Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması - Son Dakika

Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması

26.04.2015 12:40
Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması, System.String[]

Bursa'nın Mudanya İlçesi'nin Yunanistan ile Fransa'daki kardeş kentlerinden gelen konuklarla 'Dostluk ve kardeşlik sofrası' kuruldu.

Belediye Başkanı CHP'li Hayri Türkyılmaz'ın davetlisi olarak gelen, Mudanya Belediyesi'nin 'Kardeş şehirleri' Yunanistan'ın Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, Fransa'nın Romorantin Kenti Belediye Başkanı Jeanny Lorgeoux ve beraberindeki heyetler Mudanya'da buluştu.

Gelen heyetleri makamında karşılayan Başkan Türkyılmaz, konukları "Barış ve kardeşliğin başkenti Mudanya'ya hoş geldiniz" diyerek karşıladı.Mudanya'nın dünyada barışın başkenti olmayı hak eden birkaç kentten biri olduğunu anlatan Türkyılmaz, şöyle devam etti:

"Kardeş şehirlerimizle bir araya gelerek, barış ve kardeşliği tüm dünyaya haykıracağız. Mudanya'da, kültürlerin ve kardeşlerin buluşmasının yanı sıra, camileri, cemevleri ve kiliseleriyle de dinlerin kardeşliğini de yaşatmış olacağız. Belediye olarak, kilise ve diğer tüm yapıları restore ederek, Mudanya'da dinlerin kardeşliğini de yaşatacağız."

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ve eşi Gülbahar Türkyılmaz, Fransa ve Yunanistan heyetiyle birlikte, Mudanya'nın tarihi ve kültürel yerlerini gezdi.

Halkidiki Mudania Nea Propondida Kenti Belediye Başkanı Manolis Karas, 'Nea Propondida' adı ile belediyelerinin birçok köy ve kasabanın birleşiminden kurulduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"İki belediye başkanı olarak, karşılıklı kardeşlik ilişkilerimizin geliştirilmesi amacıyla, sık sık birbirimizi ziyaret edeceğiz. Başkan Hayri Türkyılmaz'ı 22-26 Mayıs'ta yapılacak olan festivale davet ediyorum. Nea Propondida'nın Türkçe Marmara Denizi anlamına geliyor. Belediyemize bu ismin verilmesindeki en önemli etken, bizim bölgemizde çok sayıda mübadil var. Bu açıdan da iki kent arasındaki kardeşlik ilişkilerinin daha da geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum."

Konuk heyete, daha sonda Mudanya Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği tarafından, Vakıf önünde düzenlenen Girit yemekleri ve tatlıları ikram edildi. Buradaki etkinliğe CHP Bursa Milletvekili Turhan Tayan, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan, konuk kardeş şehir heyeti ve çok sayıda Mudanyalı büyük ilgi gösterdi. Adeta festival havasında geçen organizasyonunda Yunanistan ve Fransa heyeti, çiftetelli ve sirtaki oynayarak, kardeş şehirler buluşmasında, kardeşlik mesajları verdi.

Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması
Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması
Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması
Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması
Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Mudanya'da Dostluk ve Kardeşlik Buluşması - Son Dakika


Son Dakika

Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Koronavirüs salgınının başladığı tarihten bu yana Fransa'da, en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı Evinde cansız bedeni bulunan gencin şüpheli ölümü polisi harekete geçirdi Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot