Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı - Son Dakika

Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı

19.08.2014 14:14
Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı, System.String[]

Zonguldak İl Müftüsü Nuh Korkmaz, ziyaretine gelen Alman heyete, istavroz çıkarmanın (hac işareti) İslamiyete göre anlamını anlattı.

Zonguldak İl Müftüsü Nuh Korkmaz, ziyaretine gelen Alman heyete, istavroz çıkarmanın (hac işareti) İslamiyete göre anlamını anlattı.

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti'ndeki Cstrop Rauxel kenti Blediye Başkanı Johannes Beisenherz, Sosyal Demokrat Parti Berlin Milletvekili Frank Schwabe'nin de aralarında bulunduğu heyetle, Zonguldak Belediyesi ile imzaladıkları kardeş kent projesi kapsamında ziyaretlerini sürdürdü. Heyet, İl Müftüsü Nuh Korkmaz'ı makamında ziyaret etti.

Müftü Nuh Korkmaz, Almanya'nın kurucu eski devlet adamlarından Otto Von Bismarck ile Alman şair Johann Wolfgang Von Goethe'nin Kuran-ı Kerim ve Hz.Peygamber hakkındaki övücü sözlerini hatırlattı. Korkmaz, daha sonra da istavroz çıkarmanın İslamiyete göre anlamını anlattı. Korkmaz, "Cenabı hak Hz. Meryem'e, Hz.İsa'ya hamile kalmadan önce '3 gün oruç tut. Babasız çocuğu nasıl dünyaya getirdin diye sana soracaklar. Sen de onlara konuşmadan işaretle cevap vereceksin' diyor" dedi.

Müftü Korkmaz, sağ el işaret parmağını alnına, karnına, sağ ve sol omuzuna dokundurarak haci işareti yaptıktan sonra şöyle devam etti:

"Bunun manası şudur:  Hz.Meryem, 'Alnımdaki yazgı karnımda zuhur etti. Sağdaki ve soldaki melekler buna şahittir' diyor. Bizim inancımıza göre bu işaretin manası budur. Eğer islamiyeti araştırırlarsa Bismarcak, Goethe gibi dinlerin esasının bir olduğunu bulacaklar."

Cstrop Rauxel Belediye Başkanı Johannes Beisenherz ise dünya dinlerinin ortak noktasının insanlara hitap etmesi, insanlara yardım etmesi olduğunu söyledi. Bir belediye başkanı olarak şehirlerindeki Müslümanların dinlerini arka sokaklarda, arka bölümlerde icra etmelerine üzüldüğünü ifade eden Beisenherz, "Bu nedenle cami yaptırma derneklerini destekliyorum. Biz belediye olarak, siyasetçiler olarak, halk olarak bu derneklerin çalışmalarını destekliyoruz. Çünkü biz istiyoruz ki bizim şehrimizde herkes rahatça yaşasın, rahatça dinini uygulayabilsin, yaşayabilsin" diye konuştu. - Zonguldak

Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı
Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı
Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı
Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Müftü, Alman Heyete İstavroz Çıkarmanın Anlamını Anlattı - Son Dakika


Son Dakika

DSÖ, Sinopharm aşısına acil kullanım onayı verdi DSÖ, Sinopharm aşısına acil kullanım onayı verdi 250 şube açacak! ABD'nin ünlü Türk pizzacısı Türkiye'ye geliyor 250 şube açacak! ABD'nin ünlü Türk pizzacısı Türkiye'ye geliyor Işın Çelebi, Galatasaray Başkanlığına adaylığını koydu Işın Çelebi, Galatasaray Başkanlığına adaylığını koydu Avladığı hayvanların üstüne köpekleri saldı, dehşet verici görüntülere ceza yağdı Avladığı hayvanların üstüne köpekleri saldı, dehşet verici görüntülere ceza yağdı Celta Vigo, Falcao için Galatasaray'a 2.5 milyon euro teklif etti Celta Vigo, Falcao için Galatasaray'a 2.5 milyon euro teklif etti Demir ve bakır fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı Demir ve bakır fiyatları tüm zamanların rekorunu kırdı Sosyal medyada paylaşımlarını silen Serdar ve Genk'in teklif yaptığı Samatta maç kadrosuna alınmadı Sosyal medyada paylaşımlarını silen Serdar ve Genk'in teklif yaptığı Samatta maç kadrosuna alınmadı Uzun zamandır ortalarda yoktu! Berat Albayrak, Çamlıca Camisi'nde görüntülendi Uzun zamandır ortalarda yoktu! Berat Albayrak, Çamlıca Camisi'nde görüntülendi
Advertisement