Muğla'da Kameralara Yansıyan Trafik Kazaları - Son Dakika

Muğla'da Kameralara Yansıyan Trafik Kazaları

13.01.2012 12:00
Muğla'da Kameralara Yansıyan Trafik Kazaları, System.String[]

Muğla Emniyet Müdürü Kadir Ay, il merkezindeki 50 mobese kamerasının yaşanan trafik kazaları ve toplumsal olayları görüntülediğini belirterek, "Mobese kameraları, trafik kazalarında caydırıcı rol oynuyor" dedi.

Muğla Emniyet Müdürü Kadir Ay, il merkezindeki 50 mobese kamerasının yaşanan trafik kazaları ve toplumsal olayları görüntülediğini belirterek, "Mobese kameraları, trafik kazalarında caydırıcı rol oynuyor" dedi.

Akyaka'da bir otelde basın toplantısı düzenleyen Ay, Emniyet Müdürlüğü olarak vatandaşların suça karşı korunması, huzur ve güvenliğin sağlanması için gece gündüz hizmetlerini sürdüklerini söyledi.

Bu hizmetler sürdürülürken değişen ve gelişen teknolojik imkanlardan en üst düzeyde faydalanmak amacıyla da çalıştıklarını anlatan Ay, geçen yıl Muğla genelinde, polis sorumluluk bölgesinde toplam 17 bin 150 olay meydana geldiğini kaydetti. Ay, "Özellikle 2009 ve 2010 yıllarında Bodrum ve Marmaris ilçelerinde, 2011 yılında da il merkezinde kurulmuş olan mobese ve mobil ekipler vasıtasıyla suçluların tespiti ve yakalanmasında önemli başarılar elde edildi" dedi.

Ay, Muğla merkezinde 22 hareketli, 20 sabit ve 8 plaka tanıma olmak üzere toplam 50 mobese kamerasının faaliyette olduğunu, ilçelerle birlikte bu sayının 99 hareketli, 149 sabit, 16 plaka tanıma ve 30 kapalı devre çalışan olmak üzere 294'e ulaştığını bildirdi.

Geçen yıl il merkezi ve ilçe 155 hatlarına 27 bin 161 ihbar geldiğini kaydeden Kadir Ay, mobese kamerası olmayan Milas ve Fethiye ilçelerinde de sistemin hayata geçirileceğini açıkladı.

Ay, şöyle konuştu:

"İl genelinde yapılan kontrollerde 546 bin 404 araç kontrol edildi. 2 bin 437 sürücünün alkollü olarak araç kullandığı belirlendi ve çeşitli nedenlerle 19 bin 113 araç trafikten men edildi. Polis sorumluluk bölgesinde 2 bin 145 kaza meydana geldi. Bu kazalarda 3 bin 491 kişi yaralandı, 50 kişi hayatını kaybetti. Mobese kameraları, trafik kazalarında caydırıcı rol oynuyor. Yapılan çalışmalar neticesinde meydana gelen kazalarda yaşamını yitiren kişi sayılarında yüzde 14 oranında azalma olduğu tespit edildi. Görüntülerde, kaza yapan sürücülerin büyük bir bölümünün trafik kurallarını ihlal ettiği için kaza yaptığını tespit ettik."

Kadir Ay, mobese kameralarına yansıyan görüntülerde kendisini en çok şaşırtan kazanın ise Muğla- Denizli karayolunda yolun boş olmasını fırsat bilen sürücünün kullandığı aracın, aşırı hız nedeniyle yoldan çıktığı ana ait görüntüler olduğunu ifade etti.

-Organize suçlarla mücadele-

Kadir Ay, gümrük, göçmen, tarihi eser kaçakçılığı, nitelikli dolandırıcılık, ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, devleti zarara uğratma, tefecilik, parada sahtecilik ve rüşvet suçlarına yönelik geçen yıl Muğla genelinde toplam 289 olay meydana geldiğini açıkladı.

Bu konularda 22 projeli operasyon gerçekleştirerek 2 örgütü çökerttiklerini anlatan Ay, bu operasyonlarda örgüt lider ve üyesi konumunda 161 şüphelinin yakalanarak adli mercilere sevk edildiğini 86 şüphelinin de tutuklandığını kaydetti. Ay, mali suçlar alanında da 721 kişinin adli makamlara sevk edildiğini, 149'unun tutuklandığını bildirdi.

Kadir Ay, şunları söyledi:

"Operasyonlarda 72 bin 562 şişe gümrük kaçağı ve sahte içki, 18 bin 223 paket gümrük kaçağı sigara, bin 996 paket gümrük kaçağı tütün, 964 paket gümrük kaçağı puro, 32 ton 899 kilogram madeni yağ, 3 bin 262 gümrük kaçağı cinsel uyarıcı hap, 14 bin 150 sahte Türk lirası, 31 bin 500 sahte dolar 7 bin 770 sahte avro, 274 sikke 117 parça tarihi eser, 297 gümrük kaçağı cep telefon, 18 sahte pasaport ele geçirildi."

Ay, uyuşturucu tacirlerine yönelik geçen yıl Muğla genelinde 286 olay meydana geldiğini, gerçekleştirilen 25 operasyonla 25 örgütün çökertildiğini anlattı. Bu operasyonlarda örgüt lider ve üyesi 71 kişinin adli makamlara sevk edildiğini anlatan Kadir Ay, bu zanlılardan 60'ının tutuklandığını açıkladı.

Muğla genelinde narkotik suçlarla mücadele alanında yapılan operasyonlarda yakalanan 559 şüpheliden 153'ünün tutuklandığını, bu operasyonlarda 32 kilo 679 gram eroin, 28 gram kokain, 250 kilogram 775 gram esrar, 15 bin 528 kök hint keneviri, yaklaşık 3 bin uyuşturucu hap, 84 sentetik uyuşturucu ele geçirildiğini bildirdi.

Geçen yıl organize suçlara da mücadele ettiklerini anlatan Ay, Muğla genelinde toplam 29 olay meydana geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Muğla'da geçen yıl bir projeli operasyon gerçekleştirilerek örgüt çökertilmiştir. Bu operasyonda örgüt lider ve üyesi konumunda 5 şüpheli yakalanarak adli mercilere sevk edilmiş, 3 şüpheli tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda 15 ruhsatsız tabanca, 15 şarjör, 178 tabanca mermisi, 60 kurusıkı tabanca mermisi, 2 av tüfeği, 3 kesici ve delici alet suç unsuru olarak ele geçirilmiştir."

- MUĞLA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muğla'da Kameralara Yansıyan Trafik Kazaları - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret