Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor - Son Dakika

Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor

03.09.2019 15:22

Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor Ağustos-Ekim aylarında 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapan Muğla'ya gezgin arıcılar gelmeye başladı.

Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor

Ağustos-Ekim aylarında 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapan Muğla'ya gezgin arıcılar gelmeye başladı. Bir ay önce gelen arıcılar ise çiçek ile çam balı karışımı ilk hasatlarını yapıyor.

MUĞLA - Türkiye'deki 8 milyon arı kovanın yarısını Ağustos ve Ekim aylarında ev sahipliği yapan Muğla'ya gezgin arıcılar gelmeye başladı. Bir ay önce gelen bazı gezgin arıcılar ise çiçek ve çam balı karışımı bal kesimini tamamlamak üzere.

Muğla'ya çam balı üretimi için Menteşe'nin kırsal Kıran Mahallesi başta olmak üzere Ula Akyaka, Marmaris ve Milas ilçelerine Türkiye'nin dört bir yanından gelen bal üreticileri üç ay boyunca Muğla'da konaklayacaklar. Aileleri ile birlikte gelen bal üreticileri, bu yıl havaların istenildiği gibi gitmediğini ve üretimde düşüş yaşandığını açıkladılar.

Devlet desteklemesi istediler

1992'den bu yana arıcılık yaptığını belirten Fevzi Sarıpehlivan, "Türkiye'nin birçok bölgesine gidiyoruz. Hakkari Yüksekova, Çankırı, Trakya gibi birçok ile bal üretimi için gidiyoruz. Arıcılıkta gezersen kazanırsın. Gezdirmezsen kazanamazsın. Devlet destekleme yapmıyor buna. Destekleme yapılsa daha iyi olacak" dedi.

4 kovanda bir teneke bal

Bir ay önce Konya'dan Muğla'ya gelen arıcı Adem Aydın, "Konya'dan bir ay önce Muğla'ya geldik. İki gündür sağım yapmaya başladık. 4 kovanda bir teneke bal alıyoruz. Şu anda fiyat belirsiz. Trakya'da tenekesini 280 liraya aldılar, Konya çevresinde 300'e aldılar. Muğla'da daha bal alan yok. Burada kesim yaptığımız bal çoğunluğu çiçek ve as miktarda çam balı var. Arıcının rahatlaması için tenekesinin en az 450 lira olması gerekir. 280 liraya bal satsak bundan biz ne öğreneceğiz. Kovan başı bir teneke bal alsak kurtarır, ama 4 kovanda bir teneke bal alıyoruz" dedi.

İklimsel koşullar hasadı düşürdü

Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, Türkiye'nin toplam arı kovanı sayısının 8 milyon olduğunu söylerken, Muğla'da Ağustos-Ekim sonu itibari ile 3,5 milyon arı kovanının konakladığını açıkladı. Muğla Tarım ve Orman ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne teşekkür eden Şahin, "Türkiye'de 8 milyon arı var. Muğla'da 65-70 bin hektar çam balı üretim alanı var. 3,5 milyon arıyı Muğla'daki alanlarda konaklatıyoruz. Bu çalışmaların alt yapısı bitti. Hiçbir sıkıntımız yok. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar alanda 3,5 milyon arıyı konaklatamazsınız. Üretim konusuna gelince, geçtiğimiz yıllarda Temmuz ve Ağustos aylarında hasat yapılırdı. Ağustos- Eylül ve Ekim üç hasat yapılırdı. Ama bu sene bir takım iklimsel verimsizlik ve dengesizlik nedeniyle, hava koşullarının uygun olmaması nedeniyle Ağustos'ta üretim olmadı" derken, gelen arıcıların da Muğla'nın bir aracılık kenti olmasının yanında bir turizm kenti olduğunu ve kimsenin kimseyi rahatsız etmemesini istedi.

Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor
Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor
Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor
Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Muğla 3,5 milyon arı kovanına ev sahipliği yapıyor - Son Dakika Ekonomi

YORUMLAR

Son Dakika

Koronaya yakalanan Cemal Enginyurt, helallik istedikten sonra sitem etti: İnsan değilsiniz Son Dakika: Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin resmen sportif direktörü oldu MEB 91 il müdürlüğüne gönderdiği kararla okullardaki sınav sürecini belirledi Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Şömine süsü olarak kullandığı kafatası, 8 yıldır kayıp olan adama ait çıktı Son Dakika! Ermenistan ordusu Berde şehir merkezini vurdu: 20 kişi yaşamını yitirdi Erzincan'da 4,3 büyüklüğündeki deprem, bazı yapılarda çatlaklar oluşturdu Hayatını bu işten kazanıyor! Görme engelli genç, çektiği fotoğraflarla büyülüyor