Müşteri, Bayii Ziyaretini Aksatmadı! - Son Dakika

Müşteri, Bayii Ziyaretini Aksatmadı!

04.01.2012 08:42
Müşteri, Bayii Ziyaretini Aksatmadı!

OYDER, "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırmasının 2011 yılı sonuçlarını açıkladı!

22 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren ve çatısı altında yer alan 900'den fazla Otomotiv Yetkili Satıcısını temsil eden OYDER'in (Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği), 2011 yılının toplamına yönelik olarak Türkiye çapında 2 bini aşkın müşteriyle gerçekleştirdiği "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Tamamı yerli sermaye ile gerçekleştirilmiş, 12 Milyar TL yatırıma ve 100 bin kişiye doğrudan istihdama sahip OYDER'in kendi çatısı altında Türkiye çapındaki yer alan yetkili satıcıları kanalıyla gerçekleştirilen araştırma sonuçları, ülkemizin otomobil ve hafif ticari araç satın alma trendlerini ve pazar eğilimlerini ortaya koyması bakımından önemli ve benzersiz sonuçlar içeriyor.

% 90'LIK KESİM 1.6 LİTRE VE ALTINDA MOTORLU ARAÇLARI TERCİH ETTİ, FİYAT/VERGİ UYGUNLUĞU SATIŞ KARARINI EN ÇOK ETKİLEDİ!

OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal tarafından açıklanan "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" araştırmasının sonuçlarında öncelikli olarak 2011 yılının tamamında yeni otomobil alımını genel olarak makro düzeyde tetikleyen en önemli iki unsur olarak sırasıyla fiyat/vergi oranlarının uygunluğu (% 41) ve hemen ardından kredi olanaklarının sağladığı avantajlar (% 25) geliyor. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl içinde 1.6 litre ve altındaki silindir hacmine sahip motorlara sahip modellerin tercih oranının % 90'a ulaştığına değinen Ilısal, araç alımlarında ise % 52 gibi ezici bir oranda nakit/banka kredisi kombinasyonunun ön plana çıktığını vurguladı. Nakit alımların ise % 26 oranla ikinci sırada yer aldığına dikkat çeken OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, satın alınan otomobil ve hafif ticari araçlara yönelik en önemli karar verme kriterinin ise yine % 21'in üzerinde bir oranla fiyat etiketinin uygunluğu olduğuna dikkat çekti. % 15'lik yakıt tüketim değeri kriterinin ardından konfor ve tasarım özelliklerinin tüketici nezdinde bir tercihte bulunma açısından üçüncü ve dördüncü sırada yer alan kriterler olduğunu belirten Ilısal, ikinci el değerinin öneminin ise % 10'lara yükselmesinin satın alım kriterlerinde ön plana çıkan bir başka unsur olduğuna değindi. Çevre ve emisyon değerlerinin satın alım aşamasında etkisinin ancak % 4 gibi bir oranla son sırada yer almasının ise tekrar tekrar üzerinde düşünülerek değerlendirilmesi gereken bir sonuç olarak dikkat çekti.

TÜRK TÜKETİCİSİ BAYİLERİ ZİYARET ETMEDEN KARAR VERMİYOR, İNTERNETTE ARAŞTIRMA YAPMADAN SATIN ALMIYOR!

Geçtiğimiz 1 yıl boyunca otomobil severlerin % 35'inden fazlası "tavsiye" ile araç aldığını ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre müşterilerin % 32'si bayii ziyareti sonrasında ne marka ve ne model alacağına kesin karar veriyor. Bununla birlikte firmaların % 11'lik bir müşteri grubu ise hiçbir şeyden etkilenmeden satın alım kararı verebildiğini ifade etti. Baskın yönlendirici unsur olarak mecralar açısından yapılan analizlerde ise % 29 ile internet liderliği devralırken, bu mecrayı % 25 ile TV'ler ve % 15 ile günlük gazeteler takip ediyor. Bununla birlikte özellikle neredeyse tüm firmaların gerek ulusal ölçekte gerekse lokal test sürüşü aktivitelerinin önemini ortaya koyan araştırmada, tüketicilerin % 68'sinin test sürüşü yapmadan asla yeni bir araç almadığı sonucu dikkat çeken bir başka veri olarak ön plana çıkıyor.

