Askeri darbe Myanmar'ı kan gölüne çevirdi! Güvenlik güçleri cansız bedenleri araçlara taşırken görüntülendi - Son Dakika

Askeri darbe Myanmar'ı kan gölüne çevirdi! Güvenlik güçleri cansız bedenleri araçlara taşırken görüntülendi

03.03.2021 12:51

Myanmar'da askeri darbeye karşı düzenlenen protestolara güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanarak müdahale etmesi sonucu 6 kişi hayatını kaybetti. Sokakların cansız bedenlerle dolup taştığı ülkede protestocuların sosyal medyada paylaştığı videolarda güvenlik güçleri, bazı cansız bedenleri askeri araçlara taşırken görüldü.

Myanmar Now haber sitesinin protestolarda bulunan sağlık görevlilerinden edindiği bilgiye göre, binlerce kişinin darbeyi protesto etmek için toplandığı Mandalay'da güvenlik güçleri kalabalığa gerçek mermi ve göz yaşartıcı bombalarla müdahalede bulundu. Güvenlik güçlerinin kalabalığa açtığı ateşte en az 6 kişinin olay yerinde yaşamını yitirdiğini açıklayan sağlık görevlileri, onlarca kişinin de yaralandığını ve bazılarının durumunun kritik olduğunu kaydetti.
Protesto grupları, ölü sayısının artabileceğini belirtti.

Askeri darbeyle sarsılan Myanmar'da güvenlik güçleri gerçek mermi kullandı: 6 protestocu hayatını kaybetti

GENÇ KIZIN FOTOĞRAFI BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Hayatını kaybedenler arasında yer alan 19 yaşındaki protestocu kızın sosyal medyaya yansıyan fotoğrafları büyük tepkilere yol açtı. Protestocuların sosyal medyada paylaştığı videolarda güvenlik güçleri, bazı cesetleri askeri araçlara taşırken görüldü.

Başkent Nepido ve Yangon şehirlerindeki darbe karşıtı gösteriler de geniş kalabalıklarla devam etti. Yangon'un meydanlarında toplanan çok sayıda protestocu, güvenlik güçlerinin orantısız şiddetini kınarken gözaltında tutulan seçilmiş hükümet üyelerinin serbest bırakılmasını talep etti.

Askeri darbeyle sarsılan Myanmar'da güvenlik güçleri gerçek mermi kullandı: 6 protestocu hayatını kaybetti

MYANMAR'DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede siyasi gerilimin yükselmesinin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Askeri darbeyle sarsılan Myanmar'da güvenlik güçleri gerçek mermi kullandı: 6 protestocu hayatını kaybetti

TÜRKİYE EN SERT TEPKİ VEREN ÜLKELERİN BAŞINDA YER ALMIŞTI

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum, darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başında yer almıştı. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım kararı almıştı.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamış, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu can kayıpları yaşanınca protestolara katılım artmıştı.

Askeri darbeyle sarsılan Myanmar'da güvenlik güçleri gerçek mermi kullandı: 6 protestocu hayatını kaybetti

BİR GÜNDE 18 PROTESTOCU HAYATINI KAYBETMİŞTİ

28 Şubat'ta Yangon şehrindeki protestolara güvenlik güçleri, gerçek mermi ve el bombası kullanarak müdahalede bulunmuş ve BM'nin açıklamasına göre, bir günde 18 protestocu hayatını kaybetmişti. Ülkede geniş katılımlı gösteriler ve gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürüyor.

Askeri darbe Myanmar'ı kan gölüne çevirdi! Güvenlik güçleri cansız bedenleri araçlara taşırken görüntülendi

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya Askeri darbe Myanmar'ı kan gölüne çevirdi! Güvenlik güçleri cansız bedenleri araçlara taşırken görüntülendi - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (2)

Son Dakika

Güzel oyuncu Öykü Karayel anne oldu Güzel oyuncu Öykü Karayel anne oldu Şampiyonluk yolundaki Beşiktaş'a, Cenk'in ardından bir kötü haber de Oğuzhan'dan geldi Şampiyonluk yolundaki Beşiktaş'a, Cenk'in ardından bir kötü haber de Oğuzhan'dan geldi Park halindeyken hareket eden tanker geçidin üzerinde asılı kaldı Park halindeyken hareket eden tanker geçidin üzerinde asılı kaldı Semra Özal, eşi Turgut Özal'ın son anlarını ilk kez anlattı: Apar topar araca aldılar, gerekli müdahale yapılmadı Semra Özal, eşi Turgut Özal'ın son anlarını ilk kez anlattı: Apar topar araca aldılar, gerekli müdahale yapılmadı Acılı evlattan yürek burkan sözler: Bırakın hastaneye gideceğim, belki yolda kurtarmışlardır Acılı evlattan yürek burkan sözler: Bırakın hastaneye gideceğim, belki yolda kurtarmışlardır Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Taksiciyi yol ortasında çekip vurdular! O anlar saniye saniye güvenlik kamerasında Bakan Soylu kısıtlamada Bakan Soylu kısıtlamada "pasaport" kurnazlığı yapanları uyardı: Kim bunu istismar etmeye kalkarsa ikametini iptal ederim, acımam Montrö bildirisinde imzası olan amiral, ayağına kelepçe takılmasına isyan etti Montrö bildirisinde imzası olan amiral, ayağına kelepçe takılmasına isyan etti