Müzelik Sobalar Antalya'nın Kültür Başkenti Olmasına Hizmet Edecek - Son Dakika

Müzelik Sobalar Antalya'nın Kültür Başkenti Olmasına Hizmet Edecek

24.09.2013 11:37
Müzelik Sobalar Antalya'nın Kültür Başkenti Olmasına Hizmet Edecek, System.String[]

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından şubat ayında kurulan Soba Müzesi, bugüne kadar 17 bin kişiyi ağırladı Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanı Akyürek: "Soba Müzesi, Antalya'nın kültür sanat başkenti olması yolunda atılan en önemli adımlardan biridir" "İnsanların sosyal yaşamlarını alışveriş merkezlerinde değil de müzelerde geçirmelerini istiyoruz"

ŞAMİL KAHVECİ - Türkiye'de sadece Antalya'da bulunan Soba Müzesi, açıldığı günden bu yana 17 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanlığı tarafından şubat ayında Sobacılar Çarşısı'nda, Türkiye'nin ilk Soba Müzesi kuruldu. Müze danışmanlığını Sunay Akın, tasarımını Hasan Ayhan Doğan, edebiyat çalışmalarını Ahmet Çağan'ın yaptığı 5 katlı müzede, dünya ve Türkiye'nin farklı yerlerinden getirilen 35 soba sergileniyor.

Türkiye'de 1924 yılında Şakir Zümre tarafından üretilen ilk yerli döküm sobanın da sergilendiği müze, açıldığı günden bu yana 17 bin kişi tarafından ziyaret edildi. Müzede Nazım Hikmet, Mevlana, Yaşar Kemal, Cahit Külebi gibi isimlerin ateş ve soba ile ilgili yazı ve şiirleri de yer alıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Dairesi Başkanı Adem Akyürek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sunay Akın danışmanlığında 11 Şubat'ta açılan Soba Müzesi'ni her yaş grubundan ziyaretçinin beğeniyle gezdiğini söyledi.

Müze ile sobayı ebebiyatla buluşturduklarını dile getiren Akyürek, "Müzeyi sadece bir soba olarak ele almıyoruz. Soba bir iletişim aracıydı. Aile içi iletişimin geliştiği, hikayelerin, geleneklerin, yaşanmışların anlatıldığı yerlerdi. Babamız gazetesini okurken, annemiz örgüsünü örerken kestanelerimiz pişerdi. Eski geleneklerimizi burada yansıtmaya çalışıyoruz" dedi.

Antalya'nın kültür sanat başkenti olması yolunda atılmış adım

Akyürek, müzenin Türkiye'de ilk olduğunu, açıldığı günden bu yana 17 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini belirterek, müzenin ilk dört katında dünyanın ve Anadolu'nun değişik dönemleri anlatan 35 sobanın, son katında ise oyuncak sobaların sergilendiğini anlattı.

"Soba Müzesi, Antalya'nın kültür sanat başkenti olması yolunda atılan en önemli adımlardan biridir" diyen Akyürek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kentte ziyaret ve kültür noktaları oluşturmak istiyoruz. Soba Müzesi de bu projelerden biri. Müzelerle kültür birikimini halka sunarak, yerli ve yabancı turistlere hitap etmeyi amaçlıyoruz. Kültür turizmi için gelen yabancılar mutlaka müzeyi ziyaret ediyor. İnsanların sosyal yaşamlarını alışveriş merkezlerinde değil de müzelerde geçirmelerini istiyoruz. Artık dünyada trend bu şekilde. Soba Müzesi'ni önümüzdeki günlerde uluslararası misafirlerin daha fazla ziyaret etmesini bekliyoruz."

Müzeye ağırlıklı olarak yerli turistlerin ve öğrencilerin ilgi gösterdiğine değinen Akyürek, bazı öğretmenlerin öğrencilerine ateşin hikayesi gibi konuları müzede anlattığını kaydetti.

Akyürek, müzeye ilerleyen günlerde yeni sobalar ekleneceğini, farklı ülkelerden soba örneklerini getireceklerini sözlerine ekledi. - Antalya

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat Müzelik Sobalar Antalya'nın Kültür Başkenti Olmasına Hizmet Edecek - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kısıtlamaya uymayan kardeşler terör estirdi: 3 polis yaralı Ellen Page transeksüel olduğunu açıkladı, Elliot ismini aldı Emre Bol'dan Diagne'yle ilgili çirkin yorum: Ülkesinde timsah yiyordu, Türkiye'de topçu oldu Yeni pozlarını paylaşan Hadise'ye beğeni üstüne beğeni yağdı Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırı gerçekleştirebilir "Millet İttifakı'nın çatı adayı kim olsun?" anketinde ilk iki sırada İmamoğlu ve Yavaş var Yasak aşkın ortaya çıkmaması için ölen sevgilisini giydirip kapı önüne bıraktı Müge Anlı dehşete düştü! Anne, 6 aylık bebeğini tandırda diğerini de boğarak öldürdü