ABD'nin BM Temsilcisi Halley: Arakanlı Müslümanlara Yapılan Etnik Temizlik Görmezden Gelinemez - Son Dakika

ABD'nin BM Temsilcisi Halley: Arakanlı Müslümanlara Yapılan Etnik Temizlik Görmezden Gelinemez

29.08.2018 01:25

Myanmar'da yaşanan katliama tepki gösteren ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Halley, ''Arakanlı Müslümanların etnik temizliğe uğradığı gerçeği konuşulmalı, onların sesi duyulmalı." dedi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Halley, " Myanmar'daki acı gerçekleri artık dünya görmemezlikten gelemez. Arakanlı Müslümanların etnik temizliğe uğradığı gerçeği konuşulmalı, onların sesi duyulmalı." dedi. Haley, Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırıların önceden planlı ve hazırlıklı yapıldığının altını çizdi.

ARAKANLI MÜSLÜMANLARA ETNİK TEMİZLİK UYGULANIYOR

Haley, BM Güvenlik Konseyindeki Myanmar oturumunda bir konuşma yaptı. Arakanlı Müslümanlar konusunda dün BM'de açıklanan rapora değinen Haley, Myanmar'daki acı gerçekleri artık dünyanın görmemezlikten gelemeyeceğini vurgulayarak, "Arakanlı Müslümanların etnik temizliğe uğradığı gerçeği konuşulmalı, onların sesi duyulmalı." ifadesini kullandı.

BM RAPORUNA DEĞİNDİ

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Cox Bazar'daki kamplarda kalan bin 24 Arakanlı mülteci ile görüşerek hazırladığı rapora atıfta bulunan Haley, "Myanmar ordusunun Arakanlı Müslümanlara yaptıkları şok edici, Arakanlıların hikayeleri inanılmaz." diye konuştu.

"BİZDEN ÖNCEKİ BMGK ÜYELERİNİN YAPTIKLARINDAN DOLAYI UTANÇ DUYUYORUZ"

ABD, İngiltere, Kuveyt, Hollanda, Peru ve diğer BMGK üyelerinin Myanmar'daki vahşeti gündemde tutmaya çalıştığını belirten Haley, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Myanmar güvenlik güçlerinin hesap vermesini sağlamaya çalıştık. Fakat çok daha fazlası yapılmalı. Myanmar hükümeti bu krizin sorumlularını ortaya çıkarma taahhüdünü yerine getirene kadar, ülkede azınlık haklarına saygı sağlanmayacak. Ruanda'dan, Srebrenitsa'dan sonra bizden önceki BMGK üyelerinin yaptıklarından dolayı hala utanç duyuyoruz. Şimdi harekete geçmezsek, Myanmar konusunda da yetersiz kalacağız."

''SALDIRILAR PLANLI''

Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırıların önceden planlı ve hazırlıklı yapıldığının altını çizen Haley, önceki cumartesi hayata gözlerini yuman BM'nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan'ın başkanlığındaki Arakan Komisyonunun bütün Myanmarlılar için hareket özgürlüğü ve kanun önünde eşitlik hakkı tavsiyesini hatırlattı.

Nikki Haley, konuşmasını,"Annan öncülüğündeki komisyonun tavsiyelerinin uygulanması tüm Myanmarlıların onuru ve güvenliğini sağlayacak." ifadeleri ile sonlandırdı.

YORUMLAR
500
Myanmar'da Günlük Yaşamdan Bir Kare Myanmar'da Günlük Yaşamdan Bir Kare BM, Myanmar'da kadın ve çocuklara karşı insanlık suçlarının arttığını açıkladı BM, Myanmar'da kadın ve çocuklara karşı insanlık suçlarının arttığını açıkladı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel ABD'nin BM Temsilcisi Halley: Arakanlı Müslümanlara Yapılan Etnik Temizlik Görmezden Gelinemez - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement