORUZ"

Personel ve askeri öğrenci alım/temin faaliyetlerimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. 2023 yılında; Kara Kuvvetleri için 16 bin, Deniz Kuvvetleri için 4 bin 16 ve Hava Kuvvetleri için 2 bin olmak üzere toplam 22 bin 16 sözleşmeli er temini yapılması planlanmıştır. Bu kapsamda, 21 Ağustos'ta başlayan başvurular 1 Ekim'e kadar devam edecektir. Şanlı ordumuzda görev yapmak isteyen tüm gençlerimizi bekliyoruz. Sonuç olarak gücünü bağrından çıktığı asil Türk milletinin sevgisi ve güveninden alan kahraman ordumuz; terörle mücadeleden sınır güvenliğine, uluslararası misyonlardan insani yardım faaliyetlerine kadar çok geniş bir alanda kendisine verilen tüm görevleri başarıyla yerine getirmeye devam edecektir."

Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa MSB: 'Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 621 şahıs yakalanmıştır. - Son Dakika


Advertisement