Son Dakika Haberleri: Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Kitabı

Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Kitabı

5 yıl önce

Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Kitabı kitabının kısa özeti.

Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik Kitabı, System.String[]
Müslüman toplumlarda cinsellik konusunda son yıllarda önemli çalışmalar yapıldı, ama bunları bir araya getiren bir derleme bugüne kadar yayınlanmamıştı. Türkiye, Filistin, Pakistan, Fas, Nijerya gibi farklı ülkelerden araştırmacıların makalelerinin yer aldığı Müslüman Toplumlarda Kadın ve Cinsellik, bu alandaki boşluğu dolduruyor. Kitapta cinsellik toplumsal bağlamına oturtularak olanca karmaşıklığı içinde farklı cepheleriyle inceleniyor: Cinselliğe ilişkin kültürel kurgular, cinsel politika, milliyetçilik ve köktendincilik gibi akımların cinselliğe yaklaşımları, modernleşmenin ve modern devletlerin oynadığı rol, tıp, hukuk, ataerkil düzen, baskı, şiddet, tecavüz, namus, bekaret, evlilik, haz... Yazarlar, İslam'ı tek bir öze indirgeyen kolaycı yaklaşımlardan titizlikle kaçınarak Müslüman toplumlarda çarpıcı bir çeşitlilik olduğunu gösteriyor, farklı toplumların ve tarihsel dönemlerin kendine özgü niteliklerini vurguluyorlar. Ayrıca gerek Müslüman toplumların kendi aralarında gerekse başka toplumlarla, özellikle Batı dünyasıyla yapılan karşılaştırmalar da analizlerin önemli bir parçasını oluşturuyor. Böylece, cinselliğin yalnızca "kişisel ve özel" bir mesele olmadığını gösteren bir tablo çıkıyor karşımıza. Kendi alanında bir ilk olan bu derleme, yalnızca konunun uzmanlarına değil, bütün okurlara seslenen kapsamlı ve ufuk açıcı bir eser.
(Arka Kapak)Yazar: Pınar İlkkaracan
Yayınevi: İletişim Yayınları

ISBN: 9789750501951
Boyut: 13,5x19,5
Sayfa Sayısı: 280
Basım Yılı: 2003-12
Basım Yeri: İstanbul


Haber Yayın Tarihi : 06.11.2014 05:37 Avladıkları kirpilerle verdikleri poz pahalıya patladı! Akademetre Araştırma Şirketi: Kararsız kitlenin oranı 7,1'e indi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu açıklaması: Özür dilemedikçe böyle bir makama gelemez!