Son Dakika Haberleri: Nadire Mater ile Yıldırım Türker'e Hapis Cezası

Nadire Mater ile Yıldırım Türker'e Hapis Cezası

3 yıl önce

KAPATILAN Özgür Gündem Gazetesi'nde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Nadire Mater, gazetede yer alan bir haberden dolayı "Örgüt propagandası" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nadire Mater ile Yıldırım Türker'e Hapis Cezası, System.String[]
KAPATILAN Özgür Gündem Gazetesi'nde bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Nadire Mater, gazetede yer alan bir haberden dolayı "Örgüt propagandası" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mater'e ayrıca, gazetede yer alan başka bir haberden dolayı da, "Terör örgütlerinin açıklamalarını yayınlamak" suçundan da 6 bin TL adli para cezası verildi. Aynı soruşturma kapsamında Yıldırım Türker de, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

KARAR DURUŞMASI GÖRÜLDÜ

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına Nadire Mater avukatıyla birlikte katıldı. Mater'in avukatları, Özgür Gündem Gazetesi'yle dayanışma kapsamında bir günlük yayın yönetmenliğinde bulunduğunu, bunun için sözleşme yapmadığını, ücret almadığını ve editöryal bağımsızlık nedeniyle de yazılara müdahale etmediğini bu nedenle de sorumlu olmaması gerektiğini belirtti. Son sözü sorulan Mater de, "Bu dayanışma Özgür Gündem Gazetesi'nin ve Kürt medyasının neler yaşadığını göstermiş oldu" dedi.

Mahkeme heyeti, gazetenin 9. sayfasında yer alan bir yazının, terör örgütünün propagandasını yapmak suçunu oluşturduğunu belirterek, Mater'in 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme heyeti, sanığın daha önce kasıtlı bir suça karışmadığını dikkate alarak cezanın ertelenmesine karar verdi. Yine gazetenin 8. sayfasında yer alan, bir haberin de, "Terör örgütlerinin açıklamasını yayınlamak" suçunu oluşturduğunu belirterek, Mater'e 10 ay hapis cezası verdi. Bu ceza da 6 bin TL adli para cezasına çevrildi.

Aynı soruşturma kapsamında hakkında aynı mahkemede dava açılan gazeteci Yıldırım Türker de, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nde yer alan haberlerden dolayı "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi. - İstanbul
Haber Yayın Tarihi : 07.03.2017 02:05 Kaynak: DHAAvladıkları kirpilerle verdikleri poz pahalıya patladı! Akademetre Araştırma Şirketi: Kararsız kitlenin oranı 7,1'e indi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ekrem İmamoğlu açıklaması: Özür dilemedikçe böyle bir makama gelemez!