Mülteci Öğrencilerin Okuma Bayramı Heyecanı - Son Dakika

Mülteci Öğrencilerin Okuma Bayramı Heyecanı

05.06.2014 13:34
Mülteci Öğrencilerin Okuma Bayramı Heyecanı

Samsun Kazım Orbay İlkokulu’nda eğitim gören 11 mülteci öğrencilerin okuma bayramı etkinliğinde, Afgan mülteci Naciye Rezai, bir Türk gibi İstiklal Marşı’nı okudu.

Samsun Kazım Orbay İlkokulu'nda eğitim gören 11 mülteci öğrencilerin okuma bayramı etkinliğinde, Afgan mülteci Naciye Rezai, bir Türk gibi İstiklal Marşı'nı okudu.

İlkadım ilçesi bulunan Kazım Orbay İlkokulu'nda eğitim gören 11 mülteci öğrenci için okuma bayramı düzenlendi Düzenlenen etkinliğe İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Vakıflar Bölge Müdürü Mustafa Ozat, İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, Okul Müdürü Şahin Akın, okul öğretmenleri mülteci öğrencilerin velileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, "2013-2014 eğitim öğretim yılında bugünlerde çok mutluluklar yaşıyoruz. Çok güzel okullarımızda yıl sonu etkinleri yapıyoruz. Öğrencilerimizin sevincini okullarımızda velilerimizle paylaşıyoruz. Ama bugün ki mülteci öğrencilerimize yönelik programımızda gerek velilerimizin gerek öğrencilerimizin bu sevincine ortak olduğunuz için değerli, kaymakamıma ve değerli protokol üyelerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İlçemizde 46'sı 1'inci sınıf ve 8 tanesi ana sınıfı öğrencisi olmak üzere toplam 167 mülteci öğrencimiz var. Bunun yanında ilçemize zorunlu hallerde gelmek zorunda kalıp, değişik ülkelerden öğrenim görmek isteyen ilimiz genelinde de 113 öğrencimizin, denklik işlemlerinin ilçemizin ilkokul, ortaokul ve liselerinde tamamlandı. İlçemize ikamete başlar başlamaz okulla buluşmaları adına okullarımız tarafından her türlü tedbirler alındı. Böylece mülteci öğrencilerimiz hangi yaş grubunda olursa olsun mutlaka okulla buluşturuldu" dedi.

Mülteci öğrencilerin elini tutup konuşmasını gerçekleştiren İlkadım İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, "Burada gördüğünüz gibi insanlığın renkleri var. Ülkesi inancı milliyeti ne olursa olsun hepimiz Allah'ın yarattığı insanız ve ihtiyaçlarımız ortak. Bu gençler ülkesinden hangi şartlarla burada olursa olsun o tarafını hoş görüyoruz. Ama şunu görüyoruz, insanoğlu dram yaşadığı zaman yükü kadınlar ve çocuklar çekiyor. Fakat bunları mutlu gençler olarak görüyor, çünkü ülkemizdeler misafirler ayrıca yasa olarak mülteci olsa da bunlar bizim misafirlerimizdir. Yavrularımızın eğitim ihtiyacı var, bu yaş bizim ülkemizde eğitim yaşı olduğu gibi dünyanın her yerinde eğitim ihtiyaçtır. Eğitim hakkı evrensel haktır ve hiç kimsenin elinden alınamaz, nerede olursa olsun eğitim hakkı verilmek zorundadır. İşte bu nedenle yavrularımızı bizde okullarımıza kabul ettik. Altı ay gibi kısa bir zamanda gençlerimiz yavrularımız Türkçeyi öğrendiler, bizden güzel konuşuyorlar kendi kültürümüzü bizim gibi yaşıyorlar. Çok emek verdiler gayret ettiler ve bugün yavrularımızın mutluluğunu paylaşıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Afganistan, İran ve Suriye uyruklu toplam 11 mülteci öğrenci yıl sonu etkinliklerini sergilediler. Etkinlikte en dikkat çeken ise 9 yaşındaki Afgan mülteci Naciye Rezai'nin İstiklal Marşı'nın ilk iki kıtasını ezberleyip okuması oldu. 9 yaşındaki Afgan kızın performansı davetliler tarafından alkış aldı. Şiirler, şarkılar ve çeşitli oyunlar oynayan minik çocukları özellikle aileleri dikkatle takip etti. 11 mülteci öğrenci etkinlik sonunda ellerinde harflerle çıkıp 'Türkiye'den barış sevgi' mesajı verdi. Daha sonra İlkadım İlçe Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, öğrencilere çeşitli hediyeler dağıttı.

Duygularını paylaşan mülteci öğrenciler Türkiye'de mutlu olduklarını dile getirirken, emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Okuma bayramının hazırlanmasında emeği geçen ana sınıfı öğretmeni Dilek Bülbül, Afganlı, Suriyeli ve İranlı öğrencilerin okuma bayramına 1 hafta içerisinde hazırlandığını söyleyerek, "Dramalar, tiyatrolar, şiirler ve şarkılarımızla misafirlere güzel bir etkinlik sunduk. Öğrencilerimize teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu. - SAMSUN

Kaynak: İHA
Duraktaki taksiyi çalan şahıs kovalamacada 3 polis aracına çarpıp bahçeye uçtu: 1'i polis 2 yaralı Duraktaki taksiyi çalan şahıs kovalamacada 3 polis aracına çarpıp bahçeye uçtu: 1'i polis 2 yaralı Duraktaki taksiyi çalan şahıs kovalamacada 3 polis aracına çarpıp bahçeye uçtu: 1'i polis 2 yaralı Duraktaki taksiyi çalan şahıs kovalamacada 3 polis aracına çarpıp bahçeye uçtu: 1'i polis 2 yaralı Samsun'da bariyeri parçalayan tırın motoru karşı şeride fırladı: 1 yaralı Samsun'da bariyeri parçalayan tırın motoru karşı şeride fırladı: 1 yaralı

Son Dakika Güncel Mülteci Öğrencilerin Okuma Bayramı Heyecanı - Son Dakika


Advertisement