Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı - Son Dakika

Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı

12.01.2012 15:03
Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı, System.String[]

Muş İl Özel İdaresi'ne tahsis edilen atıl durumdaki Tekel depolarının yatırımcılarla buluşturulması il ekonomisini canlandırdı.

Muş İl Özel İdaresi'ne tahsis edilen atıl durumdaki Tekel depolarının yatırımcılarla buluşturulması il ekonomisini canlandırdı. Türkiye'nin kalkınmada 81. ili olan Muş'tan, Azerbaycan ve Kuzey Irak gibi ülkelere mobilya ihracatı başladı.

Tekel depolarının yatırımcılara kiraya verilmesi ve üretimin başlamasıyla çok sayıda vatandaş istihdam edildi. İhracat yapan yatırımcıları ziyaret eden İl Özel İdaresi Genel Sekter Vekili Şeyhmus Yentür ve Muş Aktif Sanayi İş Adamları Derneği (MAKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Çelik, sorunları yerinde dinledi. Yentür, fabrikaların fiziki sorunlarının giderilmesi noktasında Muş Valiliği katkılarıyla çevre düzenlemesi, alt yapı ve asansör gibi hizmetlerin yapıldığını açıkladı. Muş'un artık tüketimden üretime geçtiğini ifade eden Yentür, şunları ifade etti:

"Şu anda gördüğümüz gibi Ankara Siteler ve İnegöl mağazalarını aratmayacak nitelikte üretim yapılmıştır. Biz çok mutluyuz, ürettiğimizi diğer illere satıyoruz. Muş, şimdiye kadar ürettiğimizi dışarıdan alıyordu ama şükürler olsun bu girişimci kardeşlerimiz ürettiklerini dışarı satıyorlar."

İHRACATI OLMAYAN TEK İL OLAN Muş İHRACATA BAŞLADI

Üç yıl öncesine kadar ihracatı olmayan tek ilin Muş olduğunu belirten TUSKON'a bağlı Muş Aktif Sanayi İş Adamları Derneği (MAKSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Çelik, her türlü desteği verdiklerini söyledi. Çelik, "Çok şükür, bu üç yıldır bizim girişimci büyüklerimizin sayesinde Muş'ta artık ihracat yapan iller arasına girmiştir. yani Muş'ta para kazananların birçoğu il dışında yatırım yapmıştır; örneğin arkadaşımız mobilya dalında yatırım yapmıştır." diye konuştu.

Yapılan ziyaretlerden dolayı memnun olduklarını belirten yatırımcı Erdoğan Tuncer ise Muş'ta yatırım yapmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Tuncer, "Muş'u tercih etmemin nedeni, burada doğup burada büyüdüm. Yatırım yapmamın tek nedeni Muşlu olmamdır. Bu bölgede ilimize hizmet vermek, dışarıya bağlı olacağımıza kendi ilimizde üreterek satmaktır. Bundan daha mutlu olacağımız bir şey yok. Azerbaycan'a sevkiyat yapıyoruz, çok kısa bir zamanda Kuzey Irak'a sevkiyatımız olacaktır." dedi.

Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı
Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı
Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Ekonomi Muş'tan Azerbaycan ve Kuzey Irak'a Mobilya İhracatı - Son Dakika Ekonomi


Son Dakika

Oyuncu Berk Atan'ın İzmir'de yaşayan ailesi depreme evlerinde yakalandı 5'er kiloluk kırlangıç balıkları 500'er liradan satışa sunuldu Marmara Bölgesi'nde kuvvetli sağanak bekleniyor Kabe'de panik anları! Aracıyla Mescid-i Haram'a daldı Ailesinden gizlice doğum yapan 14 yaşındaki kız çocuğunun bebeği, derin dondurucuda bulundu Depremin vurduğu Seferihisar, havadan görüntülendi İzmir depreminden sonra yaptığı paylaşım infial yarattı! "Felaketi kendileri istedi" diyen şahıs yakalandı Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti