Son Dakika Haberleri: Mülteciler Umut Teknesiyle Ölüme Gönderilmiş

Mülteciler Umut Teknesiyle Ölüme Gönderilmiş

3 ay önce

Mülteciler umut teknesiyle ölüme gönderilmişBARTIN - Bartın Amasra İlçesinde yakalanan Mülteciler Sahil güvenlik Komutanlığında yapılan ilk işlemlerinin ardından Amasra Kapalı Spor Salonuna getirilerek konaklamaları sağlandı.

Mülteciler umut teknesiyle ölüme gönderilmiş

BARTIN -  Bartın  Amasra İlçesinde yakalanan Mülteciler Sahil güvenlik Komutanlığında yapılan ilk işlemlerinin ardından  Amasra Kapalı Spor Salonuna getirilerek konaklamaları sağlandı. Yapılan ilk tespitlerde 20 kişi kapasitesi olan balıkçı gemisine çoğunluğu çocuk olmak üzere 337 kişinin bindirildiği öğrenildi. 337 kişinin içinde Iraklıların da olduğu öğrenilirken bazı mültecilerin daha önceden  Avrupa'ya gitmek içinde girişimde bulunan kişilerin olduğu belirtildi. Mültecilerin bir bölümünün ise bazı illerden  Kastamonu'ya gelerek  Avrupa'ya gitmek isteyen umut teknesine bindikleri öğrenildi.Sahil güvenlik 10 dakika gecikseydi facia yaşanacaktıAmasra Sahil Güvenlik Komutanlığına gelen bilgi üzerinde sabah erken saatlerde denizden ve helikopter ile havadan başlatılan aramalar sabah 11: 00 de sonuç verdi. 30 mil açıkta mültecileri taşıyan balıkçı teknesine ulaşıldı Dev dalgalara rağmen  Romanya yolculuğunu sürdürmek isteyen mültecilerle görüşmelerini sürdüren Sahil Güvenlik ekipleri mültecileri ve gemide bulunan iki Türk kaptanı ikna etti.  Amasra Limanına dönmek üzere hareket edilen gemi Akşam 17: 00'de askeri limana yanaştığında su aldığı anlaşılarak liman içinde müdahale edildi. Sahil Güvenlik ekiplerinin M-mültecilerle pazarlığının 10 dakika daha uzun sürmesi durumunda balıkçı gemisinin  Karadeniz'in dev dalgalarına daha fazla dayanamayacağı ve büyük bir facia yaşanacağı öğrenildi.Gemi  İzmir  Çeşme'den, kaptanlar  Balıkesir'denBalıkçı teknesinin  İzmir'in  Çeşme limanından çıkarak  Kastamonu bölgesine mültecileri almaya geldikleri öğrenildi. Gemide bulunan iki kaptanın daha önceden insan kaçakçılığından sabıkalı oldukları öğrenilirken, mültecileri ise 15'er bin dolar para karşılığı  Romanya'ya kaçırmayı kabul ettikleri öğrenildi.337 kişiye 50 can yeleğiYirmi kişilik balıkçı teknesine 337 kişiyi bindirerek mültecileri adeta ölüme götüren insan tacirleri teknenin batması durumunda hayat kurtarması için bulunması gereken can yeleklerini dahi ağırlık yaptığı düşüncesi ile tekneye almadığı iddia edildi. Mülteci gurubun yanında yiyecek ve içecek bulunmaması gözlerden kaçmazken yardıma koşan sahil güvenlikten ilk istenilen su oldu.Amasra  Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince  Amasra'ya getirilen mülteciler  Amasra Kapalı spor salonuna yerleştirildi.  Bartın Valiliği ve  Amasra Kaymakamlığı ilgili kamu kurum ve kuruluşlarını harekete geçirerek mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşıladı. Yemek ve su ihtiyacının ardından bebek maması ve sağlık ihtiyaçları karşılanan mültecilerin resmi işlemlerine başlandı.Sağlık ekipleri Afat ve İHH ise gelecek talepleri karşılamak üzere  Amasra'da hazır bekletiliyor.
Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Park Ettiği Yeri Unutan Sürücü, Aracını 20 Yıl Sonra Aynı Yerde Buldu Yıldız Tilbe'den Dinleyenleri Kendinden Geçiren Performans
Kırmızı Listedeki PKK'lı Hülya Eroğlu'nun Son Sözleri Ortaya Çıktı: Sıkışıp Kaldık