Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme - Son Dakika

Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme

19.03.2018 15:40

Cumhurbaşkanının tartışma yaratan sözüne bestekar Sakman'dan değerlendirmeMuğla'nın Bodrum ilçesinde, müzisyen ve bestekar Vedat Sakman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstiklal Marşı ile ilgili sözlerini değerlendirirkenOnlarca yıldır söylediğimiz İstiklal Marşı'nın böyle kalması gerekir.

Cumhurbaşkanının tartışma yaratan sözüne bestekar Sakman'dan değerlendirme

Muğla'nın Bodrum ilçesinde, müzisyen ve bestekar Vedat Sakman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstiklal Marşı ile ilgili sözlerini değerlendirirkenOnlarca yıldır söylediğimiz İstiklal Marşı'nın böyle kalması gerekir. Hiçbir değişiklik yapılmaması gerekir dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstiklal Marşı ile ilgili olarak En büyük üzüntüm bu emsalsiz marşın hakiki manasını yüreklere nakşedecek bir bestenin bulunamamış olmasıdır. O beste ile güftenin birbirini tamamlaması çok önemlidir. Burada bestekarlara büyük iş düşüyor sözlerini, İstanbul ve Bodrum'da yaşayan, Bodrum'da oğluna ait bir eğlence mekanında çalışan müzisyen ve bestekar 69 yaşındaki Vedat Sakman değerlendirdi. Sakman, şöyle konuştu Bu konuda prozodi (müzik ile sözlerin uyuşmaması) hatasından bahsediliyor ancak prozodi hatasına girersek koskoca bir divan müziğini de sorgulamamız lazım. Çünkü orada da prozodi hataları çoktur. Müzikte bir kelimeyi olağanın dışında uzatıp yayarsanız, bu prozodi hatası olur. Bu hataların o kadar çok olduğunu görüyoruz ki özellikle yeni dönem müziklerde de çok fazla var. İstiklal Marşımız konusuna gelince, bu asla biz müzisyenlerin haddi değil. Çünkü İstiklal Marşı'nın sosyolojik durumu müzikal halinin çok çok önüne geçmiştir. Bu nedenle bunu sosyologlara sormak lazım. Bu konu bizi aşmış durumdadır. İstiklal Marşı'ndaki bu hatalar düzeltilir mi buna sosyologlar karar vermeli. Milyonlarca insanın dinlediği, benimsediği ve çok değerli olan bir marşı nasıl değiştirirsiniz. Değiştirdiniz insanlar onu nasıl algılar, benimser bilemiyorum. Ben İstiklal Marşı'nın aynen kalmasından yanayım. Çünkü neden Gördüğünüz eski tip bodrum evlerinin yapımında da hata vardır ancak günümüze kadar gelen evlerin hiçbirinde orijinalinden oynanmamıştır, yapılar korunmuştur. İstiklal Marşı da böyledir. Orijinali gibi kalmalıdır, aynı olduğu gibi kalmalıdır.

Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme
Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme
Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme
Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Muğla Cumhurbaşkanının Tartışma Yaratan Sözüne Bestekar Sakman'dan Değerlendirme - Son Dakika


Son Dakika

Canlı yayında "Ordu Katar'a satıldı" tartışması! CHP'li Erdal Aksünger, Serkan Toper'in üzerine yürüdü CHP'de bir taciz iddiası daha! Mağdur kadının ifadeleri kan dondurdu İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Fransa'nın başına beladır" sözlerine yanıt Hafta sonu 56 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı! Neleri yapmak serbest, kimler yasaktan muaf? Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı