Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük - Son Dakika

Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük

07.09.2012 13:57
Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük, System.String[]

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı yeni Mütekabiliyet Yasasının çıktığını fakat alt çalışmaları nedeniyle geçici olarak izinlerin Ege Ordu Komutanlığından alındığını belirtti.

Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun, yeni Mütekabiliyet Yasasının çıktığını fakat alt çalışmaları nedeniyle geçici olarak 2 ay süreyle izinlerin Ege Ordu Komutanlığından alındığını belirtti.

Mütekabiliyet yasasının çıkmasın ardından Emlakçılar gözlerini yeni müşterilerine çevirirken, Didimli Emlakçılarda yasanın çıkmasından memnun; Didim Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Osman Coşkun "Eskiden 56 ülke vatandaşı mülk sahibi olabiliyordu, şimdi ise 180 ülke vatandaşı ülkemizde mülk sahibi olabilecek."dedi.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki 3 aylık sürede satışların yapılamadığını ve bunun nedeninin de alt komisyonlardaki çalışmalardan kaynaklandığını belirten Coşkun "Geçici olarak 2 aylık sürede askeri izinler, Ege Ordu Komutanlığından alınacak. 2 ay sonra ise izinler Valiliklerce verilecek. Aydın Valiliğinden bu konuda izinler alınacak. Bu da işlemlerin daha da hızlı gerçekleşmesini sağlayacak. Bu yasanın çıkması da emlakçıları sevindirdi" dedi.

" ALIMI MİKTARI 3 DEKARDAN 30 DEKARA ÇIKTI"

Coşkun, yasa sonrasında yabancıların satın alacağı alanın 3 dönümden 30 dekara çıkarıldığını belirterek, "30 dekarın üstünde yer alacaklar için ise Bakanlar kurulundan izin alınacak. 30 dekarlık yer alanlar ise 2 yıl içerisinde de yapacağı çalışmaları yapmak zorunda; bunun takibi de yapılacak. Yapmadığı takdirde ise tedbir cezası verilecek ve işleri askıya alınacak" diye konuştu.

"PİYASADA CANLANMA BEKLİYORUZ."

eni Mütekabiliyet yasasından umutlu olduklarını kaydeden Coşkun, "Yasa şu an çıktı talepler gelmeye başladı ama ne kadar taleple karşılaşacağız şu an bilmiyoruz. 1-2 senedir yabancılara satışlar durmuştu. Şu an artma bekliyoruz; bu da tabii ki fiyatları da arttırır. Stoklar erirse piyasa canlanır" şeklinde konuştu.

Suriye'de yaşanan durumun ise Ortadoğu bölgesinde ülkemizde ev almak isteyenlerin olumsuz etkileyeceğine inandığını kaydeden Coşkun, şunları söyledi: "Bu bölgede görüştüğümüz kişiler ortamın durulmasını beklediklerini bize bildirdiler. Zaten şu aşamada satışlarımız yerli ve gurbetçi ağırlıkta; Kıyı ülkelerinde bu tereddütler devam ediyor" - AYDIN

Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük
Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Mütekabiliyet Yasasında Umutlar Büyük - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Hatay'daki terör saldırısının ardından akıllara ABD'nin uyarısı geldi Hatay'da teröristlerle girilen çatışma ve patlama anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı Son Dakika: Hatay'da terör saldırısı! Herhangi bir can kaybı yok, operasyon devam ediyor Mehmet Akif Alakurt'tan yine gündeme bomba gibi düşecek hareket! İçki içip araç kullandı Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Borcunu ödemeyen şahsı pompalı tüfekle vurup başında bekledi Son Dakika: Bakan Koca tek tek sıraladı! İşte İstanbul için planlanan koronavirüs tedbirleri Erdoğan'ın Fransız mallarına boykot çağrısı dünya basınında geniş yankı buldu