Müslüman Aydınlar Artık İstanbul'da Bir Araya Geliyor" - Son Dakika

Müslüman Aydınlar Artık İstanbul'da Bir Araya Geliyor"

16.02.2016 11:07
Müslüman Aydınlar Artık İstanbul'da Bir Araya Geliyor

Tasavvuf ve İbni Arabi'nin ilim ve felsefesi üzerine uzmanlığı bulunan Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi, Fas asıllı Ali Gahandorur, "Eskiden İslam dünyasının kültür başkentleri Şam ve Bağdat iken savaşlar nedeniyle bu ortamlar artık İstanbul'a taşındı" dedi.

Tasavvuf ve İbni Arabi'nin ilim ve felsefesi üzerine uzmanlığı bulunan Almanya Münster Üniversitesi Öğretim Üyesi, Fas asıllı Ali Gahandorur, "Eskiden İslam dünyasının kültür başkentleri Şam ve Bağdat iken savaşlar nedeniyle bu ortamlar artık İstanbul'a taşındı" dedi.

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi ve Haşimi Yayınları işbirliğiyle düzenlenen "Türkiye Arapça Kitap Fuarı"na katılan Gahandorur, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez geldiği İstanbul'un tarihi atmosferinden çok etkilendiğini belirterek, "Eskiden İslam dünyasının kültür başkentleri Şam ve Bağdat olarak bilinirken savaşlar nedeniyle bu ortamlar artık İstanbul'a taşındı. Müslüman aydınlar artık İstanbul'da bir araya geliyor. Bu mutluluk verici" dedi.

Gahandorur, Almanya'daki Müslümanların durumunun diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça iyi olduğu değerlendirmesinde bulunarak, "Mülümanlar Almanya'da sosyal yaşamın tamamen içerisinde. Örneğin artık İslami ilimler üniversitelerde okutuluyor, iyi gelişmeler görüyoruz" diye konuştu.

Mülteci akınlarının Avrupayı sarstığını savunan Gahandorur, şu yorumu yaptı:

" Suriye'den gelen mülteci akınları Avrupalıları endişelendiriyor. Mültecilere yaklaşım Almanya'da iki farklı şekilde ortaya çıkıyor. Mültecilere yardım etmek isteyenler ve onları hiçbir şekilde istemeyenler. Genel yaygın görüş ise mültecilerin ülkelerinde mümkün olduğunca az sayıda olması. Avrupalılar, sosyal yaşama adapte olmalarını sağlayabilecekleri sayıda mülteci istiyor."

Gahandorur, Müslümanların, Müslüman coğrafyalarında yaşanan krizlerden fikir ve düşünceye önem vererek çıkabileceklerini söyleyerek, "Sorunlar hiçbir yerde savaşlarla çözülmüyor. Avrupalılar 300 sene birbiriyle savaştılar ama çözümü ancak ittifak ederek buldular. Daha sonra da bilime, fikre önem vererek aralarında bir yaşam kurabildiler" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin birçok konuda yaptığı ilmi ve kültürel çalışmaları takip ettiğini ve fuarda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren Gahandorur, yapılan çalışmaları yakından takip etmek için İstanbul'a daha sık gelmeyi düşündüğünü sözlerine ekledi.

Arap ülkelerinden birçok yayıncının, akademisyenin ve yazarın katıldığı "Türkiye Arapça Kitap Fuarı" 21 Şubat'a kadar Sultanahmet Kızlarağası Medresesi'nde devam edecek.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Müslüman Aydınlar Artık İstanbul'da Bir Araya Geliyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Arsene Wenger: Mesut Özil transferi Ocak ayının en iyisi Yürek burkan olay! Yardım istemek için geldiği muhtarlıkta kalp krizinden öldü Son Dakika: ABD'de Kongre binası, güvenlik tehdidi nedeniyle giriş ve çıkışlara kapatıldı Korkutan araştırma! Kovid-19'u atlatanların üçte biri ilk 5 ayda tekrar hastaneye kaldırıldı Başakşehir, milli futbolcu Kerim Frei ile yollarını ayırdı Balık fiyatları fırladı! Lüferin kilosu 200 liraya dayandı Kadın doktora tacizci şoku! Hastası gibi muayene odasına girdi, aylardır peşinde olduğu ortaya çıktı Felç geçiren oyuncu Sabina Toziya, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinden ayrıldı