Muğla Bu Kahvehanede Yancıların Hakları Var - Son Dakika

Muğla Bu Kahvehanede Yancıların Hakları Var

29.01.2018 15:01

Muğla'nın Datça ilçesinde, bir kahvehane işletmecisi, oyun masalarının kenarında oturup oyunları izleyen yancıların haklarını korumak amacıyla 'Yancı Hakları Evrensel Beyannamesi' hazırlayıp, dükkanına astı.

Muğla'nın Datça ilçesinde, bir kahvehane işletmecisi, oyun masalarının kenarında oturup oyunları izleyen yancıların haklarını korumak amacıyla 'Yancı Hakları Evrensel Beyannamesi' hazırlayıp, dükkanına astı. Uygulama ilgi gördü.

Datça'ya 25 kilometre mesafede Palamutbükü sahilinde beş yıldır kahvehane işletmeciliği yapan 51 yaşındaki Mehmet Kalfat, 'Yancı Hakları Evrensel Beyannamesi' adını verdiği manifestoyu işyerinin duvarına asarak, yancıların haklarını koruma altına aldı. 'Yancı kahvehanenin temel taşıdır, vazgeçilemez' diye başlayan beyannamede, sekiz madde yer alıyor. Beyannamede, yancının masaya gelen yiyecek ve içeceklerden dilediği gibi faydalanabilmesi güvence altına alınırken, kendisine içecek bir şeyler ikram edilmesini beklemeden, kendi içeceğini söyleyebileceği belirtiliyor. Beyannamenin 5'inci maddesi yancıya öylesine haklar tanıyor ki, yapacağı yorumlar ile oyunu karıştırma yetkisi dahi bulunuyor. Bütün bunlara rağmen hiçbir oyuncunun kendisine darılma veya kızma hakkı bulunmuyor. Yancının, birinin yerine oyuna da oturabileceğinin de vurgulandığı beynamede, 8 maddenin değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği belirtildi.

Kahvehanenin duvarına astığı beyannamenin kısa sürede benimsendiğini ifade eden Mehmet Kalafat, Kahvehane demek, yancı demektir. Bir kahvehaneyi yancısız düşünemiyorum. Yancı olmadan oyunların tadı çıkmaz. Bu nedenle yancının haklarını korunması gerekiyor. Yancı oyuna heyecan katıyor. Yiyip içerek, kahve ekonomisine de katkı sağlıyor dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Muğla Bu Kahvehanede Yancıların Hakları Var - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement