'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler - Son Dakika

'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler

14.08.2019 09:35

'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler Hatay'ın Samandağ ilçesinde, Hz. Musa'nın asasının Ab-ı Hayat sayesinde filizlenip kök salması sayesinde büyüdüğüne inanılan 3 bin yıllık geçmişe sahip Musa Ağacına bayram tatilini fırsat bilenler akın ettiHATAY - Hatay'ın Samandağ ilçesinde, Hz.

'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler

Hatay'ın Samandağ ilçesinde, Hz. Musa'nın asasının Ab-ı Hayat sayesinde filizlenip kök salması sayesinde büyüdüğüne inanılan 3 bin yıllık geçmişe sahip Musa Ağacına bayram tatilini fırsat bilenler akın etti

HATAY - Hatay'ın Samandağ ilçesinde, Hz. Musa'nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyu sayesinde yeşermesiyle büyüdüğüne ve 3 bin yıllık geçmişinin olduğuna inanılan Musa Ağacı bayram tatilini fırsat bilenlerin akınına uğradı.

Samandağ'ın Hıdırbey Mahallesinde bulunan ve yaklaşık 1507 yaşında olduğu iddia edilen çınar ağacının gövde çapı 7.5 metre, çevre genişliği ise 20 metreyi geçiyor. 20 kişi el ele tutuşarak ağacın çevresini ancak sarıyor. Ağacın içindeki dev kovuğa da 10 kişi sığabiliyor.

Halk arasındaki rivayete göre Hz. Hızır ile Hz. Musa, Samandağ'da buluştuktan sonra Hıdırbey köyü yakınında bulunan Musa Dağı'na doğru birlikte yola çıkar. Şuan Musa Ağacı olarak bilinen yere geldiklerinde Hz. Musa'nın susadığı ve oraya bastonunu bırakarak, dereden su içtiği anlatılır. Su içmelerinin ardından yola devam eden Hz. Musa, asasını unuttuğunu fark eder. Hz. Musa'nın bunun üzerine geri döndüğü ve burada asasının bugün Musa Ağacı dedikleri ağaca dönüştüğünü gördüğü rivayet edilir.

Hz. Musa'nın asasının Ab-ı Hayat (ölümsüzlük suyu) sayesinde filizlenip kök salması sayesinde büyüdüğüne inanılıyor.

Bamram tatili dolayısıyla vatandaşlar da doğal güzelliği ve heybetiyle dikkat çeken Musa Ağacı'nı görmek için akın etti.

Vatandaşlar ağacın önünde cep telefonları ya da fotoğraf makineleriyle çektikleri fotoğraflarla bu anı ölümsüzleştiriyorlar.

Musa Ağacını ziyaret eden Yaşar Araç, "Çok güzel bir yer ve şehrimizin güzide yerlerden bir tanesi burası herkese tavsiye ediyoruz gelip görmelerini" dedi.

Erhan Balcı ise, Musa Ağacı'nı ziyaret edelim dedik ama çok kalabalık biraz giriş çıkış sorunu var ve park sorunu var. Fakat birtakım duygular bizi buraya çekiyor onun için geldik ve geziyoruz" diye konuştu.

'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler
'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler
'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler
'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel 'Musa Ağacı'na bayram tatilinde akın ettiler - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika! Bilim Kurulu, Bakan Koca başkanlığında "Aşı" gündemiyle toplanıyor Yıkılmış metruk evde insan kafatası ve kemikler bulundu Çaykur Rizespor'un eski futbolcusu Abarhoun, 31 yaşında hayatını kaybetti İsmail Küçükkaya İmamoğlu'na suikast olayında resmi belgeyi canlı yayında okudu Tıp dünyası ABD'li anne ve kızını konuşuyor: Aralarında 1 yaş var İran'a karşı Türkiye'nin eline üç koz birden geçti! Doğal gazda büyük indirim kaçınılmaz oldu Pastane çalışanlarının kavgadan korkup dolaba saklandıkları anlar kamerada Yaralı kurye, zimmetli pantolonunun kesilmemesini istedi! Olay yerine gelen patron, duruma müdahale etti