Müftü Topçu, "Kur'an'ı Kerim'de Baba Örnekleri" konulu seminere katıldı - Son Dakika

Müftü Topçu, "Kur'an'ı Kerim'de Baba Örnekleri" konulu seminere katıldı

25.11.2020 14:25
Müftü Topçu,

Diyanet İşleri Başkanlığınca ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan "Sosyal Medyada Aile Eğitimleri" kapsamında Ağrı İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezi tarafından çevrimiçi seminerler düzenlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığınca ailenin kurulması, korunması ve güçlendirilmesi amacıyla hazırlanan "Sosyal Medyada Aile Eğitimleri" kapsamında Ağrı İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Merkezi tarafından çevrimiçi seminerler düzenlendi.

Proje kapsamında bu hafta "Kur'an'ı Kerimde Baba Örnekleri" konusuyla düzenlenen çevrimiçi seminerin konuşmacısı, Ağrı İl Müftüsü Tandoğan Topçu oldu. ADRM koordinatörü Nuri Arslan'ın açılış konuşması sonrası İl Müftüsü Topçu, Kur'an'da peygamberlerin evlatlarıyla olan ilişkilerinden örnekler vererek şunları kaydetti:

"Cenabı Hak buyuruyor ki "Gemi, dağlar gibi dalgalar arasında onları götürüyordu. Nüh, ayrı bir yere çekilmiş olan oğluna, "Yavrucuğum, bizimle beraber sen de bin, inkarcılarla birlikte olma" diye seslendi. O, "Ben, kendimi sudan koruyacak bir dağa sığınacağım" dedi. Nuh, "Bugün Allah'ın rahmet ettikleri hariç, O'nun azabından korunacak hiç kimse yoktur" dedi. Derken aralarına dalga giriverdi de oğlu boğulanlardan oldu."

Görüldüğü gibi Hz. Nuh son ana kadar oğluna yavrucuğum diye hitap etmektedir. Yine Kur'an'ın ifadesiyle "Nuh, Rabbine seslenip şöyle dedi: "Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin va'din elbette gerçektir. Sen de hükmedenlerin en iyi hükmedenisin. Allah, "Ey Nuh! O, asla senin ailenden değildir. Onun yaptığı, iyi olmayan bir iştir. O halde, hakkında hiçbir bilgin olmayan şeyi benden isteme. Ben, sana cahillerden olmamanı öğütlerim" dedi.

Konuşmalarında asıl üzerinde durulması gereken konunun Hz. Nuh'un öz oğlunu Cenabı Hak, Onun ailesinden saymaması olduğunu söyleyen Müftü Topçu, "Oğlu Allah'ı inkar etti, babasını yani peygamberi inkar etti, onlara karşı isyan bayrağını çekti. Bu sebeplerle Cenabı Hak, onun kendi ailesinden olmadığını ifade ediyor. Burada din birliğinin ne kadar önemli olduğunu, din kardeşliğinin bir ana babadan olma kardeşliğinin önüne geçtiğini ayeti kerimeden rahatlıkla anlıyoruz. Bugün de bu mesajları bütün Müslümanların çok iyi algılaması lazım. Yani din birliğinin ne demek olduğunu Kur'an'ın evrensel mesajlarının bizlere nasıl bir tesiri olması gerektiğini çok iyi kavrayarak hemen her fırsatta tek yumruk olarak bir ve beraber olmamız gerektiği mesajını da Kur'an bizlere en güzel şekilde vermiş oluyor. Nuh aleyhi selam ve oğlu meselesinde çıkarmamız gereken derslerden birisi de doğru yolda olan bir baba evladının da doğru yola gelmesi için elinden geleni yapmalıdır. Bu uzun bir döneme de yayıla bilir." İfadelerine yer verdi.

Kur'an'ın genelinde evlat ve ebeveyn ilişkilerinde babacığım ve yavrucuğum ifadelerinin sık kullanıldığına dikkat Çeken İl Müftüsü Tandoğan Topçu, "Çocuğun yaşı ne olursa olsun bu ifadelerin değişmediğini söyleyerek, ""Buda Müslümanlar olarak almamız gereken en güzel örneklerdendir. Temenni ederim ki Cenabı Hak herkese evladıyla ve anne babasıyla sevgili, saygılı ifadeler kullanarak güzel ilişkilerle yaşamayı nasip etsin." Şeklinde konuştu. - AĞRI

Müftü Topçu, Kur'an'ı Kerim'de Baba Örnekleri konulu seminere katıldı
Müftü Topçu, Kur'an'ı Kerim'de Baba Örnekleri konulu seminere katıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Müftü Topçu, 'Kur'an'ı Kerim'de Baba Örnekleri' konulu seminere katıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Putin'den dikkat çeken açıklamalar! Taliban hakkında: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı 16:41 Putin'den dikkat çeken açıklamalar! Taliban hakkında: ABD, ülkeden ayrılırken modern silahların yer aldığı çok geniş bir cephaneliği bıraktı Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet için Edirne'ye akın etti 16:35 Bulgar ve Yunan turistler kışlık kıyafet için Edirne'ye akın etti Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi 16:22 Eski eşi tarafından tehdit edilen şarkıcı Gülden, 2 yıllık sevgilisiyle görüntülendi
Sultangazi'de alkollü olan bir vatandaş, elinde sopayla geldiği camide cemaate ve imama saldırdı 16:03 Sultangazi'de alkollü olan bir vatandaş, elinde sopayla geldiği camide cemaate ve imama saldırdı Bursa'da bir işçi 1,5 tonluk elektrik trafosunun altında kalarak yaşamını yitirdi 16:01 Bursa'da bir işçi 1,5 tonluk elektrik trafosunun altında kalarak yaşamını yitirdi Eskişehir'de 63 dairesi olan ev sahibi, isyan etti: Öğrenciler yüzünden yıl sonunda en az 6 bin lira çöpe gidiyor 15:59 Eskişehir'de 63 dairesi olan ev sahibi, isyan etti: Öğrenciler yüzünden yıl sonunda en az 6 bin lira çöpe gidiyor
Son dakika: Tüketici kredilerine yeni düzenleme geldi: 50 bin lira üstündeki kredilerde vade 36 aydan 24 aya düşürüldü 15:37 Son dakika: Tüketici kredilerine yeni düzenleme geldi: 50 bin lira üstündeki kredilerde vade 36 aydan 24 aya düşürüldü Bahçeşehir Koleji'nde, servis ücretlerinin iadesini isteyen velilerin çocuklarına ayrı muamele 15:19 Bahçeşehir Koleji'nde, servis ücretlerinin iadesini isteyen velilerin çocuklarına ayrı muamele
Advertisement