EN ÇOK SEVİLEN RENK AÇIK ARA YİNE "BEYAZ" OLDU, HER 10 ARAÇTAN 2'SİNİ "KADINLAR" SATIN ALDI!

Geçmiş 6 boyunca en çok tercih edilen renk olarak % 50'ye varan oranda beyaz dikkat çekerken, hemen ardından ise % 30'a yaklaşan oranda siyah rengin tercih açısından ön planda kalmaya devam etti. Bununla birlikte her 10 araçtan 2'sinin kadın kullanıcılar tarafından satın alındığına dikkat çeken OYDER'in "Türkiye'nin Otomotiv Müşteri Profili" 2011 yılı araştırmasında otomobil ve hafif ticari araç alanların % 77'sinin evli, % 59'nun ise en az 1-2 çocuklu olması dikkat çekti. Bununla birlikte geçtiğimiz süre zarfında yeni bir otomobil veya hafif ticari araç alan her 10 kişiden 2'sinin memur/kamu çalışanı, 4'nün ise serbest meslek sahibi olduğunu belirten OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, 10 araçtan 6'sının üniversite ve lise mezunları tarafından alındığına dikkat çekti.

YERLİ OTOMOBİL MARKASI GİRİŞİMİ % 80 DESTEK BULDU, FİYATI 20-25 BİN TL OLSUN DENDİ!

Türkiye'nin yerli otomobil markası yaratma yaklaşımını % 80'i aşkın bir oranda destekleyen müşterilerden % 72'si satın alırım yanıtını verirken, sadece % 8'lik bir bölüm satın almayacağını beyan etti. % 76'lik bir kesim yerli marka otomobilin hemen yollara çıkmasını isterken, gönüllerinden geçen fiyat aralığını ise % 47'lik bir baskın oran ile 20-25 bin TL arası olarak belirlediler.

DÜNYANIN KRİZLERE KARŞI EN ANTREMANLI OTOMOBİL YETKİLİ SATICILARI TÜRKİYE'DE, FAKAT RİSKLERİ DE PAYLAŞMAK GEREK!

OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, Türkiye'nin istihdam sağlayan önemli sivil toplum örgütlerinden biri olarak kriz ve risklere karşı aynı zamanda dünyanın en antremanlı otomobil yetkili satıcıları olduklarını vurguladı. OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal; "Avrupa ülkelerinin borç stoku ve bütçe açıkları ekonomik risk ve kriz ortamı algısını ateşledi. 2008-2009'dan beri devam eden ve tüm dünyayı saran inişli çıkışlı süreç halen devam ediyor. Yetkili satıcılık mesleği, satışta ve satış sonrasında karlılık azalsa da üyelerimiz yüzde yüz yerli sermaye yapısı ile ayakta kalmaya ve toplamda 500 bin kişiye ekmek kapısı olmaya devam ediyor" dedi.

Son bir sene içerisinde OYDER olarak İzmir'den Konya'ya, Antalya'dan Trabzon'a 9 bölge toplantısı düzenlediklerini ve yetkili satıcılarla yakın iletişime geçtiklerini belirten Ilısal, "OYDER çatısı altında takım olmanın önemini otomotiv yetkili satıcıları olarak global bir araştırma yaptığımızda daha net biçimde görürken, kendimizi bir parça daha şanslı hissediyoruz. Böylesi bir dönemde tüm yetkili satıcıların ayaklarını yere daha sağlam bastıracak, olası ve mevcut ekonomik sarsıntıların etkilerine karşı sağlam durmasını sağlayacak çözümler için çalışıyoruz. Rekabet hukuku çerçevesinde üyemiz olan tüm yetkili satıcılara birleşmeyi, devretmeyi, tamamen yok olmak yerine zamanında geri çekilerek ayakta kalmanın yollarını öneriyoruz " açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte otomotiv yetkili satıcıların kar marjlarına da değinen Ilısal, yetkili satıcıların kar marjlarında düşüş olduğunu, sektörde fiyatı kendilerinin belirleyemediğini, fiyatı, müşteri ve rekabetin belirlediğini belirtti. Ilısal, kendilerinin OYDER olarak karları da riskleri de paylaşalım dediklerini ifade ederek, ''Artık bu sisteme dışarıdan girecek oyuncu yok. Sektör dışardan yeni bir yatırımcıyı getirebilecek cazibe içinde değil. Sektör anca kendi içindekilerle devam etmesi zorunda olan bir sektör oldu. O zaman siz pazarı büyütüyorsanız, dışardan da yeni oyuncu istihdam edemiyorsanız, mevcut oyuncuları güçlü kılmak zorundasınız. Bunu yapmayan markalar başarılı olamaz'' diye konuştu.

