Muş-Kulp Karayolunda Mahsur Kalan Vatandaşlar - Son Dakika

Muş-Kulp Karayolunda Mahsur Kalan Vatandaşlar

18.02.2012 18:00
Muş-Kulp Karayolunda Mahsur Kalan Vatandaşlar, System.String[]

Muş-Kulp karayolunun Kozma Dağı mevkisinde çığ düşmesi sonucu geceden bu yana 5 minibüs, 2 yolcu otobüsü ve çok sayıda araçta mahsur kalan vatandaşlar, akşam saatlerine kadar süren çalışmalar sonucu kurtarıldı.

Muş-Kulp karayolunun Kozma Dağı mevkisinde çığ düşmesi sonucu geceden bu yana 5 minibüs, 2 yolcu otobüsü ve çok sayıda araçta mahsur kalan vatandaşlar, akşam saatlerine kadar süren çalışmalar sonucu kurtarıldı.

Kozma Dağı mevkisinde dün öğle saatlerinde çığ düşmesi nedeniyle mahsur kalan vatandaşların ihbarı üzerine Karayolları 113. Şube Şefliği ekipleri yol açma çalışmalarına başlamıştı.

Tipi dolayısıyla görüş mesafesinin 1 metreye kadar düştüğü bölgede, çalışmaların güçlükle ilerlemesi nedeniyle Bitlis'in Tatvan ilçesinden takviye ekip istendi. Karayolları ekiplerinin yanı sıra İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, 112 Acil Servis, Kızılay Afet Öncü ekibi ve İl Özel İdaresi ekiplerinin seferber olduğu kurtarma çalışmaları bugün akşam saatlerine kadar sürdü.

Kozma Dağı mevkisindeki vatandaşlara ulaşan ekipler, daha sonra Muş-Diyarbakır il sınırında mahsur kalanları kurtarmak için seferber oldu. Yaklaşık 24 saatlik çalışmanın ardından çok sayıda vatandaş kurtarıldı.

Soğuktan etkilenen vatandaşlar, bölgeye sevk edilen ambulanslarla ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Muş Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Bu arada, 24 saat boyunca bir kamyonette mahsur kalan 4 kişi, kurtarma ekiplerini görünce tüfekle havaya ateş açtı.

Mahsur kalan vatandaşlardan Aydın Yavuz, 24 saatten bu yana kurtarılmayı beklediklerini ifade ederek, "Gece çok soğuktu. 4 kişi bir battaniyeye sarılarak aç susuz bekledik. Donmaktan çok korktuk. Yabani hayvanlara karşı yanımızda bir av tüfeği bulundurduk" dedi.

-24 saat uyumadan çalıştılar-

Kurtarma çalışmalarını takip eden Karayolları Van 11. Bölge Müdürü Arif Çobanoğlu ise yolu tek şeritten açarak, mahsur kalan vatandaşların geçişini sağladıklarını, çığ tehlikesi olduğu için kurtarma çalışmasının ardından, yolu ulaşıma kapattıklarını bildirdi.

Çobanoğlu, "24 saattir tüm arkadaşlarımız uyumadan çalışıyor. Yoğun tipi ve kar yağışından dolayı görüş mesafesi azaldığı için çalışmalarımız aksadı. Kar kalınlığı yer yer 5 metreyi buluyor. Çığ tehlikesinden dolayı tedbirli çalıştık. Şu anda yolu ulaşıma kapattık. " dedi.

Bu arada, kurtarma çalışmalarını görüntülemek isteyen bir muhabir, çekim sırasında düşerek belini incitti. Bölgedeki sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan muhabir, ambulansla Muş Devlet Hastanesine kaldırıldı.

- MUŞ

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muş-Kulp Karayolunda Mahsur Kalan Vatandaşlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bakan Koca duyurdu: Düzce'de vaka artışı yüzde 99 seviyesine ulaştı 5 erkek öğrenciye cinsel istismarla suçlanan ücretli öğretmene 52 yıl 5 ay hapis Vaka sayısının yüzde 84 arttığı Bursa'da sokağa çıkma yasağı gelecek mi? Vali Bilim Kurulu'nu işaret etti Yükselişlerini sürdüren dolar ve euro tarihi zirvenin hemen altında Prim borçları nedeniyle emekli olamayanlara büyük fırsat! Yapılandırma için 2 ayınız var Son dakika! Ermenistan 1. Ordu Komutan Yardımcısı Albay Artur Sarkisyan öldürüldü Manavgat'ta defne yaprağından 5 milyon lira gelir bekleniyor Korona tedavisinde çığır açacak araştırma! Herkesin evinde olan Aspirin virüsün düşmanıymış