Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika

Muğla'daki Şiddetli Yağışlar

12.01.2012 15:20
Muğla'daki Şiddetli Yağışlar, System.String[]

Muğla ve ilçelerinde etkili olan şiddetli yağışlarda 8 bin 500 dekar tarım arazisinin su altında kaldığı ve il genelinde 46 konut, 14 iş yeri ve 2 ahırda maddi hasar oluştuğu bildirildi.

Muğla ve ilçelerinde etkili olan şiddetli yağışlarda 8 bin 500 dekar tarım arazisinin su altında kaldığı ve il genelinde 46 konut, 14 iş yeri ve 2 ahırda maddi hasar oluştuğu bildirildi.

Muğla ve ilçelerinde 4 gün boyunca aralıklarla etkili olan şiddetli yağış sonrasında başlanan hasar tespit çalışmaları sürüyor. Kargıcak Çayı'nın taşması sonrasında sel yaşanan Köyceğiz'in ilçe merkezindeki hasar tespit çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlandı. Köyceğiz Gölü'nün su seviyesi yükseldiği için sahil kesimlerde hasar tespit çalışması güçlükle yapılıyor. Ula ilçesinde ise hasar tespiti çalışmaları tamamlandı.

AA muhabirinin Muğla Valiliği'nden aldığı bilgiye göre, Muğla il merkezi, Köyceğiz, Fethiye ve Ula ilçelerinde maddi hasara neden olan şiddetli yağışlar sonrasında, 8 bin 500 dekar tarım arazisi su altında kaldı. Ula'da 2 bin dekar meyve ve hububat alanı, Köyceğiz ve köylerinde 6 bin 130 dekar narenciye, nar bahçesi ve domates serasında maddi hasar oluştu.

Şiddetli yağış ve sel nedeniyle 3 bini Köyceğiz'de 7 bin 200'ü Ula'da olmak üzere toplam 10 bin 200 arı kovanı ve 6 sera zarar gördü. İl genelinde 46 konut, 14 iş yeri ve 2 ahırda maddi hasar oluştu.

Yağışlar sonrasında 370 dekar tarım arazisinin sular altında kaldığı Muğla il merkez, Yörükoğlu ve Taşlı köyleri ile Karabağlar Yaylası'nda, su seviyesi düşmediği için hasar tespit çalışmasına bugün başlandı. Sular altında kalan tarım arazilerinde özellikle, hububat ve yem bitkisi ekili olduğu öğrenildi.

Tarım arazilerinde maddi hasar oluşan veya arı kovanları zarar gören çiftçi sayısı ise il genelinde 347. En fazla zararın ise Köyceğiz ilçesine bağlı Hamitköy ve Çandır köylerinde olduğu, bu 2 köyden toplam 190 çiftçinin, zararlarının tazmini için Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne başvurduğu ifade edildi.

-Su altına kalan ürünler, hayvan yemi oldu-

Muğla'nın Karabağlar Yaylası'nda yaşayan ve tarlalarına yem bitkisi eken vatandaşlar, su seviyesi düşmediği için 4 gündür hasar tespit çalışmasına başlanamadığını söyledi. Su altındaki ürünlerin çürüdüğünü anlatan vatandaşlar, suyun çekildiği yerlerdeki lahanaları hayvanlara yem yapacaklarını kaydetti.

Köyceğiz Gölü'nün su seviyesinin yükselmesi nedeniyle evlerine güçlükle ulaşan vatandaşlar, 5 gündür evlerinde elektrik olmadığını, sular çekilmediği için hasar tespitine de başlanamadığını belirttiler.

- MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Türkiye yangınlarla uğraşırken Cübbeli Ahmet Hoca'dan ilginç çıkış: Tekbirler yangını söndürür 14:25 Türkiye yangınlarla uğraşırken Cübbeli Ahmet Hoca'dan ilginç çıkış: Tekbirler yangını söndürür Bordo-Mavililer, Dorukhan'a her sezon için 7 milyon TL imza parası ödeyecek! İşte sebepleri 14:23 Bordo-Mavililer, Dorukhan'a her sezon için 7 milyon TL imza parası ödeyecek! İşte sebepleri Beğenilere göre bağış yapacağını söyleyen Enes Batur'a, Deniz Akkaya'dan tepki 14:20 Beğenilere göre bağış yapacağını söyleyen Enes Batur'a, Deniz Akkaya'dan tepki
Mersin'deki yangında şehit kabri ve Türk bayrağı yanmadı 13:57 Mersin'deki yangında şehit kabri ve Türk bayrağı yanmadı Terk edilmiş binada dehşet veren cinayet! Başını ezerek öldürdüğü yaşlı adamın katili kendisini savundu: Beni boynumdan öpüp taciz etti 13:45 Terk edilmiş binada dehşet veren cinayet! Başını ezerek öldürdüğü yaşlı adamın katili kendisini savundu: Beni boynumdan öpüp taciz etti Isparta'da dayı ile yeğenini öldüren çoban konuştu: Dövecekler diye korktum, ateş ettim 12:31 Isparta'da dayı ile yeğenini öldüren çoban konuştu: Dövecekler diye korktum, ateş ettim
Son Dakika! Milas ve Bodrum ilçelerindeki yangınlar kontrol altına alındı 12:17 Son Dakika! Milas ve Bodrum ilçelerindeki yangınlar kontrol altına alındı Haluk Levent, 11:59 Haluk Levent, "Ecem Güçlük" hesabının sahte olduğu ortaya çıkınca özür diledi: Galeyana geldim
Advertisement