OYDER; "HER 3 BAYİDEN BİRİ 1 MİLYON TL'NİN ÜZERİNDE YATIRIM YAPTI!"

12 Milyar TL'lik yerli sermaye yatırımı ile 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan OYDER üyelerinin büyük bir çoğunluğunun katılımıyla gerçekleştirilen "Yetkili Satıcı Değerlendirme ve Beklenti" araştırma sonuçlarına göre Otomotiv Yetkili Satıcılarının % 60'ı büyüdü. Döviz kurlarındaki değişkenlik yetkili satıcıların % 58'ini en çok zorlayan etken oldu. ÖTV'de yapılan ayarlamalar ise yetkili satıcıların sadece % 8'ini etkiledi. Birbirinden ilginç veriler sunan bu araştırma sonuçlarına göre Otomotiv Yetkili Satıcılarının %28'i, 2011 yılı içerisinde 1 milyon TL ve üzerinde yatırım yaparken, % 60'ı ise çalışan sayısını arttırdı!

OYDER Başkanı Şükrü Ilısal; "Yetkili satıcıların % 60'ı 2011 yılı için yetkili satıcılık faaliyetinin ekonomik hacimlerinin bir önceki yıla göre büyüdüğünü ifade ederken, % 24'ü "bir önceki yıla göre küçüldük", % 16 oranında ise "büyüme olmadı" yanıtını

verdi. Döviz kurundaki ani yükselme ve düşüşler yetkili satıcıların % 58'i açısından 2011'in en zorlu unsuru olarak değerlendirildi. % 30'u küresel ekonomideki çalkantıları en ön plandaki zorlayıcı unsur olarak tanımlarken, ÖTV'de yapılan yukarı yönlü ayarlamanın etkisi ise sadece % 8'lik bir kesim tarafından ilk sırada değerlendirildi" açıklamasını yaptı. Yetkili satıcıların 2011 yılında büyüme planlarına kontrollü bir hızda devam ettiğine dikkat çeken Ilısal, "Yetkili Satıcılarımızın %70'i 2011'de işlerine yatırım yaptı.

Yatırım yapan yetkili satıcıların ise % 33'ü 250 bin TL'ye kadar, % 28'i 250 bin ila 500 bin TL arasında, % 11'i 500 bin ila 1 milyon TL arasında, % 28'i ise 1 milyon TL ve üzeri yeni yatırımı gerçekleştirmiş olmasıyla dikkat çekiyor" dedi. Yaklaşık olarak her 3 yetkili satıcıdan birinin 1 Milyon TL'nin üzerinde yatırım yapmasının etkisiyle istihdam artışının da mevcut olduğunu dile getiren Ilısal, "2011 yılında Yetkili Satıcıların % 60'ı ilave istihdam artışı sağlarken, % 32'si ise mevcut kadrolarını korumayı tercih etti" dedi.

Kaynak: Bültenler
YORUMLAR
500
Cumhur İttifakı'nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek Cumhur İttifakı'nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek YSK'ye sunulan Cumhur İttifakı protokolü Açıklaması YSK'ye sunulan Cumhur İttifakı protokolü Açıklaması Ermenistan-Türkiye maçının ardından Ermenistan-Türkiye maçının ardından

Son Dakika Güncel Müşteri, Bayii Ziyaretini Aksatmadı! - Son Dakika


Advertisement