Son Dakika Haberleri: Mübadele Şehitleri İçin Denize Karanfil Bırakıldı

Mübadele Şehitleri İçin Denize Karanfil Bırakıldı

8 yıl önce

Türkiye Mübadil Kuruluşları Platformu üyeleri, Balkan Savaşı'nın 100., Mübadelenin 89.yıldönümü sebebiyle savaşlarda ve göç yollarında hayatını kaybedenlerin anısına Bursa'da denize karanfil bıraktı.

Mübadele Şehitleri İçin Denize Karanfil Bırakıldı, System.String[]

Türkiye Mübadil Kuruluşları Platformu üyeleri, Balkan Savaşı'nın 100., Mübadelenin 89. yıldönümü sebebiyle savaşlarda ve göç yollarında hayatını kaybedenlerin anısına Bursa'da denize karanfil bıraktı.


Mudanya İskelesi'nde gerçekleştirilen etkinliğe, Mudanya Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Kartal Saldırış, Kuşadası Giritliler Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Yunus Çengel, Gemlik Girit ve Rumeli Kültür Dernekleri Başkanı Ahmet Çakmak, Balkansiad Başkanı Naci Şahin, Bursa Edirneliler Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Güneş, eski CHP Milletvekili Kemal Demirel ve vatandaşlar katıldı.


Mübadiller adına açıklama yapan Mudanya Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Hüseyin Türker, Yunanistan ile Türkiye arasında gerçekleşen zorunlu göç uygulamasının, çok sayıda insanın hayatına mal olduğunu dile getirdi. Acıların hala tazeliğini koruduğuna işaret eden Türker, 1912 yılı ile Kurtuluş Savaşı'nın sona erdiği 1922 yılları arasında Balkanlar'da ve Anadolu'da yaşayan yüz binlerce insanın katliamdan, hastalıktan ve açlıktan hayatını kaybettiğini hatırlattı.


Yunanistan hükümetinden ve AB yöneticilerinden, iki halk arasına örülen vize duvarını kaldırmalarını talep eden Türker, Türkiye'den de bu taleplerin takipçisi olmasını istedi.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:20 Kaynak: CHANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi