Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü İnanç Açıklaması - Son Dakika

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü İnanç Açıklaması

12.01.2012 10:40
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü İnanç Açıklaması, System.String[]

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Nihat İnanç, üniversite olarak hazırlamış oldukları anayasa raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sunduklarını, anayasa çalışmalarında madde değiştirilmez hükmünün kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, üniversite olarak hazırlamış oldukları anayasa raporunu TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sunduklarını, anayasa çalışmalarında madde değiştirilmez hükmünün kaldırılması gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulunan Rektör İnanç, ülke gündemindeki yeni anayasa çalışmalarına üniversite olarak katkı sağlamak istediklerini belirterek, "Biz hakikaten referanslarımızı ortaya koyarak, bu sürece nasıl katkı sağlarız sorusuna cevap aradık. Artık Türkiye, 20-30 sene önceki Türkiye değil. Bizim insanlarımız ne aşağılanmayı, ne tahkir edilmeyi hak etmiyor. Bizim insanımız en iyi şeyleri hak ediyor" dedi.

Meclis Başkanı Çiçek'e raporu elden sunduklarını ve düşüncelerini paylaştığını kaydeden Rektör İnanç, Raporu 7 ana başlık altında hazırlandıklarını, Anayasa'nın temel niteliği ve metninin hazırlanmasına, demokratik rejimin güçlendirilmesine ve hukuk devleti ilkesinin güçlendirilmesine ilişkin bir çok önerisi sunduklarını ifade etti.

Aynı zamanda anayasa hazırlıkları kapsamında Anayasa'da kullanılan dilin değiştirilmesi, sağa sola çekilmemesi gibi bir çok önerinin raporlandırıldığını dile getiren Rektör İnanç, sözlerini şöyle tamamlandı:

"Bu anlamda son derece açık, net ve sınırları belirlenmiş bir dil olmasını istedik. Mümkün olduğunca az madde, çerçeveyi çizecek bir Anayasa arzuluyoruz. Detayları kanunlarla düzenleyebilirsiniz. Demokratik rejim ve bunun korunması, hukuk devleti, din ve vicdan hürriyeti, adil yargılanma gibi konulara Anayasa'da kuvvetli vurgu yapılmasını istiyoruz. En önemli unsurlardan biri Anayasa'da madde değiştirilemez hükmünün kaldırılmasını istiyoruz. Anayasa'da milletin halkın iradesi yüksek olmalı, yani anayasa kendi omurgasına, kendi varlık nedeni olan halkı oturtmalıdır. Millete rağmen bir Anayasa'nın millet tarafından kabul edilmesi mümkün değildir. Temsilde adalet, yönetimde istikrar ilkesini oturtacak bir seçim tarzının getirilmesini istiyoruz"

- MUŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü İnanç Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Bodrum ve Milas'ta alevler büyüdü! Büyük otellerde bulunan turistler teknelerle tahliye edildi 17:23 Bodrum ve Milas'ta alevler büyüdü! Büyük otellerde bulunan turistler teknelerle tahliye edildi Genç kızdan korkunç iddia: Patronum yazlık evindeki yan odada karısını uyutup, beni taciz etti 16:59 Genç kızdan korkunç iddia: Patronum yazlık evindeki yan odada karısını uyutup, beni taciz etti Beşiktaş'la yollarını ayırıp Trabzonspor'a geçen Dorukhan'ın, forma numarası ve kazanacağı ücret netleşti 16:52 Beşiktaş'la yollarını ayırıp Trabzonspor'a geçen Dorukhan'ın, forma numarası ve kazanacağı ücret netleşti
Son Dakika: Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: 8 ilimizde orman yangını var, kontrol altına almamız zaman alabilir 16:45 Son Dakika: Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: 8 ilimizde orman yangını var, kontrol altına almamız zaman alabilir Son Dakika: Türkiye'nin güneyini esir alan yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldı 15:59 Son Dakika: Türkiye'nin güneyini esir alan yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldı Son Dakika: Türkiye'nin güneyi alev aldı! Antalya'dan sonra Bodrum ve Didim'de de yangın çıktı 15:31 Son Dakika: Türkiye'nin güneyi alev aldı! Antalya'dan sonra Bodrum ve Didim'de de yangın çıktı
Türkiye'yi saran yangın felaketlerine karşı en büyük destek Rusya'dan! 3 uçakla söndürme çalışmalarına katıldılar 15:28 Türkiye'yi saran yangın felaketlerine karşı en büyük destek Rusya'dan! 3 uçakla söndürme çalışmalarına katıldılar Beşiktaş'tan Avrupa'ya gitmek istediği için ayrılan Dorukhan, Trabzonspor'a imza attı 14:28 Beşiktaş'tan Avrupa'ya gitmek istediği için ayrılan Dorukhan, Trabzonspor'a imza attı
Advertisement