Son Dakika Haberleri: Muğla'da Cami İçin İmza Kampanyası

Muğla'da Cami İçin İmza Kampanyası

8 yıl önce

Muğla Üniversitesi'nde kampüs alanına cami yapılmasını isteyen öğrenciler, imza kampanyası başlattı.

Muğla'da Cami İçin İmza Kampanyası, System.String[]

Muğla Üniversitesi (MÜ)'nin çeşitli fakültelerinden bir grup öğrenci, merdiven altları ve kalorifer dairelerinde namaz kılmak zorunda bırakıldıklarını belirterek imza kampanyası başlattı. Kampüs alanına cami yapılmasını isteyen öğrenciler, Sınırsızlık Meydanı'nda kısa sürede 2 bine yakın imza topladı. Öğrenciler, özgürce ibadet edebilmenin anayasal bir hak olduğunu vurguladı.


MÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi 4. sınıf öğrencisi Volkan Çimen, tek amaçlarının özgürce ibadet yapabilmek olduğunu söyledi. Hiçbir siyasi ya da ideolojik bir gruba dahil olmadıklarının belirten Çimen, "Bizler MÜ'de okuyan Müslüman öğrencileriz. Anayasamız'ın 24. maddesinin 6. fıkrasına göre, 'Herkes vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir. Dini inanç ve kanaatlerinden dolayı da kimse kınanamaz ve suçlanamaz.' Her fikre ve görüşe saygı duyuyoruz, bizim görüşlerimize de saygı duyulmasını bekliyoruz." dedi.


MÜ Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik ve Bilgisayar Öğretmenliği 3. sınıftan Muhammet Tarık Demir ise üniversitede 28 bin öğrenci bulunduğunu kaydederek, "Yaklaşık 50 köyün nüfusuna sahibiz. Her köyde bir cami var ancak üniversitemizde yok. Üniversitemizin bu ihtiyacının karşılanması ve öğrencilerin mağduriyetinin acilen giderilmesi gerekiyor. Nüfusu MÜ'den daha az olan birçok üniversitede cami bulunmasına rağmen bizde bulunmamaktadır. Üniversitemizde birçok öğrenci, cuma namazlarını dahi kılamamakta ve bu mağduriyetlerini her platformda dile getirmektedir. Ayrıca sadece öğrenciler değil, MÜ'nün yüzlerce çalışanı da bu durumdan şikâyetçi." şeklinde konuştu.


Öğrenciler, topladıkları imzaları MÜ Rektörlüğü'ne teslim edeceklerini, olumsuz bir durumda da eylem yapacaklarını belirtti.

Haber Yayın Tarihi: 02.01.2012 11:05 Kaynak: CHATalihsiz vatandaşın cansız bedeni "Ölüü" yazan duvarın önünde bulundu
Yaşar Büyükanıt, ölmeden önce verdiği son röportajda FETÖ'cü savcıyı affetmedi Özeleştiri yapan Kılıçdaroğlu'ndan "Başörtüsü" çıkışı: Bizi ne ilgilendirir