Muhtarlar Sorunları Sanal Ortam İletecek, Polis Anında Çözecek - Son Dakika

Muhtarlar Sorunları Sanal Ortam İletecek, Polis Anında Çözecek

05.01.2012 13:00
Muhtarlar Sorunları Sanal Ortam İletecek, Polis Anında Çözecek, System.String[]

Hüseyin Kanber - Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün başlattığı "Muhtarlarla Çözüm Topluluğu Projesi" ile muhtarlar sorunların sanal ortamda polise ulaştırabiliyor.

Hüseyin Kanber - Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün başlattığı "Muhtarlarla Çözüm Topluluğu Projesi" ile muhtarlar sorunların sanal ortamda polise ulaştırabiliyor. Emniyet ise sanal ortamdan ulaşan şikayete anında cevap vererek sorunlara çözüm buluyor. Böylece mahallelerde suçun oluşmadan önlenmesi amaçlanıyor.

AA muhabirine 2011 yılını değerlendiren Antalya Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, Toplum Destekli Polislik Projelerini en iyi uygulayan illerin başında Antalya'nın geldiğini söyledi.

Yılmaz, Antalya Emniyet Müdürlüğü'nün www.antalya.pol.tr internet sayfasında, "Muhtarlarla Çözüm Topluluğu" butonu oluşturularak 163 mahalle muhtarı için ayrı ayrı kullanıcı adı ve şifre tanımlandığını kaydetti.

Yılmaz, suçu tetikleyen unsurların ortadan kaldırılması için diğer kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Son olarak Muhtarlarla Çözüm Topluluğu Projesi'ni geliştirdik. Muhtarlarla Çözüm Topluluğu Projesi ile artık muhtarlarımız randevu almak veya beklemek zorunda kalmıyor. Kendilerine verdiğimiz şifre aracılığıyla sanal ortamdan mahallesinin sorunuyla ilgili istek ve taleplerini anında bize ulaştırabiliyor. Biz de çözüme kavuşturup muhtara geri dönüyoruz. Dolayısıyla teknolojiyi daha iyi kullanma ve mahalleliyle daha hızlı iletişim kurma imkanı bulmuş olduk. Ziyaretlerle de sadece sanal ortamda sorunları konuşmak yerine, yerinde görerek vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyoruz. Türkiye'ye örnek olacak bu projeyle hem sorunlara daha kısa sürede ulaşıyoruz hem de vatandaşın Emniyet'e bakış açısının değişmesini sağlıyoruz."

Yılmaz, uygulamaya konulan projeyi yerinde görmek amacıyla Göçerler Mahallesi'nde vatandaşlarla biraraya geldi. Muhtarlık önünde düzenlenen toplantıda projeyle ilgili vatandaşlara bilgiler veren Ali Yılmaz, hazırlanan projelerin hayata yansıyıp yansımadığını yerinde görmek, varsa eksiklikleri tespit etmek için mahalle toplantıları düzenlediklerini söyledi.

Ali Yılmaz, "Artık muhtarların bir sorunla ilgili kapı kapı dolaşması veya dilekçe vererek sorunun çözülmesini istemesi yerine, hazırladığı dilekçeyi internet üzerinden arkadaşlarımıza göndermesi yeterli olacak. Emniyeti ilgilendiren sorunları anında çözüme kavuşturuyoruz. Bizim dışımızdaki bir konuysa da ilgili makamlara şikayeti yönlendiriyoruz" dedi.

Yılmaz, Muhtarlarla Çözüm Topluluğu Projesi'nden sonra önümüzdeki günlerde, Gençlerle Çözüm Topluluğu, Kadınlarla Çözüm Topluluğu, Esnafla, Emeklilerle Çözüm Topluluğu gibi projeler yapacaklarını söyledi.

-Antalya'da suç oranlarında düşüşüş-

Antalya'da son yıllarda suç oranlarında da düşüş olduğunu vurgulayan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Görüştüğümüz muhtarlarımız artık gasp, kapkaç gibi güvenlikle ilgili bir şikayet yerine trafik ve gürültüyle ilgili şikayetler bildiriyorlar. Bu da bizim açımızdan sevindirici. Büyük kentlerde suç ve suçlular hiçbir zaman sıfıra düşmez ancak azami seviyede tutulabilir. Önemli olan suçluların yakalanması ve suçun işlenmeden önlenmesi. Bunu başarmak gerekiyor. Zaten birlikte olunmazsa suç ve suçlularla mücadelede emniyet tek başına birşey yapamaz."

Antalya'da geçen yıl terörle mücadelede başarılı bir yıl yaşandığını, ayrıca uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suç örgütlerine yönelik önemli operasyonlar düzenlendiğini anlatan Yılmaz, asayiş suçlarıyla ilgili de önemli düşüşler olduğunu vurguladı.

Yılmaz, Antalya'da bir önceki yıla oranla ev hırsızlığında yüzde 20, yankesicilik ve dolandırıcılıkta yüzde 46, kapkaçta yüzde 40 gibi düşüşler olduğunu bildirdi. Kişiye karşı işlenen bazı suçlarda ise artış olduğuna dikkati çeken Yılmaz, şunları söyledi:

"Bunlar öfkeye dayalı suçlar. Özellikle kişilere karşı işlenen suçlarda, aile içi şiddet, kavga, darp gibi suçların en aza indirgenmesi, öfkenin kontrol edilmesi amacıyla 2012 yılında çalışmalar yapacağız. Sadece başarılı olduğumuz alanlara değil, başarılı olamadığımız alanlarda niçin başarılı olamadığımız konusunda da arkadaşlarımızla değerlendirmeler yapıp, 2012'nin daha başarılı geçmesi için elimizden gelen gayreti sarfedeceğiz"

- ANTALYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muhtarlar Sorunları Sanal Ortam İletecek, Polis Anında Çözecek - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Koronavirüse yakalanan Ronaldo tarzını değiştirdi, uzayan saçlarını kazıdı Son Dakika! Paşinyan'dan gerilimi tırmandıran sözler: Rusya'dan ümidi kestim, kendimizi savunacağız Giresunspor, yenik duruma düştüğü maçta Adanaspor'u 4-3 mağlup etti Şarkıcı Ebru Polat, evine gelen elektrik ve doğal gaz faturasına veryansın etti Rus medyası Türk SİHA'larını konuşuyor: Rusya SİHA savaşına hazır değil 4 el ateş ettiği ablasını öldürüp soğukkanlılıkla anlattı: Namusumuza leke getirdi Akılalmaz plan! İlişkilerini başkalarına anlatan eski sevgilisini günlük kiralık eve çağırıp öldürmüş Dağlık Karabağ'da 112 ton altını kaptırmak istemeyen Rus şirket bölgeye silah ve asker yığıyor