Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı - Son Dakika

Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı

28.04.2019 14:51

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Muammer Karaca, vefatının 41. yılında kabri başında anıldı.

Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Muammer Karaca, vefatının 41. yılında kabri başında anıldı.

Zincirlikuyu Mezarlığında gerçekleştirilen etkinlikte, 28 Nisan 1978'de hayatını kaybeden Karaca için dualar edildi ve kabrine çiçek bırakıldı.

Karaca'nın kızı Tunca Turna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının çok nazik, zarif ve hiç kırıcı olmayan bir üsluba sahip olduğunu söyledi.

Babasının çok titiz birisi olduğunu aktaran Turna, "Çok ciddi bir adamdı. Sinirli olur ama sonunda çok merhametli ve sevecen bir insandı. Etrafına kızsa bile onların gönlünü muhakkak alırdı. Bir kıymet gitti. Benim için her zaman iftihar vesilesi." dedi.

Turna, Muammer Karaca'nın çok kıymetli ve sevilen bir komedyen olduğuna işaret ederek, "Seyretmeye muhakkak giderdik. Fikrimizi sorardı. Bazen o yüzü bulurduk, 'Baba şunu şöyle söylemesen, şöyle yapmasan.' falan da derdik. Çocuklarına çok kıymet verirdi." ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda Muammer Karaca'nın yeğeni olan oyuncu Ulvi Alacakaptan da Karaca'nın Türk tiyatrosunun mihenk taşlarından olduğunu dile getirdi.

Alacakaptan, Karaca'nın özellikle politik tiyatroda kendine has yorumuyla Türkiye'de yerli tiyatronun adımlarını attığı değerlendirmesinde bulundu.

Kendi binasını yapan özel tiyatrocunun Muammer Karaca olduğunu anlatan Alacakaptan, Karaca'nın kendi tiyatrosunun yanı sıra farklı tiyatrolara da hizmet ettiğini ifade etti.

Alacakaptan, Muammer Karaca tiyatrosunun farklı araştırmalara konu olabileceğini vurgulayarak, "Hiciv, zaten bu toprakların vazgeçilmez bir parasıdır ama hicvin tabii ki acıtmadan, aşağılamadan, sövgüye ulaşmadan yapılması gerekir. Bunun en güzel örneklerini veren Muammer Karaca'dır." diye konuştu.

Muammer Karaca

Türkiye'de bulvar tiyatrosunun öncülerinden olan oyuncu ve yönetmen Muammer Karaca, 1905'te İstanbul'da doğdu. Başladığı veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya yönelen Karaca, ilk kez 1923'te sahneye çıktı ve bir sonraki yıl İstanbul Şehir Tiyatroları'na girdi. Karaca, çok sayıda oyun ve operette rol alırken, 1955'te İstanbul'da Karaca Tiyatro'yu kurdu. Burada 16 yıl boyunca aralıklarla oynanan "Cibali Karakolu" oyunu Karaca'nın geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı. Gün­cel siyasal olayları sahnedeki esprilerine malzeme yaparak halkı güldürmeyi amaçlayan Karaca, 28 Nisan 1978'de vefat etti.

Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı
Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı
Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı
Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Muammer Karaca Kabri Başında Anıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Son Dakika! Batman ve Diyarbakır'da 'Yıldırım-14 Zori Operasyonu' başlatıldı Azerbaycan ordusu Ermenistan askerlerinin bıraktığı tank ve mühimmatları ele geçirdi Minik Leyla'nın ölümündeki kan donduran detaylar gerekçeli kararla ortaya çıktı Doğal gazın ardından bir müjde daha geldi! Ağrı'da altın rezervi bulundu Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi Oyuncu Hande Erçel'in dekolteli pozlarına beğeni yağdı CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı