Son Dakika Haberleri: Muş'ta Tütün Üreticileri Tütünlerini Satabilmek İçin Kızakla Taşıyor

Muş'ta Tütün Üreticileri Tütünlerini Satabilmek İçin Kızakla Taşıyor

8 yıl önce

Muş'taki ütün üreticileri, tütünlerini satabilmek için kar, kış demeden ürettikleri tütünleri kızaklarla taşıyarak satmaya çalışıyor.

Muş'ta Tütün Üreticileri Tütünlerini Satabilmek İçin Kızakla Taşıyor, System.String[]

Muş'taki ütün üreticileri, tütünlerini satabilmek için kar, kış demeden ürettikleri tütünleri kızaklarla taşıyarak satmaya çalışıyor.


Muş Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, ülkede alınan tütün vergisinden yana tütün üreticisinin sıkıntı içerisinde düşürüldüğünü kaydetti. Solgun vergi uygulaması ve tütün kıyım atölyesi taleplerine yönelik açıklamasında, "Tütünlerin vergisi şu an Türkiye'de çok yüksek. Türk tütün üreticisi, Avrupa Birliği'ne sarmaşık kıyılmış tütün vergisi neyse Türkiye'de de o verginin kesilmesini istiyoruz. Biz tütün üreticileri olarak hem devletimize vergi kazandırmak hemde kendimiz kazanmak istiyoruz. Kendi tarlalarımızı yeşillendirmek istiyoruz. Adıyaman Çelikhan, Hakkari Şemdinli, Solhan gibi yerlerde tütün doğrama atölyeleri kurmak istiyoruz. Yüzde 78'lerden az Avrupa Birliği'nin sarmalık tütün kıyılmış tütünde kesilen vergilerin yüzde 30'larda olduğunu biliyoruz. Bizler de tütün üreticileri olan kendi ülkemizdeki yüzde 78'lerde olan tütün vergisinin, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de yüzde 30'lara çekilmesini istiyoruz." diye konuştu.


"TÜTÜNLERİNİ TESLİM EDEN ÜRETİCİLERİN ÖDEMESİ AKSATILMAYACAK"


Muş'un üç ayrı bölgesinde kurulan tütün alımları sürüyor. Sunnel ve Alliance One tütün firmaları, Muş'ta tütün alımlarına yaklaşık üç gün önce başladı. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, tütün alımlarını yakından takip ederek, üreticilere yardımcı oluyor.


Muş'ta kurulan 3 alım noktasında tütün alımları, sabahın erken saatlerinden akşam saatlerine kadar devam ediyor. Alım yerlerine uzak olan evlerde ise kış şartlarından dolayı üreticiler tütünlerini kızaklarla alım yapılan yerlere getiriyor.


Sunnel ve Alliance One tütün firmalarının alımlarında, Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun da bulunuyor. Yaygın, Yelalan ve civar köyleri, Sungu beldesi ve Kızılağaç beldesi köylerinden tütün alımlarının bir hafta kadar daha süreceği belirtildi.


Tütünlerini teslim eden üreticilere ödemeler ise bir hafta sonra yapılacak. Muş İli ve Civarı Tütün Kooperatifi Başkanı Şeyhmus Solgun, kar kış demeden bir an önce üreticinin cebine para girsin diye alımlara başladıklarını belirterek, dondurucu soğuklarda tütün alımını gerçekleştirdiklerini, her zaman üreticilerini düşündüklerini, kış ayında tütün alımı yaparak, mağdur durumdaki üreticileri rahatlattıklarını ifade etti.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 01:35 Kaynak: CHAOrmanlık alanda yakılan ateş vatandaşları harekete geçirdi
Yetişkin film yıldızı Mia Khalifa evleniyor Ünlü model Emily Ratajkowski'den sütyensiz Instagram paylaşımı