Microsoft, MSN Kullanıcılarını Son Kez Uyardı: Skype'a Geçin - Son Dakika

Microsoft, MSN Kullanıcılarını Son Kez Uyardı: Skype'a Geçin

30.08.2014 12:01
Microsoft, MSN Kullanıcılarını Son Kez Uyardı: Skype'a Geçin, System.String[]

Microsoft'un 2012 yılı sonunda Messenger'ı kapatacağının sinyalini verip kullanıcıları Skype sesli konuşma ve mesajlaşma servisine yönlendirmesinin ardından, 2013'te sadece Çin'de yoğun kullanımdan dolayı kapatılamayan servis, sona eriyor.

Microsoft, 15 yıllık MSN Messenger (sonraki adı ile Live Messenger) mesajlaşma programını sonunda tarihin sayfalarına gömüyor.

Yıllar boyu insanları birbirine bağlayan ve iletişim uygulamaları tarihinde kendine sağlam bir yer edinmiş olan MSN Messenger, önce isim değiştirip Windows Live Messenger oldu, ardından diğer modern mesajlaşma servislerinin popülerliği karşısında zayıfladı. Yaratıcısı olan Microsoft, 2012 yılı sonunda kullanıcıları Skype sesli konuşma ve mesajlaşma servisine yönlendirip, Messenger'ı kapatacağının sinyallerini vermişti.

2013 yılında çeşitli bölgelerde bu geçiş tamamlanıp Messenger kapatılmıştı ama tek bir ülke hariç. Çin'de bu tarihe kadar Messenger servisi kullanılmaya devam etti. Yoğun kullanımdan dolayı bir türlü kapatılamayan servis, artık sona eriyor. Microsoft firması Çin'deki Messenger kullanıcılarını bu hafta içi son kez uyarıp, 31 Ekim'e kadar Skype servisine geçmelerini önerdi.

MSN Messenger 1999 yılında internet devi AOL firmasının Instant Messenger programına rakip olarak doğmuştu. Başta en basit mesaj hizmeti verirken daha sonraki geliştirmeler ile video görüşme, fotoğraf paylaşma, oyun oynama ve Emoji gibi özelliklere de kavuşmuştu.

Microsoft Messenger'ı sonlandırarak bir devri kapatıyor olabilir ama her giden geri gelmeyecek diye bir şart yok. Mesela bir dönemin en büyük ve popüler, hatta efsane mesajlaşma programı ICQ geri döndü.

Bir başka taraftan bakacak olursak, hızlı mesajlaşma kültürü ve programları da değişiyor. Örnek olarak sadece Emoji ikonları ile mesaj atmaya izin veren yeni türde uygulamaları verebiliriz.

The post MSN Messenger Sonunda Yok Oluyor appeared first on Silikon Vadisi TV.

- Kaynak: SilikonVadisi.tv

Son Dakika Teknoloji Microsoft, MSN Kullanıcılarını Son Kez Uyardı: Skype'a Geçin - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüs unutuldu! Kısıtlama öncesi toplu taşımada dikkat çeken yoğunluk Sağlık Bakanlığı'ndan 'kan sulandırıcı ilaç' haberlerine yalanlama Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Son Dakika: Türkiye'de 4 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 32 bin 736 yeni vaka tespit edildi Venezuela Devlet Başkanı Maduro: ABD, eşime benden boşanması için teklif yaptı Vaka sayısının yüzde yüz arttığı Antalya'da aile içi bulaşlar yüksek Pentagon'un raporu sızdı! Savaş pilotunun çektiği UFO fotoğrafı ortaya çıktı Eski eşini başka adamla görünce gözü döndü! Adamı vurdu, kadını kaçırdı