Myanmar, Suu Kyi'nin Partisini Seçimlere Katılmasını Onayladı - Son Dakika

Myanmar, Suu Kyi'nin Partisini Seçimlere Katılmasını Onayladı

05.01.2012 16:34
Myanmar, Suu Kyi'nin Partisini Seçimlere Katılmasını Onayladı, System.String[]

Myanmar hükümeti, muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisi Demokrasi için Milli Birlik (NLD) partisini resmen tanırken, yaklaşan ara seçimlere katılmasının da yolu açıldı.

Myanmar hükümeti, muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin partisi Demokrasi için Milli Birlik (NLD) partisini resmen tanırken, yaklaşan ara seçimlere katılmasının da yolu açıldı.

Myanmarlı muhalif kadın lider Suu Kyi, seçimlere partisi adına kendisinin katılıp katılmayacağını ise henüz netlik kazanmadığını söyledi. Myanmarlı muhalif liderin sözcüsü ise Suu Kyi'nin seçimlere kendisinin girmeye niyeti olduğunu ifade etti.

Myanmar'da meraklan beklenen 1 Nisan seçimlerinde, Suu Kyi'nin siyasetten 20 yıldır uzak duran partisinin ana siyasete döneceğine kesin gözü ile bakılıyor. Myanmar'da 1991'de iktidarda bulunan askeri cunta rejimi, NLD'nin seçimlerdeki zaferini kabul etmemişti. Parti de 2010'da yapılan seçimleri, Suu Kyi'nin katılmasına yasak konulduğu için boykot etmişti.

Myanmar'daki 2010 seçimleriyle, Mart 2011'de sözde sivil hükümet iktidara gelmişti. Myanmar'ın yeni yönetimi, siyasi alandaki yasakları hafifletirken, siyasiler Suu Kyi ile iletişim kurmaya başlamıştı.

Myanmar'daki ara seçimlere katılmak isten partiler, aday listelerini 31 Ocak'a kadar sunmak zorunda. Demokrasi için Milli Birlik partisi hükümet tarafından resmen onaylanırken, artık yeni üye almaya da başlayacak.

1988'de Myanmar'a dönen 66 yaşındaki Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Kyi, uzun süre siyasetten uzak ve gözaltında tutulmuştu. Suu Kyi, Myanmar'da 20 yıl aradan sonra yapılan ilk seçimleri takiben ülkenin askeri yönetimi tarafından serbest bırakılmıştı.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Aralık 2011'de yaptığı Myanmar ziyareti çerçevesinde Aung San Suu Kyi ile bir araya gelmişti.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya Myanmar, Suu Kyi'nin Partisini Seçimlere Katılmasını Onayladı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR

Son Dakika

Galatasaray-Bakken Bears maçı koronavirüs nedeniyle ertelendi İzmir Bayraklı'daki kurtarma çalışmalarından bir iyi, iki kötü haber Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın "Depremde yoksullar ölür, zenginler ölmez" sözleri sosyal medyada gündem oldu Deprem sonrası aşağılayıcı paylaşımlarda bulunan 6 kullanıcı tespit edildi Tekerlekli sandalyedeki vatandaş, deniz yükseldiği sırada boğularak hayatını kaybetti Son Dakika: İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 12'ye, yaralı sayısı 522'ye yükseldi Prof. Dr. Naci Görür, 6.6'lık depremle sarsılan İzmir'i uyardı: Şehir merkezinde de deprem olabilir Prof. Dr. Ziyadin Çakır, İzmir'deki tsunaminin nedenini anlatıp uyardı: Bütün Körfez tehlike altında