Son Dakika Haberleri: Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sel Açıklaması

Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sel Açıklaması

12 ay önce

Menteşe İlçe Jandarma Komutanlığı, 2017 yılında jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş olaylarını değerlendirdi.

Muğla İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Sel Açıklaması, System.String[]
Menteşe İlçe Jandarma Komutanlığı, 2017 yılında jandarma sorumluluk bölgesinde meydana gelen asayiş olaylarını değerlendirdi.

İl Jandarma Komutanlığı'nda düzenlenen toplantının açılışında konuşan Vali Esengül Civelek, Muğla'nın huzurlu, güvenli, mutlu, bir o kadar da geleceğe umutla bakan bir kent olduğunu söyledi.

Güvenlik güçlerinin vatandaşların huzuru, güvenliği ve mutluluğu için gece gündüz çalıştığını belirten Civelek, "Her alanda olduğu gibi ilimizde emniyet ve asayişin sağlanması, huzur ve güvenliğin temini konusunda jandarma sorumluluk alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar, vatandaşlarımıza daha hızlı, etkin ve verimli hizmet verilmesi için." dedi.

İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel ise 2018 yılında Menteşe jandarma sorumluluk alanında, emniyet ve asayiş olaylarını daha alt seviyelere çekmek için tedbir aldıklarını ifade etti.

Trafik kazalarında 2016 yılına göre, 2017 yılında düşüş kaydedildiğini, bu yıl sayıları dahada düşürmek için denetimleri sıklaştıracaklarını anlatan Sel, şöyle konuştu:

"İçişleri Bakanımızın talimatı gereği, özellikle okul çevresindeki denetimlerimiz artarak devam ediyor. Kaçakçılık ile ilgili olaylara baktığımızda burada müşteki veya şüphelinin müracaatı ile ortaya çıkan olaylar değil. Tamamen kolluk birimleri ve diğer ilgili birimlerin uğraşı ile ortaya çıkan olaylar. Yine İçişleri Bakanımızın talimatı ile üzerinde önemle durduğumuz ve büyük önem verdiğimiz okul önlerindeki uyuşturucu ile mücadele konusunda 2018 yılında planlanmış faaliyetlerimiz var. Hedefimiz suç ve suç oranını en aza indirmek. Asayiş olaylarına baktığımızda ise öldürme, gasp türü olaylarımız 2017 yılı içerisinde Menteşe ilçemizde hemen hemen hiç yok denecek derecede az. 2018 yılı için hedefimiz başta uyuşturucu ile mücadele, asayiş ve trafik kazaları ile mücadeleyi sıfıra indirmek."

Daha sonra Menteşe İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gürcan Özdilek sunum yaptı.

Özdilek, 2017 yılında bir önceki yıla toplam olaylarda yüzde 35 artış yaşandığını, artış nedeninin ise karakolların suç unsurunu ortaya çıkarma gayretlerinden kaynaklandığını kaydetti.

Terör olaylarında bir önceki yıla göre, 3 olan olay sayısının 13'e çıktığını ifade eden Özdilek, şunları kaydetti:

"Terör olayları incelendiğinde yüzde 330'luk artış meydana geldiği görülmüş, bu artışın nedenleri olarak demokrasimize yapılan hain darbe girişiminin işbirlikçilerini en kısa zamanda adalet önüne çıkarma çabamız ve yol kontrol devriyelerinin artırılmasından kaynaklandığı görülmektedir. 2016 ve 2017 yılı asayiş olayları incelendiğinde ise yüzde 10'luk artış meydana geldiği görülmüş, bu artışın nedenleri olarak vatandaşlara verilen seminer ve toplantılarda en ufak sorunu dahi kendi aralarında değil, hukuk yoluyla çözmeleri konusunda yapılan bilgilendirmeler sonucunda, şiddete başvurmadan adli makamlara intikal ettirmelerinden kaynaklandığı görülmektedir."

Kaçakçılık olaylarında bir önceki yıla göre yüzde 129'luk artış meydana geldiğini belirten Özdilek, "Bu artışın nedenleri olarak yapılan istihbarat çalışmaları, arazi kontrolleri ile personelimizin bu suçları ortaya çıkarma gayretinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. 2016 ve 2017 yıllarında 7 bin 63 kök yasadışı Hint keneviri, 93 bin gram kubar esrar, muhtelif miktarlarda hap, bonzai ve metamfetamin ele geçirilmiştir." dedi.

Vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak amacıyla çalışmalarının planlı bir şekilde yürütüldüğünü vurgulayan Özdilek, özellikle boğa güreşlerinden elde edilen gelirlerle, mahalle muhtarlıkları tarafından kurulan MOBESE kameralarının da çalışmalarına katkı sağladığını dile getirdi.

Özdilek, 2018 yılında Bayır ve Yerkesik Mahallesi ile Akbük sahiline de güvenlik kamera sisteminin kurulmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Toplantıya, Vali Civelek'in yanı sıra Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, Muğla Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Gümüş ve muhtarlar katıldı.Yasemin Yalçın, Kemal Sunal ile Tanışma Hikayesini Anlattı Bitkisel Hayattaki Kadın Doğum Yaptı, Tecavüz Zanlısı Erkek Hemşire Yakalandı

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD'ye Rest Çekip 72 Saat Süre Verdi