Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor - Son Dakika

Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor

03.04.2017 17:39

Muş'ta 5 bin TL maaşla çoban aranıyor - Çoban bulmakta sıkıntı yaşayan sürü sahipleri, 5 bin lira maaşla çoban bulamazsa hayvanlarını satışa çıkartacak Muş - Muş'ta sürü sahipleri 5 bin TL ücret karşılığında çoban arıyor.

Muş'ta 5 bin TL maaşla çoban aranıyor

- Çoban bulmakta sıkıntı yaşayan sürü sahipleri, 5 bin lira maaşla çoban bulamazsa hayvanlarını satışa çıkartacak

Muş - Muş'ta sürü sahipleri 5 bin TL ücret karşılığında çoban arıyor. Geçen yıl 4 bin TL'ye çoban bulamayan sürü sahipleri, bu yıl maaşı 5 bin TL'ye yükseltti.

Kentte hayvancılıkla uğraşanlar geçen yıl aylık 4 bin TL ücretle çoban bulamayınca, bu yıl maaşı 5 bin TL'ye yükseltti. Çobana maaşın yanı sıra peynir, yün, telefon kontörü, giyecek ve ayakkabı verilecek. Merkeze bağlı Bozbulut köyünde besicilik yapan Şerafettin Yakıcı çoban bulmakta sıkıntı yaşadıklarını bu nedenle kendisinin çobanlık yaptığını söyledi. Kendilerinin 5 bin lira verdiğini ama çobanların 6 bin lira istediğini söyleyen Şerafettin Yakıcı çoban bulmakta güçlük çektiklerini, çoban bulamadıkları için kadın ve çocukların çobanlık yaptığını belirtti. Hayvancılığı zor koşullarda yaptıklarını dile getiren Yakıcı, "Bir çok hayvan sahihi çoban bulamadıklarını için hayvanlarını satmak zorunda kalmıştır. Benimde şu anda 300 tane koyunum var. Çoban bulamazsak hayvanlarımızı satmak zorunda kalacağız. Çobanlara 5 bin lira maaş verdiğimiz halde kimse çobanlık yapmıyor. Bunun dışında bir çok özel masrafları var. Buna rağmen çoban bulamıyoruz" dedi.

Çoban bulamadıkları için köylüler olarak kendi aralarında dönüşümlü olarak çobanlık yaptıklarını ifade eden Yukarıyongalı Köy Muhtarı Eyüp Umur ise, "Biz burada köylüler olarak büyük ölçüde çoban sıkıntısı yaşıyoruz. Aylık 5 bin lira maaş verdiğimiz halde çoban bulmakta zorlanıyoruz. Bu nedenle kendi aramızda anlaşarak köyde dönüşümlü olarak çobanlık yapmak zorunda kalıyoruz" diye konuştu.

Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor
Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor
Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor
Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Muş'ta 5 Bin TL Maaşla Çoban Aranıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Başakşehirli İrfan Can, Şampiyonlar Ligi'nde hat trick yapan 4. Türk futbolcu oldu Seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'ın İran açıklamasında dikkat çeken 'Türkiye' sözleri Son Dakika: Başakşehir, Leipzig'e Sörloth'un son dakika golüyle 4-3 mağlup oldu Çin'de mezbahada 'sosis' yapılmak için bekleyen 40 köpek bulundu Ekrem İmamoğlu, canlı yayında suikast iddialarına ilişkin konuştu: 'Ne oluyor?' dedim ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, karantina süresini 7 ila 10 gün olarak güncelledi ABD'den Atlantik'te Rusya'ya karşı donanma hamlesi! Dünyanın en büyük askeri deniz üssü harekete geçiyor Çavuşoğlu'ndan Türkiye'yi hedef alan Pompeo'ya sert tepki: ABD, Suriye'deki terörist oluşumları destekliyor