Son Dakika Haberleri: Munch'ın "Çığlık" Adlı Tablosu New York'ta Sergilenecek

Munch'ın "Çığlık" Adlı Tablosu New York'ta Sergilenecek

8 yıl önce

Norveçli ressam Edvard Munch'ın mayıs ayında rekor fiyata alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olan "Çığlık" adlı tablosu, New York'ta sergilenecek.

Munch'ın

Norveçli ressam Edvard Munch'ın mayıs ayında rekor fiyata alıcı bularak şimdiye kadar bir açık artırmada satılan en pahalı sanat eseri olan "Çığlık" adlı tablosu, New York'ta sergilenecek.


Ünlü ressamın 1895'te yaptığı kan kırmızı gök altında başını tutarak çığlık atan bir adamı tasvir eden tablosu, 24 Ekim'den itibaren 6 ay boyunca Modern Sanat Müzesi'nde (MoMA) izlenime sunulacak.


Müze Müdürü Glenn D. Lowry, sergiyi, "hem müze hem de New Yorklu sanatseverler için çok büyük bir fırsat" olarak niteledi.


Munch'un başyapıtı "Çığlık"ın dört versiyonundan biri olan tablo, mayıs ayında Sotheby's Müzayede Evi'nde yapılan açık artırmada 120 milyon dolara satılmıştı. Dört "Çığlık" tablosundan biri Norveç'teki Ulusal Müze'de, diğer ikisi ise yine Oslo'da yer alan Munch Müzesi'nde bulunuyor.


Tabloya servet ödeyen kişinin kimliği açıklanmamıştı. Gizemli alıcının, ünlü yatırımcı Leon Black olduğu sanılıyor. Sahip olduğu sanat eserleri koleksiyonuyla tanınan Black, aynı zamanda MoMA'nın yönetim kurulu üyeleri arasında yer alıyor.


29 Nisan 2013'e kadar müzenin 5. katında sergilenecek tablo için yoğun güvenlik önlemleri alınacak.


"Çığlık"ın iki versiyonu, 1994 ve 2004 yıllarında çalınmıştı. Tablolar, daha sonra bulunmuştu.


Muhabir: Umur Koçak Semiz


Yayıncı: Tarkan Demir - ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 18.09.2012 08:12 Kaynak: AASabahat Akkiraz'ın Ankara konseri güvenlik gerekçesiyle valilik tarafından iptal edildi
"Cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verirsiniz?" anketinde Erdoğan ipi göğüsledi Tartıştığı eski sevgilisini ve arkadaşını öldüren zanlının söylediği kan dondurucu ifadeler ortaya çıktı