Son Dakika Haberleri: Muhteşem Yüzyıl Dizisi, Bangladeş'te İsyan Çıkardı

Muhteşem Yüzyıl Dizisi, Bangladeş'te İsyan Çıkardı

3 yıl önce

Bangladeş'te izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl dizisi, boşanma oranlarını artırdığı ve yerli dizi sektörünü baltaladığı gerekçesiyle ülkede krize neden oldu.

Bangladeş'te yerli oyuncu ve yönetmenler, ülkede izlenme rekorları kıran 'Sultan Süleyman' dizisinin yerli dizi sektörünü baltaladığını ve ülkedeki boşanma oranlarını artırdığını iddia ediyor. Türkiye'de daha önce 'Muhteşem Yüzyıl' adıyla yayınlanan dizinin yasaklanması isteniyor.

YERLİ DİZİLER TEK TEK YAYINDAN KALDIRILIYOR

Yabancı dizilerin Bagladeşlilerden büyük ilgi görmesi yerli dizilerin önce saatlerinin değişmesine, ardından da yayından kaldırılmalarına neden oldu. Dizi sektöründeki yetkililer, bu yüzden Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık işler kaybettiklerini ve onlarca stüdyonun kapanmak zorunda kaldığını belirtti.

"HER ŞEY SULTAN SÜLEYMAN'LA BAŞLADI"

Bangladeşli yönetmenler derneğinin başkanı Gazi Rakayet, "Her şey Sultan Süleyman'la başladı. Bu diziler, binlerce aktör ve set ekibinin çalıştığı sektörümüzün canına okudu. Yapılan bir araştırmaya göre, stüdyoların yarısı işsizlikten kapandı. Yüzlerce aktör etkilendi. En üst düzey aktörler bile gelirlerinin yarısını kaybetti." diye konuştu.

Yönetmen, oyuncuların yıllık kaybının yaklaşık 8 milyon dolar olduğunun tahmin edildiğini de sözlerine ekledi.

HÜKÜMET TALEBE YANIT VERMEDİ

Bangladeş hükümeti, oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına henüz yanıt vermedi ancak eleştirmenler, yerli yapımların senaryoları zayıf olduğu için izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini belirterek, Bangladeşli sanatçıların yasak isteğini haksız buldu.

"CİNSELLİK SAHNELERİ ALIP BAŞINI YÜRÜDÜ"

Diziye tepki gösteren Bangladeşlilerin bir diğer gerekçesi ise yabancı dizilerin, özellikle de Sultan Süleyman'daki harem sahnelerinin ailevi değerlere zarar verdiğini savunmaları. TV Profesyonelleri Derneği Federasyonu'nun başkanlığını yapan Mamunur Raşid isimli aktör, "Sultan Süleyman ve diğer yabancı dizilerdeki cinsellik sahneleri alıp başını yürüdü." ifadesini kullandı.

"BOŞANMA ORANLARINI ARTIRIYOR"

Mamunur Raşid ayrıca, "sosyal sorunlara" yol açtığını iddia ettiği dizilerdeki "kaçamak" sahneleri nedeniyle boşanma oranlarının arttığını öne sürdü.


YORUMLAR


6 Büyükşehirde Yapılan Ankette Dikkat Çeken Sonuçlar Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hakaret Eden Erdek Belediye Başkanı Görevden Alındı Yeni Zelanda'da Mezarlıkta Görev Yapan Kadın Polisten Anlamlı Hareket